| manoka a întrebat:

Buna stie cineva daca legea le mai protejeaza pe femeile insarcinate sa fie puse afara de la locul de munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Citește Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003.
Acolo găsești ce drepturi și obligații ai tu, ca angajat și ce drepturi și obligații are el, ca angajator.
Studiază Codul Muncii.
Da, femeile însărcinate sunt protejate de lege cu condiția de a aduce la cunoștința angajatorului în formă scrisă în timp util și înainte ca acesta să ia o decizie negativă (restructurare, șomaj, concediere, detașare, etc.).
Mult noroc.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal, da conform Legii nr.176/2000.

| nicky a răspuns:

Trebuie sa discuti cu sefii tai despre situatie si sa speri ca nu vor fi probleme. Felicitari.

| gabimaris a răspuns:

Trebuie sa anunti angajatorul de starea ta de gravidie in scris, dupa care nu mai poti fi pusa pe liber ca acum ceva vreme daca sarcina avea pana la sase luni, acum esti protejata din ziua cand se confirma sarcina!

| manoka explică:

Sa anunt angajtorul sa dau numai in scris sau trebuie sa anexez langa si o hartie de la medic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu prea, in afara de concediu de maternitate... stresul si greutatile le invadeaza, de ex profa mea e insarcinata si se consuma la noi in fiecare ora, totusi vine la lucru pentru a putea trai.