| JustForFewSeconds a întrebat:

Sunt intr-un impas al relatiei mele. Am 21 de ani, am o relatie de 2 ani jumatate. De 1 an jumatate stau cu iubitul meu in acelasi apartament. Mai exact, eu stau la el. De jumatate de an, nu ne mai intelegem asa bine cum a fost la inceput, au aparut reprosurile mai ales din partea lui si eu ii reprosez ca nu are un loc de munca stabil la 32 de ani si ca nu face nimic in privinta asta, banii lui sunt banii parintilor. Nici cand ne-am pus impreuna nu avea, dar m-am gandit ca e temporar, toata lumea vrea o pauza de la munca din cand in cand. Eu m-am cunoscut cu el la 19 ani, la fostul meu loc de munca. Acum am terminat facultatea si sunt in practica la un laborator si deocamdata nu iau niciun ban. Iubitul meu ne-a oferit in cele 2 luni jumatate de cand nu mai muncesc, mancare, a platit facturile etc dar a inceput sa imi reproseze acest lucru. Inainte castigam mai multi bani decat ii dadeau parintii lui si contributia mea in casa era semnificativa. I-am explicat ca mai dureaza 2 sau 3 luni pana cand o sa iau si eu ceva bani, se face ca intelege, dar tot apar reprosurile pe tema asta. Recent, cand ma pregateam pentru ultimul examen de la facultate, ne-am certat si eu eram in criza de timp cu invatatul. Mai exact, a cumparat salată si a lasat-o pe masa in bucatarie. Eu fiind ocupata si stresata cu invatatul, nu m-am gandit sa bag salata aia in frigider. Si i-am zis asta, dupa a inceput sa tipe foarte tare, ca nu sunt in stare sa bag aia in frigider, ca am fost acasa toata ziua si am trecut pe langa ea (in conditiile in care si el a fost acasa, plecat doar cateva ore). Ca sa ma apar, oarecum, i-am zis ca de ce nu a bagat-o el, daca tot a cumparat-o. Si a inceput sa ma jigneasca, sa ma faca proasta si chiar a zis "taci, ca iti dau doua capace, dar ai noroc ca nu sunt genul". Apoi i-am zis sa dea, sa vad cine e cu adevarat, dupa a inceput sa ma faca "zdreanta", dar de aici amandoi am inceput sa jignim si mai ales eu care m-am enervat foarte tare ca imi pierdeam timpul cu o astfel de cearta si mai ales din cauza motivului pentru care a inceput. A inceput sa imi rupa foile de pe care invatam spunand ca "gata, ai terminat cu invatatul" in conditiile in care i-am zis ca acest examen e cel mai greu si nu vreau restanta la final de facultate. Ne-am certat pana la 2 noaptea, eu la ora 8 aveam examen. Nu vreau sa va relatez mai multe de aici. Cu o saptamana inainte de acest "incident", faceam curatenie, insa iubitul meu nu voia sa ma ajute la nimic, nici macar sa stearga praful "fiindca lui nu ii place". Am zis ok, fac eu. In timpul asta el statea pe telefon si eu dadean cu aspiratorul, iar firul acestuia se freca de un perete, iar eu nu am observat si am tras de aspirator si s-a stricat (a picat vopseaua) din locul unde era firul. Si a inceput sa tipe la mine "hai sa vezi ce ai facut, ca esti disperata cu curatenia" si a inceput sa injure. I-am zis ca nu aveam de unde sa stiu ca firul aspiratorului atinge peretele. Si a inceput iar sa spuna "esti proasta, taci naibii ca vin la tine si iti dau 2 palme".
Mentionez ca un astfel de comportament nu l-am mai vazut la el. Nu a fost asa agresiv in limbaj niciodata. Ma simt foarte nasol pentru ca aveam incredere in relatia noastra si totul mergea bine pana sa nu mai am job si bani ca atunci cand ne-am cunoscut. Ce sa fac? Sa plec? Sau comportamentul asta e temporar? Poate are el probleme si nu vrea sa mi le spuna. Nu stiu ce sa mai cred sad Ajutati-ma cu un sfat, va rog. Voi ce ati face in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta ese barbatul visurilor tale, cu care vrei sa-ti faci un viitor si sa ai copilasi?
Pentru ca eu una, nu te vad fericita intr-o asemenea relatie toxica, cu un asemenea barbat violent, care abia asteapta probabil sa aiba un certificat de casatorie in mana, ca sa te calce in picioare.
Daca si-a aratat coltii cu prima ocazie, cand aveai nevoie de ajutorul si suportul lui, distrugandu-ti inclusiv notitele dupa care invatai, cred ca-i un gunoi de om, pentru care, nu merita sa te sacrifici vreodata.
Sunt oameni cerebrali pe lumea asta, oameni cu bun simt, oameni care te iubesc si ar face orice pentru tine, iar tu te-ai oprit la ultimul om de pe planeta asta, un cretin violent?!
Sincer, eu as pleca imediat de acolo si nu m-as mai intoarce niciodata!
De fapt am facut asta, cu fostul meu iubt, dupa 3 ani de relatie frumoasa, dar dupa prima lui reactie de gelozie, cand m-a jignit, l-am parasit. Nu regret deloc, cateva luni mai tarziu am intalnit un om minunat, cu care sunt inca impreuna, dupa 3 decenii de casatorie fericita.
Nu am pic de regret pentru un om care a asteptat 3 ani de zile, ca sa-si scoata coltii si sa-si dea arama pe fata. Multumesc bunului dumnezeu ca i-am dat papucii, ca altfel ma nenoroceam daca ramaneam alaturi de el.
Eu sunt inca maritata cu acelasi barabt minunat, de peste 3 decenii, in timp ce "fostul meu iubit" este singur, dupa 2 divorturi pline de ura si rautate.
Asadar, alege cu intelepciune fetita, ca soarta (Karma) ti-o faci singura!
Depinde ce alegi azi, ca sa ai o viata fericita sau oropsita.

57 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Priveste inainte...Pleaca pana nu este prea tarziu. Te rog!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa plec?
Da. Să pleci!

| mihai69 a răspuns:

Nu cred să fie temporar; mai degrabă „temporar" a fost când NU se purta așa.
Eu cred că e timpul să-i mulțumești lui Dumnezeu (Allah sau oricărei divinități sau providenței) că ți-a arătat adevărata lui față cât încă ai timp să-ți refaci viața în altă parte.
În locul tău aș profita de un moment când nu e acasă vreo două trei ore și aș pleca cu „arme și bagaje", lăsându-i casa doar pentru el, să își vadă de viața lui superbă de Don Juan ratat.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să te gândești din momentul în care ai vazut ca sunt 11 ani diferenta intre voi ca ceva nu are cum sa meargă bine.Trebuia sa vezi cand a inceput sa frece menta pe bani părinților ca ceva nu este bine.Trebuia să deschizi ochii cand probabil traiati mai mult din bani tai decat din a lui ca ceva scartaie.
Eu stiu ca iubirea e oarbă dar nu trebuie să fie si proasta.Cand iti faci o relație faci tot posibilul sa cunosti omul respectiv, sa comunici, sa ii urmărești traiul, activitatea înainte să iti pui pirostriile.
Dacă el până la ani astea nu prea a excelat în ale relațiilor, a stat mai mult cu mama si tata si probabil cand a muncit muncea si o munca de femeie clar ceva nu e bine.
Dacă scoala nu, munca nu nu ai ce așteptări sa ai de la el.In curând te va si bate, te va si înșela daca nu a facut-o până acum pentru ca deja interdicții iti pune (lasa naiba scoala si munceste pentru casa ca nu cumva sa fi deșteaptă si sa iti faci un viitor si sa conștientizeze ce lepră sunt eu), deja nu te mai respecta ("fa aia, nu ai facut bine" cat timp el sta cu mana in pantaloni), te amenința că te bate etc.
Tu trebuie sa iti vezi de viitorul tau si sa il lasi pe el in plata domnului ca nu e de tine.Atata timp cat tu ai si muncit de tânără, faci si o scoala si esti si gospodina nu ai ce sa cauti langa un om ce nici macar nu te respecta si nu are un loc de munca.
Într-o relație treci si prin greutăți si prin bucuri si trebuie sa va susțineri dar atunci când vezi ca celălalt face ceva ca sa îndrepte nu cand asteapta ca doar celălalt sa faca.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Freya1):

Sa ne intelegem la un aspect: cand spui ca in relatie treci si prin greutati, te referi la greutati EXTRENE relatiei, corect? Cand acele "greutati" vin din interiorul relatiei, de cele mai multe ori (nu de fiecare data) sunt cauzate de ea, nu de el. Sunt chestii care ea le face, fie intentionat fie din ignoranta, neatentie, ambele cazuri la fel de grave care orice om l-ar enerva. La faza cu aspiratorul, cum naiba sa nu ai atentia si awareness-ul necesar sa te gandesti ca totusi dispozitivul ala are un fir, firul e bagat intr-o priza, mobilitatea e limitata, tragand ca taranca de fir, provoci daune, pagube, iar apoi sa te astepti sa trec cu vederea asta pentru ca suntem intr-o relatie si ca putem darama intreaga casa ca nu conteaza, relatia e mai importanta, nu? Nu fata mea, cand tu vi la mine in casa si imi provoci pagube aiurea, relatia devine din ce in ce mai irelevanta. Cand vi la mine in casa te asiguri ca oferi un anumit respect si locuintei si ca-ti pasa de ce gasesti acolo. Eu ca barbat imi pastrez in conditii exemplare toate uneltele casei, loc ferit de umezeala, etc pentru ca ma folosesc de acele unelte si imi face placere cand uneltelke mele sunt atat de bine intretinute incat imi ridica si moralul lucrand cu ele. Ori sa vina o femeie la mine in casa, una care nu are nici un fel de respect pentru tot ce eu intretin cu sfintenie si sa inceapa sa-mi deterioreze obiecte prin casa, incepand cu prize, continuand cu unelte si tot ce eu ma chinui sa pastrez intr-o forma pristina, cand vad asa ceva, cand vad asemenea lipsa de respect si pasare, relatia devine NULA!

| JustForFewSeconds explică (pentru OrdanKarris):

Scuza-ma dar nu ai inteles. Practic firul se freca cu peretele, cu coltul peretelui. Nu am stricat nicio priza, s-a dus vopseaua, atat! Si scuza-ma iar, dar comentariul tau nu ma ajuta, in primul rand pentru ca eu am avut grija de casa de cand m-am mutat la el. El nici sa stearga praful nu stie, sau daca face, face in bataie de joc. In al doilea rand, nu mai critica aiurea, ca nu stii decat ce ti-am povestit si de la ce anume a inceput el sa fie agresiv. Mie astea nu imi par motive pentru un astfel de comportament. De asta am ales sa expun povestea mea aici, pentru sfaturi utile! Ce sfat mi-ai dat tu?

| OrdanKarris a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Stai sa inteleg, cand zici "sfaturi utile" te referi ca voiai sa-ti zic ce voiai sa auzi? Ce voiai sa-ti zic? Ca e e vinovat pentru tot si tu esti un ingeraj neinteles, oprimat cu aripile rupte? laughing Asta voiai sa auzi? Sfat pentru ce? Pentru stima de sine? Nu am cum sa te ajut aici. happy Nu-ti convine relatia? Ai plecat, scurt pe doi! Ce e asa greu de inteles? Tu vrei solutii sau vrei doar sa te plangi apoi sa te intorci la ce faceai si pana acum? E simplu: PLECI! PUNCT! La revedere.

| JustForFewSeconds explică (pentru OrdanKarris):

Nu, voiam sa imi spui ce ai fi facut tu. Dar tot nu intelegi. Si nu imi bat capul. Mersi oricum

| OrdanKarris a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Eu am inteles foarte bine, se pare ca tu esti aia etern neinteleasa care cauta sa se planga. Si eu as face exact ce face el acum. Singura diferenta intre mine si el este ca eu am o cariera, una platita chiar bine si nu as fi tolerat anumite chestii. Si el greseste, dar si tu, clar si tu!

| JustForFewSeconds explică (pentru OrdanKarris):

Chiar m-ai făcut curioasa. Nu ai tolera ce? Nu ai tolera sa ti se spele hainele, sa le ai tot timpul calcate in şifonier? Nu ai tolera sa fii tot timpul in curatenie fara sa ridici o scama? Sincer, voi barbatii, sunteti toti la fel de comozi, cum ai zis si tu, singura diferenta intre voi e ca tu ai o cariera. Dar o iubita ai? Sunt curioasa ce spune ea despre tine. Hai, zi faina.

| OrdanKarris a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Am relatie, sigur, iar fata de relatia ta, nu ne sacaim aiurea cu tot felul de chestii. Hainele ni le spalam fiecare, ni le calcam fiecare, curatenia se face in doi, mancarea o fac eu pentru ca gatesc mult mai sanatos si mai bine decat ea, ea compenseaza fata de mine cu un oral in timp ce fac mancare, nu de fiecare data, dar... intelegi tu. Are momente cand vorbeste mult si ii place la nebunie sa-i spun sa mai taca din gura, ii place maxim, e o fata care stie de gluma si stie si de palu daca ma intelegi. in relatia mea nu este nevoie sa ne sacaim unul pe celalalt pentru ca amandoi suntem suficienti de maturi si suficienti de nimfomani. Nu as tolera ce faci tu, adica cauti nod in papura sa-l scoti din sarite si apoi sa sari cu gura ba chiar sa ma insulti. De asemenea daca consider ca gresesti cand faci ceva intai iti explic unde gresesti iar daca repeti si vad ca te-a durut undeva de explicatiile mele sau faci intentionat ca sa ma enervezi e clar ca inchei colaborarea cu tine. Eu nu stau mult la discutii. In schimb poti repara situatia daca sari la tavaleala cu mine. Imi place tavaleala, atat verbala cat si fizica. big grin Esti curioasa ce zice ea despre mine? Intre uh si ah sincer nu prea stiu ce sa-ti raspund! big grin

| Freya1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Eu cred ca cu tine am mai avut o discuție pe baza greutăților in cuplu.Cand zic greutăți ma refer din nou la o datorie, o boală, un incident neplăcut cu casa, masina etc bunuri pe care le aveti impreuna sau sănătatea celuilalt ce contează si pentru unu si pentru altul, datorii pe care le facem impreuna pentru anumite nevoi etc.Pentru ca daca ai un cuplu împărți si relele si bunele făcute de unu sau de ambi pentru ca de asta e relație.
Dacă nu zicea ca a frecat cablu de la aspirator pe perete nu aveai de ce sa te iei jur.Da-o naibi de vopsea sau o julitura ca daca el se comporta frumos cu ea si era la munca unde trebuia sa fie un om normal de 32 de ani o repara ea sau chema pe cineva sa repare numa sa nu se supere cu toate ca absurd frate sa te iei de un rahat de asta.
Si iubitul meu spre exemplu are perioade cand e mai împrăștiat si strica sau murdareste lucruri la care eu am muncit da ce sa ii fac sa ii rup capu? Dacă ai copii si mai strica, mai deseneaza undeva ce faci ii rupi cu cureaua?
Nu te mai lua de rahaturi si scoate esențialul cum ar fi ca mai exista si bărbați jegosi, puturosi și lepre ce nu merita o flegma.

| anonimg a răspuns:

Nu mai sta cu el. Mai bine faci naveta. Niciodata nu trebuie agreeat un astfel de caracter. Baiatul asta trebuie sa ramana singur toata viata. Deoarece caracterul nu se schimba peste noapte, ci prin efort continuu dupa zeci de ani.
Daca dupa ce l-ai parasit ii va parea rau si isi va cere iertare, iarta-l (iarta-l chiar si daca nu isi va cere iertare); dar sa nu te mai intorci la el, si nu mai de-a face cu el, pentru ca va veni iarasi situatia asta, si va face la fel.
Pe de alta parte, Dumnezeu nu poate binecuvanta o relatie care nu este dupa voia Lui. Temerea de Dumnezeu trebuie sa existe mai inainte de orice relatie. Deci intai casatoria si apoi locuitul impreuna. Nici logodna nu inseamna casatorie.
Noi putem alege sa traim cum ne place; dar Dumnezeu nu poate binecuvanta gusturile noastre daca nu sunt si gusturile Lui. Adica Dumnezeu nu poate binecuvanta pacatul; nu poate binecuvanta trairea in pacat.

| NLS a răspuns:

Daca a inceput asa, fie are probleme mari, fie si-a gasit pe altcineva si nu mai stie ce sa faca sa pleci.

Orice ar fi, nu are rost sa plangi dupa o astfel de relatie si dupa asemenea individ nerecunoscator.

Eu nici macar nu as incerca sa discut cu el, ci as pleca la parinti cat mai curand (sau in alta parte).
Stiu ca te gandesti cum ai putea salva relatia, si pe el, dar crede-ma ca e prea riscant sa incerci, si uneori se dovedeste a fi fara folos.
Mai devreme sau mai tarziu, violenta verbala se va repeta, si se va extinde la violenta fizica.
Nu imi imaginez ca e suficient de rational si intelegator sa se lase dus la psiholog sau psihiatru, asa ca NU as incerca asa ceva.

Ai spus ca l-ai jignit, destul de urat din partea ta, insa daca el a inceput, aveai tot dreptul sa reactionezi cumva.

| Felys a răspuns:

Un badaran ce se vrea intretinut fie de parinti fie de femeia de langa el.Vezi-ti de drumul tau si cauta pe cineva potrivit tie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Din ce imi povestesti tu nu esti decat jucaria si menajera lui sa il ti sanatoasa ha, ha, ha, ha, bafta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E el prost, nu uita ca barbatul are forta bruta asa cum il vezi tu, e posibil sa de-a in tine ca surdul in clopot ca in sacul de box si crede-ma ca nu vrei asta, daca iti trage o bataie zdrazvana o sa rupa plamanii in tine s-au te omora pe loc asta daca e baut ai mare grija ce cuvinte scoti pe gura ca asta il enerveaza, nu uita ca tu pe langa el esti doar o copila de cat 21 de ani si el e barbat in toata firea la 32 de ani. Din ce imi povestesti el e chiar prost din moment ce la 32 de ani il intretin parintii eu am 22 si 6 luni si de la 18 ani am loc de munca si lucrez in continuare fie e el putoare fie e chiar prost sa ma ierte Dumnezeu daca iti spun. No sa uit niciodata ce mi-a spus saraca bunica femeie amarata de la tara "sa fereasca Dumnezeu sa ajungi pe mana prostului ca o sa ai viata grea" acum stiu la ce s-a referit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mie mila de tine si de sufletul tau nu uita Dumnezeu are grija de toti el nu ar vrea ca noi sa patim ceva s-au mai rau sa cadem in pacat. Imi pare rau de tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu unde dracu l-ai gasit pe baiatu acesta pe net se vede ca nu l-ai cunoscut indeajuns si ca deja au aparut problemele sti vorba aia "cum til ei asa il ai" bafta, si nu uita sa iti cumperi o armura de protectie inclusiv casca de protectie ca e singura solutie ca sa nu ii simti pumnii si palmele ohoooooo. Eu am mai vazut femei batute cand lucram la supermarket si bagam marfa pe raft, le vedeam cand treceau cu caruciorul, daca ai sti ce machiaj natural aveau pe fata nici nu puteai sa spui ca e machiaj artificial era mai degraba un machiaj din ala "lucrat de barbat cu multa iubire". Tic tac tic tac timpul trece si de la injuraturi vine botezul si cand o sa iti mute fata la ceafa dintr-un dos de palma viata parca nu mai e asa frumoasa https://www.youtube.com/watch?v=mXioj3jZXq8

| JustForFewSeconds explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu l-am cunoscut pe net, l-am cunoscut la fostul meu loc de munca. Poate de asta avea nevoie, de o "copila". Nici nu eram de acord inainte cu relatiile cu diferenta de varsta mare, insa nu stiu ce mi-a facut de m-a convins ca "dragostea nu are varsta". Dar cine se astepta la o astfel de situatie? Eu cu siguranta nu. Nici nu imi puteam imagina ca el e asa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Pai, sa stii ca in ochii lui chiar esti o copila, o copila ce trebuie dominata si terorizata si sincer sa fiu cu tine iti voi spune ceva ce tu nu sti, in Biblie spune ca femeia e naiva asa ai fost si tu ai fost naiva crezand ca "dragostea nu are varsta" asta e numai in cazuri rare intelegi se pare ca la tine nu a fost asa. Sa sti ca intre parintii mei e o diferenta de doar 4 ani si totusi au 25 de ani de casatorie cu bune si cu rele se intelg bine pe langa faptul ca si credinta in Dumnezeu ia tinut alaturi, m-au crescut si ma ajuta cand am nevoie de ceva si uite ce baiat am iesit. Incearca sa iti cauti un baiat credincios si iubitor apropiat varstei tale cu vreo 3-4 ani mai mare daca vrei sa te simti iubita. Sa sti ca RO nu e degeaba o tara crestina nu toti oamenii sunt la fel de rai s-au nesimtiti tu nu ai avut noroc cu primul cine stie poate ca cu urmatorul o sa fie altfel intelegi si daca nici cu asta nu merge cautati altul si tot asa. Bine eu nu te sfatuiesc sa mergi din barbat in barbat ca s-ar putea sa te haladesti cu+rva si atunici ciuciu iubire o sa fi ca o masina de fu+tut WC public cum se spune. Uite iti dau un sfat citeste carti despre psihologiea omului si cum sa citesti oamenii o sa vezi ca o sa te ajute si in cazul in care vezi ca cu unu mai mare nu merge treaba atunci cautati unu mai mic cu vreo 2-3 ani ca nu este nici o rusine dar sa nu fie prea mic ca altfel ciuciu iubire intelegi tu s-au cum spun batranii "s-a rupt lantu de iubire".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

"Dar cine se astepta la o astfel de situatie? Eu cu siguranta nu. Nici nu imi puteam imagina ca el e asa." pai tocmai asta e, atunci cand treaiesti cu cineva practic ii dai o sansa sa il cunosti sa vezi ce fel de om e dar daca tu spui ca se comporta urat si ca nici macar nu te intelege inseamna ca ori e prost, ori e ticalos una din doua. Ca daca ar fi avut macar sentimente fata de tine te ajuta cu un sfat, cu o vorba buna, te incuraja sa inveti si nu in ultimul rand te ajuta cu curatenia ca de aia sunteti un cuplu de aia sunteti doi sa va ajutati si sa va respectati ca altfel nu merge nimic. Si sa stii ca sa zicem ca il ierti si treci peste dar daca el nu se indreapta si nu te respecta o sa aiba mereu iesiriile astea si o sa ajungi ca femeia asta https://www.youtube.com/watch?v=F3AKuhIlTG4 tu nu sti ce e bataia. Nu uita ce iti spun IN CASA atunci cand o sa fi singura cu el NIMENI nu o sa iti auda strigatul de ajutor si nimeni nu o sa vina sa te salveze din ghiarele lui cand iti face botezul, tu o sa fi singura cu el in casa si pana ajungi la usa esti moarta, o sa dea in tine ca surdu in clopot pricepi, nu uita cine are forta bruta, tu o sa fi iepurele si el tigrul exact ca la puscarie si crede-ma ca nu vrei asta, o data ce a inceput cu greu o sa mai scapi din mainiile lui https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA imi pare rau de tine si de sufeltul tau Dumnezeu sa aiba grija de tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA ai vazut videoul, deci tine minte NIMENI dar absolut NIMENI nu te scapa de mania lui tu o sa fi iepurele si el tigrul iar durerea o sa fie mare foarte mare, eu il mai ascultam pe acest preot e un om deosebit m-a ajutat cand ma simteam neputicios https://www.youtube.com/watch?v=2bxM_tcuWV8

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Ai mare grija ce baiat iti ei ca mai tarziu o sa regreti exact ca fata aceea batuta si abandonata pe camp in toiul noptii, e exact ce vezi si in filme viata bate filmul. Romania plina de intrlopi, bosi si proxeneti, uitandu-ma la videoclip ma mir, ma mir ca la cat de nervos era nu a omorato pe fata. Daca o fata e cu+rva pot sa trec peste ca doar ea nu e vinovata cu numic ca e asa scrie si in Biblie despre "fata usuratica" s-au despre "cele doua surori prostiutate" si prima mea prietena m-a lasat pentru un tigan avut si a doua si-a batut joc de mine dar eu nu sunt asa si nici nu pot sa fiu, eu am frica de Dumnezeu si nu pentru ca sunt prost eu stiu ce stiu de la preoti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Saraca bunica mai avea o vorba tot asa inteleapta "nu fi prost/proasta caci e un simptom periculos" acum stiu la ce s-a referit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

In Biblie scrie asa ca cei care s-au nascut rai repet s-au nascut rai vor merge pe cai gresite inca din ziua in care s-au nascut ei bine se pare ca e adevarat. Viata nu e perfecta dar ori cat de grea ar fi viata nici o data sa nu iti pierzi credinta caci altfel te pierzi, te pierzi cu totul si nimeni nu vine sa te ridice de jos. De ce crezi ca Dumnezeu ne-a dat viata asta ca sa invatam din creseli sa deosebim binele de rau sa ajutam, sa suferim si nu in ultimul rand sa iubim pe cel s-au cea care ne vrea binele nu care ne batjocoreste s-au ne umileste. Se spune ca iubirea este ceva divin ceva Dumnezeiesc si atunci cand te loveste nu iti dai seama peste ce fel de om te-ai indragaostit la inceput e frumos totul dar timpul trece tic tac tic tac si vine o vreme in care realizam ca persoana de langa noi nu e asa cum am crezut noi, e adevarat fetele sunt naive altele sunt prostute si se arunca cu capul inainte, altele sunt destepte si se salveaza la timp, acum totul depinde de om.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Viata e de rahat, la concluzia asta am ajuns dupa ce am citit toata Biblia de la A la Z si nu doar asta ci si multe alte carti religioase nu stiu dar parca lumea asta ar fi IADUL pe pamant, nu stiu viata asta stau si ma gandesc uneori e dea dreptul...
In cartea vietii se spune ca daca o sa ai copii viata ta va continua pe pamant prin copii tai, prin nepotii tai si urmasii lor adica dupa moarte s-ar putea sa incepi o noua viata prin urmasii s-au descendentii copiilor tai iar daca tu ai luat decizia de a nu mai face copii si chiar asa va fi viata ta pe pamant se va incheia adica nu va mai continua. Acum nu stiu cat e de adevarat dar cred ca e un adevar totusi pentru ca atunci cand am citit pentru prima data in viata mea Biblia am inceput sa tremur si ma cuprins asa o frica pentru ca atunci cand o citesti trebuie sa ai taria aia si pe langa asta s-a asezat pe masa un fel de molie nu stiu cum sa o descriu ca eram in bucatarie cand am citit-o si era si geamul descis seara pe la 22:00 asta mi-a dat de gandit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Uite ce e nu vreau sa te sperii dar eu stiu ceva ce preotii de la manastiriile Sâmbăta de Sus, Sfântul Gheorghe, Sfântul Sava, Sfintei Cruci, mi-au spus si iti voi spune si tie, ca in momentul in care oamenii il vor abandona pe Dumnezeu si vor lasa bisericiile sa se prabuseasca va veni sfarsitul lumii pentru ca oamenii isi vor pierde sufeltul (vor deveni mai rai si mai nemilosi si in final mult mai prosti) ca doar desprea asta e vorba la un om sufletul. Daca oamenii isi vor pierde credinta in Dumnezeu va fi si mai rau decat este acum din cate am inteles in tariile unde ateii sunt in numar mare oamenii sunt redusi in gandire si asta pentru ca sunt rai pentru ca si-au pierdut credinta ceea ce vezi in filmele cu puscariasi s-au de "dragoste" e adevarat.
Un om care iti vrea binele te ajuta si cei care vor sa te omoare o vor face pentru ca asa le-a fost scris de la Dumnezeu, deci dupa ce citesti Biblia ai asa un soc de te face sa incremenesti. Eu am cunoscut oameni care te citesc numai din privire adica se uita la chipul tau si in ochii tai si isi dau seama ce fel de om esti, te sfatuiesc totusi sa ai mare grija ce vorbesti si cu cine umbli ca viata e plina de surprize si suferinte chiar si acum cand scriu asta ma gandesc la ceea ce am citit si nu imi vine sa cred ca e adevarat.
Un preot tot asa a spus citez in ghilimele „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Va vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Va vor lua totul!" asta e ultima fraza care am reusit sa o retin era chiar la final cand am plecat de la manastirea Sfântul Gheorghe si m-a speriat asa, bine ca atunci eram un copil aveam doar 16 ani cand am fost.

| JustForFewSeconds explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu cred in Dumnezeu. Am o intrebare, ca vad ca te pricepi: am auzit ca doar cei fara de pacat au voie sa citeasca Biblia, ca daca esti pacatos, ti se pot intampla multe rele, e adevarat?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Da asa e adevarat, Biblia e 100% adevarata si e exact cum scrie acolo puterea de a ierta o au putini e exact ce s-a intamplat si cu fata batuta si abandonata pe camp, chestia e ca nu stiu ce s-a intamplat cu fata dupa acel incident filmul s-a oprit brusc, adica nici nu stiu daca mai e in viata macar, multe sunt omorate exact cum fac "pestii" de la noi din RO.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Tu tot ce trebuie sa stii e ca toate aceste filme si carti au fost scrise din fapte reale adica din trairiile oamenilor sa stii ca viata ta pe care ai descriso in intrebarea postata o au multe femei din mai toate tariile si din toate generatiile care au fost deci nu esti singurul caz. Sa sti un lucru ca fiecare traire, fiecare intamplare, neputinta, slabiciune, durere, umilinta etc. au fost scrise de Dumnezeu caci insusi viata noastra aici pe pamant este o poveste pentru ca vietiile oamenilor se intersecteaza, uneori in viata intalnim oameni pe care nu ii vrem alaturi de noi s-au cu care nu vrem sa avem de-a face dar totusi se intampla si din vina noastra dar si a lor.
Preotul de la manastirea Sambata de Sus mi-a spus asa "Asculta fecior la mine ce iti spun: Se spune ca exista un Dumnezeu in fiecare din Noi dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu EL" ce a vrut sa spuna prin asta ca daca punem interesele noastre pe primul loc fiind condusi de invidie, egoism, rautate, razbunare si uitam sa fim oameni ne vom pierde sufletul chiar daca perosana de langa noi a gresit, fie ca a gresit cu intentie fie din neatentie noi in sinea noastra stim lucrul asta dar cand ura si prostia corupe mintea unui barbat e posibil ca persoana de langa el sa moara de mana lui exact ce s-a intamplat cu fata pe camp si cu prietenul tau din ce mi-ai povestit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Nu uita ce iti spun ca puterea de a ierta pe cineva cu adevarat o au PUTINI https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA ai auzit ce a spus fata "te rog iarta-ma, te rog" ei bine acel strigat a fost din frica si disperare, fata a fost calcata in picioare si mania unui barbat e teribila. Mai uitate o data la video si asculta cu mare atentie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Sa fereasca Dumnezeu sa ajungi pe mana lor ca nu se stie cum se va termina uite un alt exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=eZB6IKRzATU
https://www.youtube.com/watch?v=L2EVQOntoQU
Ai mare grija cu ce oameni te intalnesti in viata asta caci RO nu mai e o tara sigura de loc toti sunt corupti toti isi urmaresc interesele pentru ca toti vor sa ajunga sus sa puna mana pe cascaval si sunt dispusi sa faca sacrificii pentru a obtine ceea ce isi doresc. Si inca ceva nu conteaza daca mori acasa s-au la locul de munca ori la puscarie cand vine vremea sa mori pai esti ca si pierdut. Uita-te la asta si invata https://www.youtube.com/watch?v=lu6Iyb2Wa3o o sa iti fie de mare ajutor. Fata de pe camp cand s-a uitat in ochii lui a incremenit si a luat-o la bataie mai uitate o data.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Mai era tot asa o vorba inteleapta "nu te pune cu nebunu ca rup in tine plamanu, pumnii mei minte nu are prost sa fi sa ai putere" ei bine se pare ca e adevarat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

In puscariile din RO detinutii se f+ut in c+ur si multi mor din cauza la batai, eu am avut un verisor cu 4 ani mai mare care a furat un tir cu marfa de la o inteprindere si a murit la penintenciarul Jilava dupa 1 an si 3 luni de carcera.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Dumnezeu exista e cat se poate de real Biblia PSALMUL 59:
1. Scapa-ma de vrajmasii mei, Dumnezeul meu, si ocroteste-ma de cel care se ridica impotriva mea.
2. Scapa-ma de lucratorii faradelegii, salveaza-ma de oamenii setosi de sange!
3. Caci iata-i ca stau la panda sa-mi ia viata; cei puternici se aduna impotriva mea, fara ca eu sa fi facut vreo faradelege sau vreun pacat, Doamne!
4. Fara sa fiu eu vinovat, ei alearga si se pregatesc.
Trezeste-Te, iesi inaintea mea si priveste!
5. Doamne, Dumnezeul ostirilor, Dumnezeul lui Israel, scoala-Te ca sa pedepseti toate neamurile: nu avea mila de nici unul din acesti urzitori ai nelegiuirii.

PSALMUL 56:
7. Vor scapa ei prin nelegiuirea lor?
Doboara popoarele, Dumnezeule, in mania Ta! caci numai tu ai puterea de ati bate joc de ele.

Ei bine se pare ca e adevarat sper doar ca nu te-am speriat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Sunt sigur ca nu te asteptai sa gasesti pe un asemnea site o astfel de perosana ca mine care te avertizeaza si iti spune de ce sa te feresti. Nu uita ca in viata nimeni nu iti vrea binele, nimeni nu vrea ca tu sa fi fericita si implinita toti cauta sa profite de cei din jurul lor inclusiv de tine. Am observat un lucru in ziua de azi ca raul a ajuns sa invinga binele in mai toate situatiile si sti de ce pentru ca putini stiu ca OAMENII in momentul de fata au ajuns sa traiasca acele vremuri de pe urma sti tu la ce ma refer.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

In Romania omul nu inseamna nimic aici esti doar o insecta ce trebuie zdrobita de toti.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ești cam pesimist. Răspunsul tău poate descuraja oamenii care au credința slabă. Adevărul este că Dumnezeu e dispus să ne ajute oricând. Oamenii au limite și ne ajută doar cu ce pot ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Bunicamea tot asa spunea ca daca ajungi pe mana la prost sa iti faci cruce de trei ori ca nu sti cum s-ar putea termina ohoooooo. https://www.youtube.com/watch?v=g5zI5mPpNDU

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Biblie se mentinoeaza urmatorul paragraf "Duşmănie voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O inca ceva ai mare grija ce faci si ce cuvinte scoti pe gura, ca daca il prinzi nervos in casa o sa fi doar tu cu el deci daca iti face botezul nu vine nimeni sa te scape din ghiarele lui, ca politia e la sectie nu si pe scara blocului intelegi tu ca doar esti isteata se vede si dupa scrisul tau.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu uita viata bate filmul inca o data imi pare rau de tine.

| Panamax a răspuns:

Ce mai astepti sa pleci? Sa treaca viata pe langa tine alaturi de o jogodie?
Mai bine singura decat cu fraieri de genul acesta.
Cam repede si-a dat arama pe fata.Dar este in avantajul tau.

| AliGab a răspuns:

Mi as lua bagajelul pana sa fie prea tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"comportamentul asta e temporar?"
Si dacă ar fi, ce? Si relația voastra tot temporara e.De ce va înjosiți unele in asa hal încât sa suportați sa fiti tratate asa..ma depășește.

| JustForFewSeconds explică (pentru anonim_4396):

Fazele povestite sunt recente sad va dura putin pana in gasesc chirie, stiu ca nu va fi usor

| Raducons a răspuns:

Asta meritati toate care va alegeti barbati cu casa si masina sau va casatoriti din interes, mai bine iei unu mai saracut dar muncitor, Acum au posibilitatea sa lucreze si femeile, nu sa stea la mana barbatului.In caz ca va despartiti peste cativa ani, oare cine va pleca din casa si nu o sa te alegi cu nimic.Asta e o regula ca barbatul sa ii scoata ochii femeii ca a venit in de toate.Sunt dur dar asta e realitatea

| GouDidodino a răspuns:

Cred ca abia acum arata cine e de fapt, parerea mea, pleacă cat mai repede până nu-ti da si " două capace"

| OrdanKarris a răspuns:

La partea cu varza iti dau dreptate tie, daca cumpar eu mancare, eu ma ingrijesc sa fie pusa bine la pastrare. La partea cu aspiratorul ii dau dreptate lui. Voi femeile sunteti atat de neatente si nepasatoare, nu deschideti ochii. Aveam o tipa la mine in casa care dupa ce a facut dus, era in capotul de baie iar cand a trecut pe langa WC un colt al capotului a aterizat fix in vasul wc-ului si s-a inmuiat in apa din WC, iar aia era atat de nepasatoare si neaptenta incat nici nu a observat. Daca nu-i atrageam eu atentia ea nici nu observa.

Sunt aspecte si aspecte, unele sunt din vina lui, dar ai si tu vina ta. Sunt de acord la faza cu aspiratorul, trebuia sa te uiti, trebuia sa nu tragi ca taranca de fir si sa smulgi priza si sa strici peretele, trebuia sa ai un simt al lucrurilor din jurul tau, nu sa mergi inainte ca robotul si sa faci totul fara sa te gandesti. La faza cu aspiratorul si eu m-as fi enervat! Esti neatenta, esti aeriana!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Oricum,el trebuie să vorbească frumos cu tine și tu cu el.

| MPersephone a răspuns:

E o greseala mare sa crezi ca e temporar. Sunt persoane care se tot leaga de amintiri frumoasa si spun ca poate vor reveni.
Dar oamenii treptat se schimba, poate el realizeaza ca la varsta lui ar trebui deja sa fie aranjat. Nesiguranta lui, neputiinta lui de a se descurca le arunca pe tine. Pune-ti intrebarea cat timp va mai fi el sustinut de parinti? Si dupa asta ce va face? Dar daca apare un copil, chinurile se vor inmulti. Esti gata sa il tii pe spatele tau?
E barbat in toata firea, daca nu realizeaza asta atunci cel mai bine e sa pleci.

| IAR a răspuns:

Daca au inceput reprosurile pe baza banilor, pa pa iubire, dragoste nu exista pe lumea asta dar in schimb exista relatii adica parteneriate catre o viata mai buna.

| stefan1993ful a răspuns:

Hey...după cum povestești..esti o fată ce face cam de toate...un comportament de genu ce il are iubitul tău nu te merită! Sună ciudat dar vreau să te cunosc nu vreau să profit pe acest fapt.dar sa stii ca asa il vei avea toată viața dacă veți continua! Și fratele meu face la fel cu iubita lui! Mă doare sufletul când văd că o fată este tratată așa! Sincer dupa mine ai un iubit ce e întreținut de părinți! Gen e frumos.dar nu educat!

| enachemonica a răspuns:

Fa o analiza si ai sa vezi ca totul a fost de fatada. Un om pe care nu te poti baza la greu, un om in care nu poti sa ai incredere si sprijin la nevoie. O relatie se bazeaza pe incredere si intelegere. El a demonstart contrariul. Daca s-a ajuns la jigniri si amenintari nu mai este mult pana sa treaca si la fapte, adica sa dea in tine. Respectate ca om si lasa-l in urma ta. Nu conteaza anii care ia-ti petrecut impreuna conteaza prezentul.

| bsc234 a răspuns:

Iubitul tau e un nesimtit care vrea sa fie intretinut de o femeie. Cand tu aduceai banii in casa, era totul bine si frumos, acum ca a dat si el putin din buzunarul lui, adica al parintilor, e ca si cum ajuta un om al strazii, pe tine. Cam asa se comporta.
Relatia voastra s-a cam sfarsit. Mereu omul uita ce ai facut pentru el, pentru voi.
Pleaca de acolo ca,, iti sau 2 palme" se va materializa in chiar 2 palme peste o luna, doua, iar lucrurile vor fi mai rele.
Gaseste-ti pe cineva de varsta ta, ca daca are 32 de ani si sta la buzunarul lui mami si tati, e o problema.
Daca a avut si nesimtirea sa isi bata joc de ceva ce era important pentru tine, examenul, nu stiu despre ce iubire sau relatie mai e vorba.