| mimi_8311 a întrebat:

Buna ma numesc veronica, am 18 ani, va rog sa ma ajutati, de cand m am nascut am avut de suferit am fost crescuta de bunici, parintii tatalui meu care acesta consuma alcool, din aceasta cauza mama m a parasit, dar tebiue sa specific ca ea am mai avut si alti copii pe langa mine din alte casatorii, bunici au imbatranit si aveau nevoie de ajutorul meu bineinteles ca i am ajutat dar ei vroiau mai mult si mai mult pentru ca spuneau ei daca m au crescut au tot dreptul sa faca ce vor cu mine, bunica a paralizat, si eu am avut grija de ea foarte mult, cu toate ca fata lor ii manipula in fel si chip ea nu se ocapa de ei dar totusi ea avea toate privilegiile eu eram doar o zluga! eram batuta jignita si ma izgoneu mereu profita de faptul ca nu avema unde sa ma duc, dar asta pana intr o zi cand cea mai buna prietena a mea mi a facut cunostinta cu un baiat atunci cand l am vazut am crezut ca numeni numai este ca el mia atins palmele putin si am simtit ca il cunosc de o viata si am simtit caldura sufleteasca de care eu duceam lipsa si aveam mare nevoie, am inceput sa vb cu el cum nu o mai facusem cu nimeni niciodata la o saptamana am decisa sa fug cu el nu ma mai interesa nimic si nimeni asa am si facut primele luni au fost de neuitat apoi lucrurile au inceput sa se schimbe am inceput sa ne cam certam dar asta se intampla in orice relatie, problema este ca el a inceput sa ma cam neglijeze din ce in ce mai mult, din cauza ca un prieten de al lui s a amestecat in relatia noastra si l a influentat negativ ii spunea sa ma lase ca eu nu fac de el ca nu sunt buna ca ii cer prea mult el prima data nu il luoa in seama dar dupa un timp a inceput sa le aplice, a inceput sa ma loveasca sa ma jigneasca, sa ma dea la o parte a inceput sa nu ma ma mai asculte deloc daca ii spuneam sa iesim la un suc sa ii fie rusine cu mine acum numai da doi bani pe mine nu mai atinge ca femeie pleca cand vrea face ce vrea daca il bat la cap adica ma rog plang sa ma scoata o face dar se uita dupa altele se baga in seama cu ele ma raneste enorm imi sp ca nu ma mai vrea ca numai vrea sa fim impreuna ca ma iubeste dar este imposibil sa traiasca cu mine imi spune ca sunt o sclava si nu ar trebui sa cer drepturi nu stiu ce sa fac simt ca se mi se termina viata eu nu am unde sa ma duc si profita de acest lucru si de faptul ca il iubesc enorm trebiue sa specific ca eu am fost domnisoara cand am fugit cu el am mai avut relatii dar niciodata nu am considerat ca trebuie sa fac pasul, asa ca primul nu se uita dar acum ce sa fac? cum sa fac sa il uit daca il iubesc enorm chiar daca el nu ma respecta nici un pic!? si nu tine cont de sentimentele mele de sufletul meu...Va rog sa ma ajutati, cat mai curand! astept sfaturile D VS, scuzati ma pentru greselile de ortografie! va mutumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Tragica situatia ta...
Un barbat nu este salvarea ta...desi asa parea la inceput. Poate i s-a parut si lui o povara prea mare sa te ia in grija total si sa stie ca depinzi de el 100%. Poate nuºi suficient de matur sºo faca si poate nu te iubeste cu adevarat ca sa te accepte cu totul.

Singura solutie ar fi sa o cauti pe mama ta, sau sa dai de fratii pe care ii ai. Tu lucrezi undeva? Ai putea sa-ti iei o chirie cu mai multe fete, daca lucrezi si ai un venit. Pana mai iesi un pic la lumina.

| shtephie a răspuns:

Cum il mai poti iubi?!?
Ar trebui sa-l urasti! Si pleaca de la el! Nuj du-te la o prietena, cere ajutorul cuiva!
IN orice caz nu mai ai ce cauta langa un asemenea individ!

| deia a răspuns:

Nu ar mai trebui sa stai cu el.

Chiar daca nu ai unde sa te duci. Ai fost tratata ca o sclava 1 data... de ce sa fi si a doua oara.
Nu te merita, chiar daca tu il iubesti, el nu te iubeste daca se comporta asa cu tine... Daca prefera sa isi asculte prietenii decat pe tine. nu te merita... Nu esti sclava nimanui.

Incearca sa-ti gasesti o slujba... sa inchiriezi o garsoniera.
Daca nu ai bani... roaga o prietena ( daca ai) sa te gazduiasca pana reusesti sa inchiriezi o camera...

Prietenul tau nu are niciun drept sa te bata...
Dc sa suferi? Ai suferit destul.

Sper sa te descurici. Dar nu mai sta cu el.

Poate ca daca vei pleca isi va cere scuze. Dar sa nu crezi. daca te-a batut o va mai face o data. si inca o data si inca o data.

Succes. Poae vei reusi daca incerci. Daca nu vei incerca, vei ramane cu indoiala.

| RUMBURAK a răspuns:

Decat o viata cu companie proasta mai bine singura.de ce te plangi ca te trateaza toti ca o sluga cand tu esti prima care te umilesti si te injosesti? daca tu nu te respecti nu pretinde de la alti sa o faca.cand va aud inebuneasc.il iubesc enorm, ma bate, ma jigneste, ma considera carpa de sters pe jos, dar eu il iubesc. du-te fata in lume cauta-ti si tu alta viata. dar in primul rand invata sa te iubesti si sa te apreciezi singura.sa valorezi in primul rand in ochii tai ceva.

| Fillaide a răspuns:

Cand am citit povestea ta de viata mi-am zis ca chiar sunt o norocoasa si ii multumesc Domnului pentru tot, chiar daca uneori ma simt cea mai nefericita.Acum hai sa trecem la povestea ta---eu te-as sfatui sa mergi undeva sa-ti cauti ceva de lucru, oricati de putini bani sunt bineveniti in situatia ta, ti-as spune sa-l lasi pe prietenul tau pentru ca NU merita, pur si simplu te consumi degeaba.Incearca sa-ti vezi de viata ta, sa muncesti si cu timpul il vei uita. O sa intilnesti si alti baieti si cu siguranta unul din ei te va iubi cu adevarat.
Eu iti doresc numai bine kiss

| PaulB a răspuns:

Incearca sa nu-l mai iubesti asa mult, sa-l uiti sad