| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.

Am o curiozitate.
Acum, in zilele noastre, cuplurile se muta impreuna si inainte de casatorie. Sa se cunoasca mai bine in orice ipostaza, sa isi dea seama cum e sa traiasca sub acelasi acoperis, etc.
Intrebarea e: cat timp ar trebui sa dureze asa-zisul "concubinaj"? Cat timp astepti ca partenerul sa te ceara in casatorie? Mai ales in conditiile in care ai avut deja o relatie de ani de zile pana la mutatul impreuna, iar partenerul isi doreste casatorie, familie, copii, etc.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Eu as zice un an-2 de cand va mutati impreuna daca totul e ok puteti face acel pas.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai bine sa stea asa fara casatorie - daca se despart dupa aia e mai usor si ieftin, gratuit pentru ca un divort costa cam 1000€

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca intr-adevar simtea ca esti persoana potrivita te cerea inca din primul an, daca a mai prelungit inseamna ca vrea sa iti creasca sansele la casatorie.

| Emma30555 a răspuns:

Depinde ce își dorește fiecare. Unii nu se grăbesc, vor sa se bucure de relație, nu au un scop în a și face o familie, alții au planuri serioase încă de la început. Depinde și cât de mare e dragostea și cât sunt de pregătiți.

| AliGab a răspuns:

Bine spus...in zilele noastre. Asta nu inseamna ca este corect si ok ce se intampla. Vorba aceea: vorba lunga, moarte sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost de la 16 ani cu el, btw. nu avea cum sa ma ceara la 17 ani happy
plus ca sunt probleme cu ai lui, sunt pocaiti si inca nu ne cunoastem. nu vor sa accepte relatia asta, si nici macar sa ma vada. asa ca, a fost un mare stres pentru el si din punctul asta de vedere. totusi, ne-am mutat impreuna pana la urma. el ar fi vrut de mai mult timp sa ne mutam. nu am vrut eu.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Cand simti in inima ta ca e momentul potrivit si o sa fii sigur ca ea/el e partenerul cu care doresti sa iti traiesti restul vietii si ca totul o sa fie bine si ca o sa poti trece orice problema sau orice icurcatura cu acea persoana impreuna.

| ionut288 a răspuns:

Depinde de fiecare personaj în parte, o cerere în căsătorie cuprinde foarte multe emoții și gânduri și "filme" pentru un băiat, parerea mea este ca inca nu stie cum sa o faca dar se si complace in situatia actuala si anume este căsătorit dar nu prea.De ce spun asta? locuiti impreuna dar încă are libertate destulă, poate crede că odată cu căsătoria va pierde această libertate( ceea ce nu este adevarat).Ai putina răbdare cu el si incearca sa ai dai mai multe semne ca iti doresti asta foarte mult si te-ar face cea mai fericita femeie si sa inteleaga ca verigheta nu este o lesă, este următoarea treapta în viețile voastre prin care va apropiati mai mult unul de altul.Incearca sa fi si prieten si amic si "tovarăș" daca încă nu sunteti, în felul ăsta va realiza ca nu are nevoie de nimeni si de nimic în afara de tine.