| kandaraki a întrebat:

sunt de 8 luni cu o domnisoara, ne inteleg foarte bine, nu ne-am certat niciodata, am fost la mare recent. Ieri mi-a zis insa ca trebuie sa ne despartim, ca nu vrea sa locuim impreuna, ca eu merit pe altcineva mai bun, ca va pleca peste hotare la munca si nu are sens sa mai fim impreuna. Ea are o problema, mama ei bea des si se cearta, ma enerveaza asta la culme. Aparte sa locuim nu vrea, nu vrea sa o lase pe mama ei singura. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Iti zic parerea mea sincera si cinica, sper sa nu te superi, tine cont ca e strict parerea mea.
De obicei cand o fata zice lucrurile astea s-a cam saturat de tine dar nu vrea sa te raneasca asa ca intr-un fel da vina pe ea pentru despartire. Te admira, te iubeste ca pe un prieten dar nu se vede langa tine. Ar trebui sa ai o discutie cu ea pe tema asta. Sa o faci sa-ti spuna verde-n fata ce simte, convinge-o prima data ca esti in stare sa accepti raspunsul si sa-l suporti oricare ar fi el. Daca chiar iubesti ai face pe dracu-n patru ca sa fii cu persoana respectiva, asa cum faci tu. Dar ea se pare ca nu te iubeste indeajuns si ea stie asta. Sper sa nu am dreptate, totusi.

| moshulica a răspuns (pentru CuriousStuff):

Fiind toate spuse de tine, nu mai am ce zice. De acord cu parerea ta 100%.

| kandaraki explică (pentru CuriousStuff):

Ok, nu ma supar, nu am de ce. VOi vorbi cu ea si voi vedea in urma discutiei ce si cum va fi! mersi

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Poate e o modalitate de a vedea dacă o iubești destul de mult încât să o accepți inclusiv legată fiind de o mamă bețivă. Probabil ea se simte responsabilă pentru ea și s-ar simți foarte vinovată dacă ar părăsi-o.Probabil vrea totul sau nimic.Adică să-i spui -vreau să mă căsătoresc cu tine și te iubesc chiar dacă asta înseamnă s-o suport în preajmă pe mama ta care bea-.
Trebuie să te întrebi pe tine însuți dacă ai fi dispus să te căsătorești cu ea dacă ea ar alege și să aibă grijă de mama ei în starea deprimantă în care se află.

| kandaraki explică (pentru ania):

Poate ai dreptate, sa fie o modalitate in care sa ma incerce, asa zis, din partea ei, sa vada daca tin la ea si o voi suporta chiar cu mama ei betiva. Eu vreau sa ma casatoresc cu ea si nu imi pasa mie de mama ei.

| kandaraki explică (pentru ania):

Probabil ca ai dreptate

| Violleta2022 a răspuns:

Daca o iubesti, sa lupti pentru ea si sa o convingi sa fie a ta, sa va casatoriti si sa va faceti o familie.
O fata nu se desparte de un baiat din cauza ca mamei ei, mai repede tind sa cred ca a aprut altcineva in viata fetei si de aceea este tentata sa va despartiti.

| kandaraki explică (pentru Violleta2022):

Asa ma gandesc si eu, nu ma las. Nu a aparut in viata ei altcineva, asta la sigur, nu m-ar insela ea, e fata cu bun simt!

| UnBroken2016 a răspuns:

Cauti alta.

| Panzer1945 a răspuns:

Ce varsta are domnisoara? Daca este majora nu ar trebui sa fie vreo problema. Conteaza si ce simti tu pentru ea ai cat de hotarat esti sa fiti impreuna. Conteaza si cat de determinat esti tu sa lupti pentru ea. Puteti cauta si sa plecati amandoi afara (nu stiu ce varsta ai tu), sa strangeti bani pentru a v a cumpara o casa.

| kandaraki explică (pentru Panzer1945):

Dra are 26, eu 28. O iubesc nespus de mult si ea ma iubeste, simt asta din partea ei. Eu nu as vrea sa plec, am aici totul - un job bun, prieteni, familia.

| Panzer1945 a răspuns:

Daca esti in relatii bune cu parintii tai, poti vb cu ei si sa v a ajute cu chiria unui apartament. La 26 de ani nu ar trebui sa fie o problema pentru ea. Vb cu ea de o chirie, cauta i un serviciu daca nu are si porniti la drum. Poate ca îi este rusine cu mama ei, conteaza mult si puterea ta de convingere. Acuma, daca este hotarata sa plece afara, desi îi propui sa stati cu chirie, asta este. Doar ea stie ce planuri are de viitor. Banuiala mea este ca se rusineaza cu mama ei. Iar faza ca nu se muta ca nu o lasa mama ei singura... laughing)) Aiurea! Nu se muta cu tine ca sa nu o lase singura pe mama ei dar pleaca la mii de km departare! Fii serios!

| kandaraki explică (pentru Panzer1945):

Castig destul sa imi achit sa stau la gazda. Nu vrea la chirie, zice ca sa economisim bani, stam mai mult ba la ea, ba la mine. Are serviciu aici, nu e problema asta. Putere de convingere - easy to say, hard to do. Corect, doar ea stie ce planuri de viitor are, e greu de citit fata.

| Panzer1945 a răspuns:

Chirie nu vrea, sa economisiti bani pentru ce? Pt o casa, pentru o masina, pentru ce?!? Prietena ta are planuri de viitor si nu cred ca tu faci parte din acele planuri. Din nou, nu o lasa pe mama ei singura dar pleaca la mii de km departare?!? Adica pe bune?!? Sfatul meu, las o sa se hotarasca singura.

| kandaraki explică (pentru Panzer1945):

Bani pentru a merge in Italia, la sora ei in vizita. Poate si are planuri de viitor care nu ma includ, dar oare de ce?

| Panzer1945 a răspuns (pentru kandaraki):

Hai ma ce naiba, asa de indragostit esti?!? Cat e frate un bilet la autocar pentru Italia?!? Nu e clar?!? Nu te iubeste atat de mult cat o iubesti tu. Poarta o discutie cu ea, la cel mai serios mod cu putinta. Pune piciorul in prag si spune-i sa ti spuna clar ce are de gand cu relatia voastra! Doar ea poate sa ti raspunda la aceste intrebari. Incearca sa priveste lucrurile obiectiv, nu subiectiv. Vrea sa puna capat relatiei din cauza ca merge in vizita la sora ei?!? laughing))

| Panzer1945 a răspuns:

Ea este singura persoana care iti poate raspunde la intrebari. Insa nu cu explicatii puerile. Iti doresc succes!