| IrisLoveYou a întrebat:

Ma numesc Iris Giulia si sunt din Oradea. Am 12 ani si sunt foarte melancolica sad. Acum m o problema de melancolie desigur.Eu stau cu parintii mei si cu bunica mea si o iubesc forte mult. Bunica mea ma crescut si ma va creste in continuare.Are 70 de ani, iar mama ei a murit la 96. Eu vreau sa mai traiasca mult si tot timpu ma gandesc la asta.Eu am incredere in Doamne Doamne ca o sa o apere si o sa o tina multi ani de acum inainte, pentru ca o iubesc si stiu ca Doamne Doamne o so apere sa traiasca cat mama ei, si poate ma imult. Dar tot am nevoie de incurajari.Plase help, ca la scoala nu ma pot concentra! Am incredere ca o sa ma incurajati sa numai bag de seama caci Doamne Doamne o va apara!

Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

Buna si eu am 12 ani si in vacanta de vara ma tot gandeam sa nu o pierd pe bunica.Are 67 de ani, dar uneori o aud ca imi spune ca o doare ceva sau ca o junghie la inima(are probleme cu inima)si mereu imi e frica sa nu i se intample ceva. Dar m-am gandit ca va fi mereu alaturi de mine. Ea poate trai cu probleme ei si are vointa si stiu ca Dumnezeu nu o va lua de langa mine si ca o va tine multi ani de aici inainte.Si in plus sti ce ma bucur cand o vad si e asa de bucuroasa ca ma vede si cum vorbeste asa frumos si cu atata iubirea mi se duce gandul.In plus nu m-am mai gandit de mult timp la asta. Pur si simplu gandeste-te la ce ti-am spus si o sa treci peste asta fi sigura. Sper ca ti-am fost de ajutor.

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi e greşit oarecum ceea ce crezi tu. E normal ca să-ţi doreşti ca bunica ta să trăiască mult şi să-ţi fie alături pentru că ea este cea care te-a crescut, eşti apropiată. Însă nu încerca să negi realitatea mereu trebuie să fi conştientă că o dată şi o dată ea tot va pleca de lângă tine, mai devreme mai târziu, asta e. Obişnuieşte-te încet cu ideea. Eşti prea mică acum, dar în timp vei realiza. Baftă!

| Daria a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la asa ceva. Bucura-ti viata cu lucruri frumoase, vesele, stai mai mult cu ea si vezi ca o sa fie totul bine. Bunica ta nu e batrana deloc, ca sa zici(Doamne fereste) ca va muri, mai ales daca nu e bolnava.
Eu am 4 bunici, sunt foarte tineri, bunicii din partea mamei au 57, respectiv 60 de ani. Iar buncii din partea tatalui au 62, respectiv 61 de ani happy O singura bunica e bolnava sad, a facut accident vascular si acum nu se poate misca si vorbi prea bine.Eu incerc sa ma bucur de fiecare cat pot de mul, si ma rog in fiecare seara ca sa le dea Dumnezeu sanatate si zile multe.
Fii optimista!:*

| Floreenofficial a răspuns:

Va trai cate zile are... Oricum te va veghea vesnic si din ceruri, dar nu trebuie sa fii trista.Inca e in viata... waiting

| Fluffy a răspuns:

Se vede ca iti iubesti bunica foarte mult si ai pus suflet in tot ceea ce ai spus despre ea. Fii sigura ca va mai traii pentru ca are de cine sa se mandreascawinking Multa bafta si sanatate bunicii talewinking

| Fluture a răspuns:

Ia uitestraight face
Nu mai spune asa ceva nici in gluma.
Daca vrei sa traiasa nu mai tot vorbi de moarte
.winking
Bunica are 65 de ani si are probleme cu inima.Mama ei a murit la 63 de ani, iar mamaie inca e binelaughinglove struck.Problema e ca tu te'ai atasat mai mult de bunica ta pentru. ca i trait cu ea mereu.Asa'i?batting eyelashes. Stai linistita... Daca nu "are nimic" nu i se poate intampla nimic grav. Tu incearca sa fi blanda cu ea.Sa o ajuti.sa fe ff buna cu eabatting eyelashes:*
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne -doamne ne apara pe toti. si cand ne cheama la el tot de aia ne cheama.ca sa ne apere mai bine.

| LawwraD a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta sad. Add la id-ul zaaaahar98 si explica-mi te rog mai bine situatia ta poate te pot ajuta!

| catal123 a răspuns:

Stai linistita. Bunica ta va mai trai muult de acum iniainte.Nu iti mai face atea griji ca nu e bine.Concentreaza te scoala si vei mai uita de aceasta problema. FUNDA?

| IrisLoveYou explică:

Nu trebuie sa ma mai gandesc, iti dau dreptate catal123 si la fel si lui yulyana. si deutsa98 e bine bunica mea, doar eu ma mai gandesc cate odata daca o doare ceva. etc. dar nu are nimic.multumesc, m-ati incurajat si stiu ca va fi bine :**!

| IrisLoveYou explică:

Multumesc mult tuturor. Nu se va intampla nimic, iar deutsa98 multumesc si tie desi bunica mea nu are nimic oricum.laughing

| IrisLoveYou explică:

Multumesc tuturor pentru tot ce mi-ati spus! Va multumesc celor care m-au incurajat si am inteles ca nu trebuie sa ma gandesc la chestii din astea.Gata nu ma mai gandesc, ci stiu ca bunica mea va mai trai mult de acum inainte si vom fi alaturi mult timp de acum inainte, o sa vina si cand o sa fiu eu mare cand o sa ma casatoresc, o sa fie si strabunica si nu trebuie sa ma mai gandesc la de astea! Stiu ca vom trai mult impreuna, va ajunge sa isi vada stra nepotul si nu o sa se intample nimic. SI da, intra-devar nu e tare batrana ca sa zic Doamne Ferestee.Gata nu ma mai gandesc la asta si acest subiect e INCHEIAT! Bunica mea va mai trai alaturi de mine foarte mult timp si ma va creste in continuare, pana cand o sa fiu eu mare-mare ca mama si o sa am si eu copil si o sa imi dau seama atunci ca o sa fiu mare ca trebuie sa accept orice.Pana atunci nu ma mai gandesc, la fel ca beautifulkiss si viata merge mai departe impreuna pentru ca, e normal sa o doara cate ceva, dar de fiecare data ii va trece si pentru ca vom fi alaturi cu toata familia ea nu va pati nimic! Gata, SUBIECT INCHEIAT pentru ca am inteles ca buni va mai trai mult pentru ca Doamne Doamne o sa o apere si o sa fie langa mine tot timpul si ca nu o va lua de langa mine prea curand, caci isi va vedea si stra nepotul si ce sot o sa am ( mai e pana atunci mult ), deci gata, nu ma mai gandesc deloc la asta pentru ca stiu ca ea va mai trai mmult de acum inainte.SUBIECT INCHEIAT caci am aflat castigatorul si numai poate primi nimeni fundita si pentru ca m-am linistit si stiu ca ea va mai trai multi-multi ani alaturi de mine :* big grin ~ Multumesc tuturor de ajutor si voi sa traiti mult alaturi de bunicile voastre, si sa nu va ganditi la fel ca mine ( asa e firea mea ) la prostii de genul acesta. Vom fi impreuna pana cand voi avea si eu o familie intemeiata pe baza de sot, copil dar asta poate pe la vreo 30 de ani. Gata, nu ma mai gandesc bunica mea poate sa mai sa mai traiasca de acum inainte si 30 de ani, daca nu o sa ma mai gandesc la chestii din astea si o sa fiu pozitiva si o sa fiu alaturi de ea tot timpul! Gata, multumesc tuturor, bunica mea va mai trai multi ani de acum inainte chiar si 30 de ani si SUBIECT INCHEIAT! Byeeeeeeeeeeeeeeee :* :*

| iulyana_7229 a răspuns:

Pai...cu siguranta doamne doamne o va apara fii fara grija iar tu.curaj si fruntea sushappy