| Carm3nM a întrebat:

Parintii mei au probleme. Acum un an mama mea a fost foarte bolnava, a stat in spital mult timp, a facut chiar si o operatie iar tatal meu era distrus, ea era bolnava, eu si fratele meu mai mic eram la scoala, bani se cheltuiau ca si cum nu ar fi existat insa dupa un timp mama si-a revenit si de atunci au inceput certurile. Tata i-a promis mamei mele ca daca ea o sa fie puternica si o sa iasa cu bine din spital atunci el se lasa de fumat ( el fumeaza foarte mult si consuma multi bani pe tigari desi este constient ca ne descurcam greu cu bani) insa nu s-a lasat si oricat a incercat mama sa ii explice frumos, el spune ca nu poate sa se opreasca. Mama a incercat orice, s-a infometat ea la lucru ( deoarece amandoi lucreaza) in speranta ca poate se va simti prost ca ea nu mananca dar el are bani sa fumeze insa nu a functionat si chiar a ascuns si bani si de aici a inceput greul. Mama isi ascundea doar jumatate din salariul ei, pe al lui si jumatate din al ei il lasa in casa, tata ii cheltuia pe toti apoi intorcea casa cu susul in jos si fura din bani mamei, o face in toate felurile cand nu ii gasea, imprumuta de la toti cunoscuti, ba chiar a luat si din bani mei de mancare cand eu nu eram in camera si oricine incearca sa ii explice ca trebuie sa se opreasca, el doar explodeaza de nervi si se cearta cu toata lumea. Eu am fost admisa la facultate si din toamna plec la oras insa imi este mila de fratele meu mai mic care ii va auzi mereu certandu-se, imi este mila deoarece stiu ca mereu se inchide in baie si plange cand ei se cearta. Inainte se certau doar acasa insa acum tata isi bate jos de mama oriunde este, a facut-o c***a si catea in calduri si in toate felurile de fata cu toata lumea. Am incercat si eu sa ii explic, l-am implorat, plangand, sa se gandeasca si la noi insa nimic nu functioneaza. Cateodata imi este mila, vazandu-l cerand de la alti bani, si ii dau si eu bani de tigari din bani mei si desi este constient sa nu voi manca la scoala el tot cere si ia. Ce ar trebui sa fac? Oricine ii explica, el spune ca nu se poate opri din fumat, ce sa fac? Mama are probleme cu inima, ii bolnava insa el nu o crede si o injura si isi bate joc de ea desi ea sufera. Cateodata as vrea sa divorteze dar fratele meu ii mic, nu merita sa traiasca intr-o familie despartita dar nici in mediul asta nu mai vreau sa stea. Cateodata imi este frica sa nu moara mama din cauza crizelor de inima pe care le are din ce in ce mai des. Ce sa fac cu tatal meu? Cum sa il fac sa inteleaga? Nu vreau sa pateasca nimeni, nimic. Ajutati-ma!

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau sa va spun, dar nu aveti decat aceste doua variante: il priviti in continuare pe tatal vostru cum o baga pe mama in mormant sau va duceti sa traiti voi trei la oras si il lasati pe tatal vostru singur, pana ii vin mintile in cap, cel mai probabil, pana la judecata de apoi. Asta sau ceva asemanator, cum ai zis si tu.

| CataC a răspuns:

Buna
Nu e ce vrei sa auzi dar lasati-l sa fumeze.
Oricum va fuma, ce rost au certurile si tiganeala? Pana la urma lucreaza si isi tuie o parte din bani pe tigari.
Altii dau pe alcool, altii pe haine, altii pe timbre, altiipe undite si chestii depescuit, altii pe calatorii.
Fiecare cu damblaua lui, daca asta-i place o face pe banii lui pana la urma.
E o dependenta si atat, asta-i viata, nu da nimanui in cap, nu face rau nimanui.
Grija de tine

| Jipa95 a răspuns:

Trist ce se intampla in familia ta suferiti toti din cauza tatalui. Vorbeste si tu cu tatal tau face in face, si explica-i care e situatia, poate s-o trezi la realitate, dar incearca sa-ti stapanesti emotiile, nu mai arata slabiciune, altfel nu te va asculta. Incearca sa-l convingi in ce stare financiara sunteti sa-si dea seama ca nu este bine ce face, incearca sa-l convingi sa-si caute un loc de munca si sa-si fumeze tot salariul acela pe banii lui, nu pe cei ai fratelui tau sau al mamei tale. Tine-te de capul lui mereu pana o sa se trezeasca la realitate, si o sa-si dea seama ca nu este bine ceea ce face. Imi pare rau atat pentru tine, fratiorul si mama ta, nu meritati asta! sad

| milan9 a răspuns:

Este regretabil că tu eşti prinsa la mijloc între neînţelegerile dintre cei doi părinţi.
Este greu şi să-ţi asumi rolul de mediator între ei. Adevărul e că asta îi poate ajuta foarte mult: un mediator. Dar poţi oare să faci asta? Ai disponibilitatea psihică de a te meturiza pe această cale, de te consuma în plus faţă şi de alte probleme pe care le mai ai?

Ideea e că dacă stai degeaba aceste probleme tot vor continua să apară, iar pe de altă parte, ulterior vei regreta că nu ai făcut nimic, sau că nu ai făcut mai mult...

| milan9 a răspuns:

Este greşit să ai aşteptări mari de la ceea ce poţi tu face. Tu nu poţi face mai mult decât ar trebui să facă şi să-şi dorească ei să facă...

Mediatorul este foarte important, pentru că el ajută la detensionarea situaţiei şi la realizarea unui cadru potrivit. Introduce un cadru potrivit. Asta presupune ca tu să identifici din exterior din punct de vedere neutru datele generale (pe care ei, abordând subiectiv problema, la cald, tensionat, nu şi le pot afla prea uşor). Şi roagă-i să fie sinceri cu ei şi cu tine...

Date generale pe care tu să le afli în discuţii calme (SEPARATE) cu fiecare dintre ei, precum: cum se simt (şi unul şi celălalt) departe unul de altul, cât de mult se iubesc, cât de mult se respectă (important, şi de ce anume se respectă sau nu...), care sunt ultimele greşeli ("cireaşa de pe tort"), ce aşteptări are unul de la celălalt (ce ar dori să facă celălalt), cât de mult îi îngrijorează situaţia, când a început schimbarea în rău a situaţiei, cât de necesară este reîntoarcerea acasă, "de unde a plecat totul?", cât de dispus este fiecare să se schimbe, cât de dispus este fiecare să recunoască greşelile sau partea de greşeală dintr-o acţiune. Este important să-i convingi (separat pe fiecare în parte) să aibă puterea să recunoască "dreptatea" celuilalt (fie chiar şi 2% din ea) indiferent de prostia pe care celălalt o susţine, să nu-i spună niciodată celuilalt „tu nu ai dreptate"- lucru care SUFOCĂ orice continuare a dialogului.

Oricât de mare e greşeala celuilalt, primul să-i recunoască măcar 2-10% adevăr măcar în intenţia sau motivaţia acelei acţiuni greşite, iar apoi să-i expună şi să-i justifice CU RĂBDARE, propria opinie...

| danay72 a răspuns:

El e cel care trebuie sa realizeze ca greseste.Dar pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi articole utile pentru ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Carmen,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Blamely a răspuns:

Tatăl tău trebuie dus cu forţa la dezintoxicare fiindcă e clar dependent de ţigări.
Poate ar trebui să consulte şi un psiholog în privinţa pornirilor sale de genul. Mama ta nu ar trebui să suporte aşa ceva, într-adevăr fratele tău este mic şi va suporta cu greu la început faptul că părinţii lui vor divorţa şi vor locui separat.
Dar se pare că tatăl tău iubeşte ţigările mai mult decât îşi iubeşte familia şi nu este indicat să mai suportaţi asta mult.
Mama ta ar trebui să se gândească la sănătatea ei dar şi la bunăstarea fratelui tău. Lucrurile astea se pot agrava şi să ia o întorsătură mai urâtă, dacă mama ta nu se va conforma tatălui e posibil ca acestă să înceapă să o lovească. Nu ştiu ce fel de persoană este, dar dacă ai spus că are astfel de porniri violente şi mai este şi vulgar, tot ce-i posibil.

| Aliaaa a răspuns:

Familie despărțita= situația ta, de fapt e probabil mai bine într-o familie despărțită, decât asa

| grege23 a răspuns:

Eu cred ca tigarile electrice sunt cele mai bune de a te lasa de fumat.Nu sunt fumator, dar nu cred ca ii va costa asa de mult.Si unchiul meu nu se putea lasa de fumat, iar de ziua lui parintii mei i-au facut un cadou tigara electrica.Si usor, usor a inceput sa fumeze mai rar si sa se lase. Daca te-am ajutat te poti documenta despre aceste tigari si cat costa. Sper sa se rezolve situatia dintre parintii tai.