| Rusu_Paulici_1996 a întrebat:

Buna seara, ma numesc Paula.
Sunt insarcinata si peste putin timp voi naste, prietenul m-a parasit pentru o alta, plus ca are probleme cu alcoolul si cu etno...Eu nu as vrea sa il recunosc ca fiind tatal copilului credeti ca el ma poate obliga mentionez ca nu are o situatie prea roz sa isi permita sa ma dea in judecata?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Eu inteleg ca vrei sa il pedepsesti pe acest individ pe care nu ai putut sa contezi in nici un fel. Ar trebui sa te pui un pic si in locul copilului. Poate ca omul isi va da seama ce face si intr-o buna zi se va schimba. Copilul nu va putea conta pe sprijinul emotional si financiar al unui tata caruia i s-a refuzat accesul la copil. Crezi ca este o idee buna? Poate ca ar trebui sa nu il declari acum, dar sa lasi o portita deschisa, sa ii spui ca il vei declara daca se va schimba si isi va face datoria fata de copil?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

El nu te poate obliga direct, dar poate sa te dea in judecata pentru stabilirea paternitatii.

| William a răspuns:

Daca e alcoolic si dependent de droguri chiar crezi ca are bani de dat la avocati? Si chiar daca ar avea, crezi ca poate sa se ridice din pat sa vina la proces?

| RAY a răspuns:

Nimeni nu poate obliga e nimeni sa stea cu acea persoana da, cu copilu da poate sa dea in judecata daca nu esti o mama care sal poate intretine dar daca e alcolic cum sal intretina, pacat de tine

| SkyPilot a răspuns:

Poate doar daca te da in judecata, nu are alta solutie. Si este destul de costisitor, va trebui test DNA pentru tata si copil.

| Rusu_Paulici_1996 explică:

Vreau un raspuns de la o persoana avizata va multumesc anticipat

| Rusu_Paulici_1996 explică:

Din cate am vazut pe net e posibil si cu o simpla declaratie la notar sau starea civila ce credeti e adevarat?

| Rusu_Paulici_1996 explică:

Ma gandeam ca poate recurge si la declaratie la notar. vrea mai mult sa se razbune pe mine asta e scopul lui.
va multumesc