| Lollylola a întrebat:

sunt cu un baiat de un an si ma cerut deja de sotie.el a fost mai mult plecat in afara la munca si acu am hotarat sa plecam impreuna. familiile noastre sunt de acord dar eu fiind minora cei de la liceu ma ameninta cu protectia copilului daca plec si nu vor sa imi inghete anul scolar.cand am fost sa il inghet(anul)ne-au dat afara pe usa dupa amenintari cu protectia copilului.ce as putea face? eu vreau sa plec cat mai repede pt xa nu mai suport situatia asta de acasa.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu face asta acum pentru ca mai tarziu vei regreta.Ai sa te intorci de acolo cu coada intre picioare.Prea multa incredere ai in el doar dupa un an de relatie.Nu stii ce ganduri are cu tine pe acolo.Parintii,mai ales ai tai, fac o mare greseala ca te lasa sa pleci cu el.Multe fete au ajuns la produs in situatii asemanatoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunte ti tigani? ca numai tiganii i si casatoresc copiii la vârste mici, ce vârsta ai tu? dar el?

| Holiday a răspuns:

In primul rand, ideea cu renuntatul la liceu e una gresita. Ideal e sa-ti termini liceul si apoi sa faci ce ai de gand.
In ce priveste protectia copilului, daca ai macar 16 ani, e vrajeala. La varsta aia, cu acordul parintilor te poti casatori fara probleme, iar in ce priveste scoala ai termina deja clasa a X-a si te poti lasa daca vrei indiferent ce parere au aia de la scoala.
Dar repet, nu e o alegere inteligenta sa renunti la liceu.

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa astepti sa iti termini liceul si apoi poti sa iti incepi povestea de dragoste in strainatate, sau poti sa te transferi de la liceul ala la altul si apoi sa iti ingheti anul.

| WaterDrop a răspuns:

Mai asteapta pana esti majora, apoi iti poti strica viata in liniste.

| raluk27 a răspuns:

Ar trebui macar sa termini liceul. Asta daca nu cumva vrei sa ajungi vreo amărâtă. Insa, daca totusi te mananca sa te mariti, atat timp cat ai acordul parintilor (adica a tutorilor tai legali) sa te căsătorești si sa pleci in străinătate, cei de la liceu nu pot face nimic. Eventual, te pot exmatricula. Nu stiu cati ani ai, dar varsta minima pentru căsătorie este 16 ani. Si oricum dupa ce te mariti, o sa dobandesti capacitate deplină de exercițiu (adică vei fi considerata majora).

| pufulescu a răspuns:

Stai si termina-ti scoala, macar liceul cu diploma de bac!
Eu nu zic ca altii de aici ca baiatul e vreun nemernic care iti vrea raul, din contra... cel mai bun om de pe pamant sa fie si va va fi greu si aici in Vest cu un singur salariu in casa! Vreau sa spun ca pana la urma va trebui si tu sa muncesti si iti vei gasi greu de lucru sau un job absolut mizer fara studii!
Nu este vrajeala ce iti spun, in Vest salariile sunt mult mai mari ca in Romania dar si cheltuielile si daca amandoi castigati foarte putin va va fi foarte greu!
Daca aduni chiria pentru doua persoane cu banii de mancare si cei de haine se duce salariul lui... nu cred ca are undeva la 2000 de euro pe luna sa isi permita sa tina femeia acasa!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Continua liceul. Si lasa prostiile. Is destui prin lume.

| RagnarokR a răspuns:

Termina mai intai liceul. in 2016+, macar liceul trebuie sa il ai. cerinte minime cuprind liceul.

termina liceul. daca te iubesti, nu vrea nici el sa iti distruga viitorul.