| EnnE a întrebat:

Buna seara, o sa trec direct la subiect.
De cand ma stiu sunt un tip timid, foarte timid. Dar, acum la 22 de ani, am probleme din cauza asta. Ma inrosesc fara motiv cand vad o anumita persoana, o fosta prietena sau o fata atragatoare, in general, anumite persoane si nu stiu de ce.
Vorbesc foarte putin, transpir cand vorbesc cu anumite persoane, imi bate inima foarte tare si ma inrosesc foarte repede si nu pot controla asta. Sunt un tip de care poti spune ca arata bine, nu am fost refuzat, observ cum se uita fetele la mine si am o prietena foarte frumoasa. Nu stiu ce sa fac, ma afecteaza asta, ca inrosesc in special si nu stiu de ce, ar trebui sa consult un psiholog?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt semne de anxietate sociala. Da, un psiholog ar fi ok in situatia asta.

| RAY a răspuns:

E normal man sunt emotii care tu le traiesti cam intens sa spun asa, da e bine sa consulti un psiholog, nu stiu de ce ai emotile astea intense posibil esti timid de fel, mai emotional

| Raluca07SF a răspuns:

Esti doar rusinos, iti recomand putin mai mult tupeu, incearca sa iei o gura de aer din plin si dupa expiri inainte de a vorbi cu o persoana, daca ai incredere in tine rusinea dispare, nici prea mult tupeu ca strica, sper ca te-am ajutat, pa!winking

| Kiss_Vali_2000 a răspuns:

Tot e trebuie sa faci este sa fi putin tupeist. Incearca sa fi mai curajos ca o sa vezi ca de la un timp devii mai încrezător.