| kangolitaa a întrebat:

Simt ca cea mai buna prietena nu ma mai considera demna de ea ...adica ea s-a schimbat foarte mult in rau ...liceul a schimbat-o si nu mai stiu ce sa fac ....si-a cerut scuze o data, spunand ca a devenit asa din cauza anturajului din liceu dar acum de abia daca mai imi raspunde la un amarat de mesaj cu 'buna'....Va rog frumos sa ma ajutati ...am incercat sa vorbesc cu ea dar nu mai imi raspunde...dar in schimb ii considera pe toti necunoscutii de pe facebook fratii ei...Cel mai bun raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
| CristinaAlina19950831 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie cu vecina din bloc cu mine ce o stiam de o viata:la liceu ne-am indepartatsad. Acum am ajuns nici sa nu ne mai salutam.Mereu am vrut sa fiu apropiata de ea asa cum mamele noastre sunt cele mai bune prietene.Eu cu ea am fost in clasele 1-12 colege in aceeasi clasa.In fine....trebuie sa treci peste asta.Prietena ta s-a schimbat si e foarte greu sa o faci sa fie cum a fost, mai ales daca ei ii place anturajul de acum foarte mult.E pacat ca prietenia dintre voi se stinge, dar gandeste-te tie cat de greu iti este daca vrei sa te schimbi intr-un anume fel:sa schimbi o alta persoana este mult mai greu insa.Stii ca nu ai cum sa o pastrezi prietena ta daca ea nu isi mai doreste asta.Viata insa merge inainte, gaseste-ti alte prietene, cu siguranta vei intalni multe fete de treaba care sa fie pregatite sa-ti fie prietene. Uite daca vrei am putea pastra si noi doua legatura, asta daca vrei.Te pup si ai grija de tine. Funda pleasehappy

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Inca odata: nu cauta sa fii prietena cu cineva care nu doreste prietenia ta.

| milan9 a răspuns:

Categoric, avem nevoie de prieteni, dar, vezi ca sunt si fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| milan9 a răspuns:

Pentru a ti se confirma firescul,
normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Problema e ea, nu tu.Nu merita sa suferi daca vezi ca ea s-a schimbat. Legat de prietenii adevarate, pe situl jw.org sectiunea adolescenti, poti gasi un filmulet dragut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei fetele in copilarie pana in adolescenta, au prietenii greu de alterat, situatia se schimba insa, cand isi fac prieteni, dau de bani ori de sex.

Este o realitate, asa multe prietenii intre fete, s-au destramat ireversibil!

| kangolitaa explică:

Mersi :*incet incet am trecut peste ...nu prea mai am incredere in ea ...pt ca a inceput sa ma minta des ...cand vreau sa ies undeva cu ea imi zice ca trebuie sa vb cu taica-su. taica-su nici nu stie de toti iubitii ei, doar mama ei stie ...Cand trebuie sa iasa cu mine cica il intreaba pe ta-su ...cand iese cu o colega nu mai intreaba pe nimeni

| kangolitaa explică:

Multumesc de sfat

| LEONEL a răspuns:

Aici e treaba de maturitatea ei nu prea ai ce sa faci doarsa incerci sa intri in anturajul ei doar asa ve-ti fi iar apropiate. poate tu esti diferita de noii ei prieteni iar ei ii e rusine cu tine, incearca sa fii ca prietenii ei...dar euzic ca nu merita, daca erai intr-adevar prietena ei nu tedadea la o parte niciodata... sper ca te-am ajutat macar putin.