| whatisthis19 a întrebat:

Bună Seara! Am și eu o întrebare:
Este ok dacă nu am prieteni la vârsta de 16 de ani? Eu de a lungul vieții nu prea am știut cum e să ai viață socială sau grup de prieteni. In general stau în casă și citesc.
# Aștept părerile voastre!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O vorba spune faptul ca, "cartea lumineaza dar nu desteapta", probabil a fost creata de hateri aceasta vorba!

bine ar fi tinere sa fi fost echilibrat asa cum ma definesc eu pe mine "sunt diferit de majoritatea pentru simplul fapt ca mi-a placut si berea si cartea" (n.r. vezi Cumicu -In dulcele stil clasic), cei care ma 'cunosc' pe TPU stiu versul aceasta caci l-am folosit de mai multe ori in discutiile cu ei!
Ce vrea sa zica vorba de mai sus? ca este bine in viata sa fii atat o persoana culta si cu multa scoala, dar sa fii si descurcaret in ale vietii, sa ai ceea ce numesc oamenii intr-o uzanță nedidactica "scoala vietii"
in opinia mea, nu poti sa fii cu adevarat om implinit cand nu ai facut putin din toate, referitor la mai multe lucruri, doar asa ajungi la adevarata forma de cunoastere!

este foarte bine ca iti place sa citesti, dar din cate afirmi nu esti sociabil, esti chiar asocial, nu este bun acest lucru! pentru ca din carti poti invata multe insa cunoasterea adevarata vine dintr-o forma a empirismului, mijloacele a postiori etc...viata nu o inveti din carti asta este cert! nici nu inveti sa fii om, nici sa te descurci in diferitele lucruri mai mult sau mai putin bune, care apar in viata cuiva! experienta capeti prin incercari si prin lucruri palpabile, privitor la viata si la problemele care apar!

deci este bine ca citesti, este foarte bine, dar invata si sa iesi sa te plimbi, sa socializezi! sa iti faci prieteni, nu trebuie sa fii prieten cu toata lumea, insa nu strica sa ai 1-2 prieteni.
Omul in societate nu ar trebui sa fie solitar, societatea nu s-a construit in felul acesta!

cu ocazia acestui mesaj si poate pentru cei care stiu cine a fost cumicu, unul dintre cei mai talentati rapperi din Cluj, caruia ii urez pedeapsa usoara!
https://www.youtube.com/watch?v=76hvCkdZ_Rs

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea e ok, ar fi trebuit sa ai macar un prieten de incredere cu care sa petreci timpul din cand in cand.Mai mult nu iti trebuie, restul pot fi simpli colegi sau cunostinte.Dar nici acum nu este tarziu, multe prietenii frumoase se pot lega in liceu, trebuie doar sa incerci.Bafta.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă tu te simți ok așa, fa ce te face fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta timp cât nu furi nu te droghezi și îți bați joc de sufletul și inima ta nu-ți necăjește părinți nu bei Alcool nu-ți bați joc de viața și sufletul tău ești un om Absolut normal și sănătos.

Citește liniștit boss cartea te face om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitări! Mai rar adolescenți să citească în ziua de azi. Ești un exemplu pentru ceilalți.
Nu-ți fa probleme în privința prietenilor, mai bine sa fii singur decât într-o companie proasta.
Continuă să citești!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodată în Viața ta băiete sa nu-ți fie frică că nu ai prieteni Niciodată. Să-ți fie frică și teama cu Adevărat da cu Adevărat. Că poți avea lângă tine. Și în jurul tău "oameni" fără frica lui Dumnezeu. De ei într-adevăr cu Adevărat ca să-ți fie frică și teamă ei îl vor cunoștea pe Dumnezeu în ziua aceai.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Era bine sa ai un prieten, doi, nu anturaj de prost gust.
Probabil mai socializezi cu colegii la scoala catusi de putin.
Poti incerca sa mergi la niste cursuri, poate gasesti pe cineva cu care sa iesi la un suc, o prăjitură. Daca nu, scoate parintii la plimbare.
Toate cele bune,

Răspuns utilizator avertizat
| Lidia09 a răspuns:

Salut! Este ok. Eu nici la 17 nu prea am. E bine că citești, dar să socializezi este alt ceva. Până în clasa a 9 eu am făcut exact ca tine, nu ieșeam din casă și nici nu-mi plăceau locurile gălăgioase. Deci trebuie să ieși, trebuie să înveți să discuți cu oamenii, trebuie să înveți să-ți folosești creierul în momentele vieții tale, trebuie să înveți să iei decizii iar de sine stătător. Iar ca să le faci trebuie să fii experimentat. Continuă să citești că-i foarte bine, dar încercă să intri și tu în discuții cu persoanele care te înconjoară, zâmbește și fii plăcut și o să-ți faci prieteni sunt sigurăhappy

| Jsksjjqkajkaja a răspuns:

Cred ca daca nu te simti singur și esti bine cu tine pe tema asta, este ok. Nu cred ca ar strica sa ai un prieten bun și de încredere. Și eu sunt în aceeași situație ca tine, am avut o prietenă bună, dar am pierdut o, nici la liceu n-am găsit. but, poate în viitor