| onetwothree a întrebat:

Ma simt nefericita si nu stiu ce sa fac sa fiu fericita. Sunt studenta la Cluj, iar acum am venit acasa unde nu ma simt bine, ma simt straina. Parintii mei se cearta mereu, mama mea urla mereu (e stresata din cauza baniilor), iar eu cand ii aud nu am nici chef sa invat. La Cluj ma simteam mai bine fiindca era liniste. Cu iubitul meu e mai ok, dar tot nu ma simt fericita. Simt ca nu ma asculta si cand incerc sa ii spun ce problema am, sau ce ma deranjeaza din ce face el, se enerveaza sau schimba subiectul. Si sunt anumite lucruri ce ma macina in legatura cu el, dar nu indraznesc sa i le spun fiindca stiu ca ne vom certa. Prietenii nu mai au timp de mine fiindca si ei acum s-au intors de la facultate. Ce as putea face sa ma simt mai fericita? O seara placuta si va multumesc

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gagiul se enerveaza cand discuti cu el inseamna ca e neom si nu poti avea un viitor cu el, mai tarziu o sa bagi divort de el. Parintii au mentalitati vechi nu stiu sa se poarte civilizat si le place sa faca scandal pentru ca si ei au pornit din familii mai putin formalizate la aspectul psihic de a mentine calmul nu ai ce sa le faci, si pe mine ma deranjeaza ca discuta aproape zilnic de aia vreau sa fiu singur sa nu am scandal in casa laughing si nici batai de cap. Dupa mine iti recomand sa renunti la gagic pentru ca un om obisnuit nu se enerveaza la vorba si nu schimba subiectele asa iar cu parintii lasa-i in voia lor

| cuvant a răspuns:

E posibil sa ai o mica depresie si sa cauti un mod de socializare sau eu gresesc intelegand acest lucru. Nu e deloc usor situatia in care te afli - parintii se cearta, prietenul nu te asculta si tu esti cu prietenii dar de fapt esti singura.

Eu iti sugerezi sa iesi din casa, sa cauti lucruri noi. Fiind studenta incearca sa faci voluntariat - sigur gasesti 4 ore pe saptamana sa te implici in diferite lucruri. O sa vezi ca e posibil sa descoperi lucruri frumoase despre tine si lucruri noi care le poti face. In acelasi timp ai posibilitatea sa intalnesti oameni noi si uneori chiar prieteni pe termen lung.

Ai mare grija si mult succes!

| Liviu a răspuns:

Iubitu tau nu te asculta? Nu te merita, sau nu il meriti, dai papuci sau fa ceva cu el.Parinti? Cine ii intelege, se spune ca cea mai grea meserie e sa fi parinte.Liniste? In ce casa e liniste? Sarbatori fericite puisor, si uitete la partea plina a paharului.Ai o facultate, ai un iubit, o familie ok.Sanatate sa fie, hai sa nu facem mare tam tam din asta big grin In plus daca se supara, poate te inseala si mna cand esti aproape de adevar, hop schimbahee hee

| costis a răspuns:

Traiesti intr-un cerc mic, nu ai o viata spirituala. Viata de azi ne satureaza cu divertisment ieftin, cu un "zgomot de fond" dat de "ieseli" si de mass media. Si cand zgomotul asta inceteaza ne simtim nefericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incepe cu o discutie, cu nimeni altcineva, decat cu tine. Sa te intrebi si sa iti raspunzi.
Ce te face nefericita? Pai x y z. X poate fi rezolvat asa, y probabil trebuie doar suportat, dupa z ma pot linisti daca ies la o plimbare fie singura fie cu cineva si tot asa.
E doar o idee.

| NoName0x0 a răspuns:

Pai gandeste mai optimist, in primul rand, incearca sa vezi si partile bune ale fiecarui prsonaj implicat in povestioarele de mai sus! Gaseste cumva modul de comunicare cu fiecare in parte (mai ales cu familia si iubitul) si prin asta ma refer la calea prin care ai putea sa incepi sa discuti cu ei (de ex, unii oameni sunt afectuosi si trebuie sa vorbesti cu ei calm ca sa obtii ce vrei, la altii trebuie sa tipi ca sa te asculte...). Iubitul tau ti.a descoperit slabiciunea si anumle ca nu vrei sa va certati. Incearca sa gasesti si tu la el puncte tari si puncte slabe si sa apesi pe ele cand ai nevoie! big grin

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Acomodeaza-te in primul rand cu casa, dupa trebuie sa ai o discutie cu parintii tai. Si cat despre prietenul tau, nu merita. Fa-ti noi prieteni, dar nu lasa in urma scoala. Nu mai fi asa inchisa in tine, cum ai spus tu ca nu dai detalii ca va certati, cand de fapt esti inchisa in tine datorita celorlalti oameni.

| Dracoola a răspuns:

Ok, nu participa emotional la cearta parintilor, si ai mei faceau la fel. Le poti spune ca iti face rau sa-i vezi certandu-se. Daca te asculta bine, daca nu, nu ai ce sa faci, in definitiv este casa lor, relatia lor.
In ceea ce priveste relatia ta, in mod clar esti langa omul nepotrivit, orice relatie si prietenie ar trebui sa se bazeze pe reciprocitate cand vine vorba de a-l asculta pe celalalt. Fericirea unui om nu depinde neaparat de cei din jur. Conteaza cum se simte el fata de propria persoana. A fi impacati cu noi este mult mai important decat prea trambitata "fericire" care in genere este o utopie.

| pavlE a răspuns:

Ce ai putea face tu...e sa ati faci noi prieteni..cred foarte mult ca te va ajuta...sti ca ceva nou in viata..mereu ati da un sentiment frumos