| cristicrisu a întrebat:

Buna lume. Am 15ani si am o relatie cu un barbat de 22. Da, nu-mi incepeti cu pedofil sau mai stiu eu ce. M-am hotarat ca la 16 ani sa ma mut la el. Potrivit codului penal este legal daca alegerea este a mea si nu sunt influentata. Mama mea nici nu vrea sa auda. Nu stiu ce pot face, nu vreau sa o supar prea rau, e genul de persoana care se consuma si de la o vorba. Chestia e ca m-am saturat de certurile zilnice cu ea. Mereu are ceva sa-mi reproseze. Nu pot spune ca imi lipseste ceva acasa. Prietenul meu sta singur de 6 ani fiind la facultate orase diferite. Eu nu vreau sa-mi las scoala vreau sa ajung putin mai sus ca el. Anul acesta intru la liceu si desi ma voi muta. Voi sta 3-4 zile singura. Am mai dormit cateva seri la el fara ca parintii mei sa stie. Si pot spune ca nu imi lipseste nimic. Am cheia de la el de acasa pot merge acolo cand vreau eu. Plus ca imi lasa foarte multi bani pe mana. M-am maturizat de mica neavand o familie fericita si am invatat sa ma descurc. Asa ca toate datoriile, intretinerea casei absolut tot e lasat pe mana mea. Ne intelegem bine si chiar ne potrivim. Suntem apreciati de toata lumea in ciuda diferentei de varsta suntem mai ceva ca un cuplu sot-sotie discutam absolut orice. Acum vreau sa-mi dati cateva sfaturi si sa imi spuneti parerea voastra...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Uite ce e, e cam devreme pentru faza cu mutatul impreuna varsta ta de 16 ani. Nu zic ca nu esti suficient de matura sau el suficient de copilaros ca sa va intelegeti, ma stiu pe mine cat de tembel eram la 22 de ani... dar esti la varsta la care vor aparea schimbari MAJORE in felul tau de gandi, inclusiv cel de a vedea viata. Din ce le raspunzi celoralati vad ca esti pornita pe aceasta relatie si mutatul impreuna deci nu ma apuc sa zic sa renunti ci doar sa lasi relatia asa cum este, deci sa nu faci vreun copil! Sa fii sigura ca un copil facut la 17 18 ani cu persoana nepotrivita iti va schimba radical viata si vei avea doar dificultati. Adica ori vei sta cu individul acela in orice conditii pentru ca aveti un copil, ori daca te desparti de el vei gasi greu alt barbat fiindca ai un copil agatat de poale. Concluzie : mutati-va impreuna daca asta ti-ai pus in cap si nu-ti mai iese de acolo, dar nu te grabi cu facutul copiilor sau casatoria fiindca amandoi sunteti la varsta schimbarilor.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti cam iei lumea in cap zic eu, de ce nu te pui tu sa muncesti ca sa nu iti dea el bani multi si sa te intretii singura ca sa dai dovada de om normal, pari profitoare si lumea pe la spate iti zice panarama

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai zis ca iti lasa bani nu trebuie sa mai spui prea multe.Nu faci bine. Oricand iti poate da un sut in dos.Pentru ca lui ii plac prospaturile.Iar tu nu vei mai fi pe placul lui.

| cristicrisu explică (pentru darrio2007):

Nu prea te poti plictisii langa mine ..pentru ca sunt genul ala de persoana care cauta sa fie pe plac ..si nu din interes.din placere pentru ca imi place sa incerc tot felul de chestii si lucruri noi ..la mine mereu exista loc de mai bine in ceea ce ma priveste

| darrio2007 a răspuns (pentru cristicrisu):

Oricum esti cam mica sa pleci de acasa. Faci cum vrei.Este strict alegerea ta. Iti doresc succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti mult prea mică pentr u a sta cu el, mama ta are dreptate, ascultă o pe ea, nu fii incapatinata sa faci numai cum vrei tu, tu de aia il vrei pe el ca are bani si cheltui tu pe ce vrei, ca sigur părintii tai nu i ti lasa pe mînă bani fară numar.

| MadRabbiT a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pana o lasa cu curul in praf si tot la mami si la tati vin. Doamneee da-mi putere ca ma pufneste rasul tongue

| AnoNymOuSS11 a răspuns (pentru MadRabbiT):

:p

| cristicrisu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am nevoie de bani. putin in pasa ..doar ca dupa incepeau si din ce o sa traiesti ..si ce o sa mananci si pnm ..ma refeream la chestia ca el chiar are gria de mine face in asa fel incat sa nu mi lipseasca nimic

| cristicrisu explică (pentru MadRabbiT):

Sincer si pe mine.voi amenii perfecti ..desi am 15 ani asta nu inseamna ca sun asa de proasta incat sa fac acest pasa daca nu sunt sigura tocmai de aceea mai astept cateva luni ..mai am un singur lucru de care trebuie sa ma conving ..totusi un om nu il poti cunoaste nici intr o viata.

| cristicrisu explică (pentru cristicrisu):

Oamenii* sunt* pas* -te descurci tu ..iti dai seama unde am pocit cuvintele ..ma uit si la tv laughing

| RAY a răspuns:

E viata ta tu vei regreta sau nu in viitor, fara risc nu exista viitor parerea mea

| T0T a răspuns:

La 15 ani habar nu ai ce vrei și ce e mai bine pentru tine. Nu ai discernământ. Oare cum ai găsit tu un hăndrălău la 22 de ani? Se vede ca nu prea ai nimic în cap și că părinții tăi au dreptate, dar vei vedea mai târziu. Fetele de vârsta ta sunt majoritatea foarte naive, și așa ești și tu. Mai ai ani buni să te maturizezi. Vei vedea că îmi vei da dreptate, la pariu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ar fi bine sa asteptati sa faci 18 ani, ca sa nu ai probleme.Ti-ai asumat mult prea devreme resposabilitati care sunt oameni mari.Cu timpul va trebui sa si gatesti, sa faci curat si alte lucruri.E PACAT sa-ti strici adolecenta pe asfel de lucruri, pe cand alte fete de se bucura de alte lucruri.
In orice caz NU se pune problema unei casatorii pentru ca nu o poti face decat cu acordul parintilor.
Nici treaba cu mutatul nu cea mai buna idee din motivele expuse mai sus.
Daca intr-adevar va iubiti, daca baiatul te respecta va intelege cu nu e potrivit sa mute cu o pustoica de 15 ani.

| cristicrisu explică (pentru Fatamuntilor):

Treaba cu mancarea si curateniaoricum o fac..asta nu i o problema ...multumesc pentru sfaturi

| R0R0 a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti. Mai gandeste-te.

| cristicrisu explică (pentru R0R0):

Nu ma grabesc nimeni nu a zis ca o voi face maine ..mai astept cateva luni poate chiar un an ..ma voi muta cu el cand voi fii sigura pe mine ..si pe relatia dintre mine si el.

| raluk27 a răspuns:

Unde si ce anume scrie in Codul penal?
Ai 15 ani. Nici măcar nu ai capacitate de exercițiu.Deci nu prea există "decizia mea".

| cristicrisu explică (pentru raluk27):

Ar trebuii sa te interesezi. happy la 16 ani am discernamant pentru a pleca de acasa

| raluk27 a răspuns (pentru cristicrisu):

Pai spune-ne tu, din moment ce afirmi ineptii. Te asigur ca in Codul penal nu exista niciun articol sau capitol destinat minorelor care vor sa se mute cu barbati.
Si nu ai 16 ani, ai 15.
Capacitatea legala de exercițiu o dobandesti la 18 ani. Din punct de vedere legal, nu ai discernamantul necesar. Intereseaza-te TU, in loc sa te manance undeva

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Si presupunand ca vrei sa te mariti, iti trebuie acordul parintilor sau a autoritatii tutelare. Pana nu iti termini studiile esti 100% pe banii lui si omul nu te ia de frumusete. Cineva trebuie sa spele, sa calce, sa faca ordine, sa gateasca. Plus facut teme. O sa-ti dea iubi bani de tampoane, deodorant si ciorapi? Nu-ti ajunge timpul nici cand ai scoala terminata. Mai coboara din norisori.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru cristicrisu):

Aici te rog sa imi permiti sa te corectez.La 16 ani poti pleca de acasa, dar partea cu discernamantul... ohooo, mai ai paine de mancat pana acolo.

| ShaOfHatred a răspuns:

E viata ta faci ce vrei cu ea.
Dar legea spune ca depinzi de mama ta pana la 18 ani. Dar cui ii pasa ce zice mamica, nu? Fii libera, fa-ti viata cum vrei tu.

| KanameKuran a răspuns:

Din ce ai spus tu, voi doi va iubiti destul de mult, va intelegeti destul de bine si chiar daca apar certuri, le rezolvati fara mari probleme. Varsta ta, insa poate fi un impediment in numeroase situatii.
Te sfatuiesc sa ramai la parintii tai. Nu spun sa te desparti de el, spun doar ca la varsta de 15 ani, principalul tau scop ar trebui sa fie scoala, invatatura pentru a te pregatii pentru viitoarele probleme din viata pe care o vei trai. Nu trebuie sa locuiti impreuna pentru a avea o relatie matura, care sa prospere de-a lungul timpului. Iti poti incepe viata sexuala, daca doresti si daca esti sigura ca el este persoana potrivita, insa nu scapa din vedere studiile tale si inainte de a face acest pas, poarta o discutie serioasa cu el, despre ce s-ar intampla daca voi doi a-ti avea un copil. Gandeste-te ca exista posibilitatea ca voi doi sa va desprartiti, nu spun ca maine nu ve-ti mai forma un cuplu, spun ca exista posibilitatea ca peste 10 ani sa nu va mai acceptati unul pe celalalt. Concentreaza-te pe ce vei face in viitor, de una singura, nu alaturi de el, incearca sa vezi ce loc de munca ti s-ar potrivi, ce vei face pentru a castiga bani de una singura. Abia dupa ce esti independenta in procent de 100%, abia atunci vei avea posibilitatea de a lua in considerare faptul de a locuii cu un barbat si de a parasi "cuibul" familiei tale.

| cristicrisu explică (pentru KanameKuran):

Dupa cum am si spus am un plan de viitor care momentan include liceu facultate si master`. vreau sa ajung mai sus ca el si vreau sa fiu independenta adica de cand ma stiu sunt independenta ..si chiar iti multumesc pentru sfat ..nu vreau decat sa vad cateva reactii din afara eu am oricum un plan bine stabilit si bine pus la punct nu zice nimeni nimic de copil ..pentru ca la asta ma gandesc dupa vre o 22 de ani ..atunci e perioada. vreau sa imi traiesc tineretea pas cu pas ..cu bucurii si necazuri va fi mereu ceea ce mi doresc si nu imi va parea rau de nici o decizie.winking

| Helpmeforfree a răspuns:

Bună,draga. happy

Te inteleg, doar suntem fete happy

Eu spun sa astepti pana la varsta de 18 ani.Va vedeti zilnic,vorbiti pe telefon,facebook,va puneti intr-o relatie,mergi la el,dar nu te muti.

Eu spun ca mama ta iti vrea binele,stiu ca esti preaaa mica sa intelegi asta,la fel ca mine...dar iti pot da multe exemple.

Nu cred ca este un baiat rau,daca te iubeste,iti da cheia,te lasa la el si nu te obliga sa mergi la el,deci va sustin happy

Din cate vad,esti o fata frumoasa,si sper sa nu il intereseze doar asta.

Uite un sfat:
Incearca-l si pe el,si pe mama ta.
Uite al doilea sfat:
Arată-i mamei tale aceasta chestie,sau, nu, fa una mai speciala, unde ii spui ca o iubesti dar si pe el, si o lasi"din greseala"in vederea ei.

Funda?
Bafta ♥

| cristicrisu explică (pentru Helpmeforfree):

Nu cred ca ma cunosti. stii ..eu nu sunt genul de persoana care sa majorizez.iau fiecare raspuns il ananlizez si trec mai departe iau din fiecare ce mi se pare mie ok. daca mi se pare ..pana acum am avut doar cateva restul ..robotei..ce spun toti ..nu au o parere proprie doar din auzite ..li s au implantat in cap niste idei ..nu judeca si nu aleg singuri pentru viata. fericirea si linisea lor ..sun ca niste majorete ..au pe cineva care le dicteaza pas cu pas ce trebuie sa faca.

| Fcp_Laura_1998 a răspuns:

Pai. esti prea mica, mult prea mica pentru a te muta cu prietenul tau. Si la 18 ani o sa faci copii? Stai, usor cu mama ta inca 1 an sau 2. Incearca sa o intelegi si pe ea si nu te muta inca cu el. Daca te obliga prietenul tau sa te muti o anunti pe mama ta sau politia. Am 38 de ani si mi-am facut prieten la 22 de ani nu la 16 sau 15! Esti minora si te mai muti si cu el. Hai sa fim seriosi, eu la 28 am facut un copil. Ca vad dupa varsta ca ai prieten de mica. Nu te cert, dar esti prea mica. Niste sfaturi : LASA-TE DE EL! STAI CU MAMA TA 2 ANI MACAR SI DUPA 18 ANI POTI FACE CE VREI TU!

| cristicrisu explică (pentru Fcp_Laura_1998):

Frate zici ca sunte ti roboti.ce dracu as risca atat o viata am si daca in aceasa viata nu fac ce vreau si nu incerc toate chestiile bune sau rele ..cu ce raman.o viata monotona condusa de altii ..de parinti cel mai probabil. aveti o viziune asupra vietii de... crying

| cristicrisu explică (pentru cristicrisu):

Aceasta*

| Andaveselie a răspuns:

Hmm nu comentez dar nu cred ca este prea bine aloo si eu am 15 ani laughing)dar nu ma apuc de iubiti de 22 hoo nici chiar, dar totusi nu cred ca este bine sa profiti de el.Mai rabda mamica pana ce poti si tu sa te duci la lucru sa termini scoal(diploma)alea alea si apoi poate faci si tu vreo 20 de ani si na apoi dc vrei copii, casa, bani cu ala laughingna asa da.Deci draga e doar un sfat nu fa botic

| cristicrisu explică (pentru Andaveselie):

Nu ma deranjeaza ..si plus ca am un plan foarte amanuntit asupra vietii mele ..si probabil peste cateva luni un an doi ma voi intoarce sa scriu aici iar atunci ma puteti judeca ..atunci accept eu momentan sunt doar niste discutii nefondatewinking

| Rebeka_Orosz_1998 a răspuns:

Sincer, având probleme cu familia, cred ca ar trebui sa consulti un psiholog care sa iti dea mai multe sfaturi, ar fi bine sa termini liceul si abia apoi sa te muti la el. Care e graba? Inteleg posibil vrei sa te muti la el din cauza certurilor dar ar trebui sa inveti sa nu te certi cu mama ta si nici ea cu tine, cel mai usor este sa nu o bagi de seama, fiindca daca ii comentezi, ea se va enerva si se va ajunge la vorbe grele. Mã bucur pentru relatia voastra, si ma bucur ca esti matura, dar asteapta. In aceeasi situatie trec si eu dar mai moale in sensul in care nu ma cert cu tatal meu atat de des dar totusi