| B3b3lusha_3454 a întrebat:

Sunt noua pe aici! Am si eu nevoie de ajutorul vostrucrying. Sunt disperata! Nu mai rezist, vreau sa mor, m-am saturat.Parintii mei nu ma inteleg, ma bat din nimicuri, ma maltrateaza, tipa la mine, nu-mi asculta parerile.Am 17 ani si imi sunt interzise foarte multe.Eu nu stiu ce e aia distractie, discoteca, iubit, prietenesad. Invat bine, am note destul de mari.Nu i-am facu niciodata de rusine, ce mai vor de la mine? Cu fetele in oras nu am voie sa ies, nici macar sa beau un suc cu el, dar sa mai zic ceva de iubitcrying. ei mereu pun problema, ca ma vad vecinii in oras, ca uite ce face fata lui X? Ce imi pasa mi-e de gura lumii? Ma simt sechestrata in propria-mi casa! Nu-mi da voie sa raman peste noapte la vreo colega, ca daca raman insarcinata?laughing, sigur e imposibil sa ramai cu o fatalaughing. Sunt destul de mare ca sa am grija de viata mea, sa-mi port singura de grija! Mai am 2 frati mai mici, dar lor nu le face nimic. niciodata nu le reproseaza nimic. Dc?
Prietenii mei mi-au propus sa fac Revelionul cu ei. Oare ar fi bine sa le cer voie parintilor?(oricum nu ma vor lasa)crying. Sau sa fug de acasa?(stiu ca dupa voi suporta consecintele, voi lua o bataie buna, dar macar m-am distrat).
Prietenul meu mi-a propus sa plec in Italia cu el.Mai intai va pleca el sa gaseasca o casa unde sa locuim, apoi va veni sa ma ia si pe mine. Vreau sa fug cu el in lume.Nu mai suport.Parintii mi-au spus ca dupa ce fac 18 ani vor sa ma inchida la o manastirecryingNu vreau asta.Credeti ca as pute fugi din tara fara procura de la parinti, tinand cont si de faptul ca amandoi suntem minori? Pe el il ea mama lui, la el e usor, dar la mine e problema.Ma poate lua cu el daca sunt minora? Daca da, cum? Cu ce mijloc de transport ar trebui sa plec? Trebuie sa dau bani la vama? Daca da, cati? Pot trece fara acordul parintilor? Nu ma vor trimite inapoi in tara? Nu mai suport! Va rog din suflet, am nevoie de ajutorul vostru.Va multumesc din sufletkiss

22 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Daca tu inveti bine, o faci pentru ca parintii tai sunt severi. Daca esti cuminte, este pentru faptul ca parintii tai sunt.severi. Toata lumea te stie drept fata cuminte. Parintii tai se mandresc cu tine, dar in spatele acestei mandrii, sta severitatea lor. Dupa cum gandesti, tu de mult le-ai fi facut figura. Peste ceva timp, ai sa le multumesti ca te-au crescut asa. Parintii tai, vor ca tu sa inveti si sa intri si la facultate. te vor intretine. Daca pleci, ai toate sansele sa nu ai macar unde dormi. Stii cat costa o camera in Italia? Stii cat se castiga pe ora? Stii ca ce poti sa lucrezi acolo? Cunosti limba? Ai asigurare medicala? Stii cat costa medicamentele in strainatate? Nu esti pregatita sa pleci si nici nu poti, legal. Stai mai bine acasa.mai suporta-i un an de zile, pregateste-te de facultate si pe urma poti sa faci ce vrei, sa te incurci cu cine vrei. E adevarat ca sunt severi, probabil sunt de moda veche, dar daca copilul este ascultator, din astfel de familii ies copii reusiti, nu din cele in care copii au libertate.Mai gandeste-te!

| Delia a răspuns:

Hai sa-ti impartasesc putin din experienta mea de viata.Am fost si eu la varsta ta si aveam aceleasi dorinte ca si tine. Mi se parea ca parintii nu ma inteleg, uneori ma bateau, erau FOARTE severi cu mine.NU aveam voie discoteca, iubit, prietene, petreceri.Prietenele mele (asa-zisele), care aveau suficienta libertate in schimb au gustat din placerile libertatii, dar nu au stiut cum s-o gestioneze, astfel incat au ajuns tarfele oricui si cu cateva avorturi de minore.Acum le e rusine de trecutul lor, dar nu pot sa-l schimbe.In schimb, eu cand ma uit inapoi, nu plec capul in jos, ci sunt mandra si recunoscatoare ca am avut asa parinti.Doar acum ii inteleg, cand am si eu o fetita si incerc s-o ocrotesc de toate relele. Fa ceea ce trebuie sa faci la varsta ta:invata si construieste-ti un viitor.De celelalte te vei bucura la timpul potrivit.Mult suucces!
P. S.@gigiro are foarte mare dreptate, ii impartasesc opinia.

| Liviu a răspuns:

Eu in locu tau sincer. ori le ziceam sa inceteze ori
Imi luam lumea in caphappy
Adica fugeam o data de acasa...
Le ziceam
Ma bateti... fug mai rau nu mai ma gasitihappy
Care e problema? Iati lumea in cap

Sa vezi cum ii faci sa fie mai intelegatorihappy
La mine a dat rezultate... xD

| Kylexy a răspuns:

De la 16 ani raspunzi penal in fata legi de la 18 ani esti majora si nu cred ca au vreun drept sa te inchida intr-o manastire fara acordul tau. faza cu plecatul poti pleca cu el la 18 ani si nu iti trebuie procura nimic. De fugit de acasa este si asta o varianta dar e ca o lama cu 2 taisuri nu stii care parte a lamelei taie mai rau. Daca simti ca te iubeste cu adevarat poti pleca cu el dupa 18 ani dar numai daca te iubeste cu adevarat sa nu iti para rau peste 3 4 ani Mult noroc ca vei avea nevoie

| ania a răspuns:

Daca esti minora nu poti iesi din tara fara acordul parintilor.Situatia pe care o descrii te pune in mare pericol sa te arunci in bratele oricui numai ca sa scapi de acasa.Chiar tii la prietenul tau sau e un mijloc de a scapa de acasa? Nu cred ca e o idee buna sa fugi de acasa inainte sa fii in stare sa te intretii singura din munca ta.Nici sa pleci in strainatate cu un barbat cu care nu esti casatorita.Incearca sa-i intelegi si pe ei. Daca te-ai certa cu preitenul prin strainatate ce te faci acolo singura pe lume? Daca considerati ca relatia voastra e una solida care urmareste casatoria, incurajeaza-l pe preitenul tau sa incerece sa-si faca o relatie buna cu parintii tai. Roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa te intelegi cu ei.

| Anonim69 a răspuns:

Aoleu, cutremurator, de ce sunt atat de duri cu tine?:-s draceee! si eu mai ziceam ca am o viata de rahat... e greu, dar nu face nici prostia sa fugi din tara, chiar nu e bine, asa gandesti acum, dar mai bine mai asteapta, mai gandeste`te!

| lola a răspuns:

In primul rand relaxeaza-te.Nu fugi tu nicaieri ca nu o sa poti iesi din tara fara hartie semnata si facuta la notar de ambii parinti.Mai stiu pe cineva care a facut ca si tine [era majora] in ultimul an de liceu a plecat in America cu prietenul, s-au despartit si cand a venit in Romania a trebuit sa repete clasa a12 a.
Cu fratii tai nu au nimic pentru ca se gandesc ca tu trebuie sa le dai lor exemplu.Si verisoara mea avea cam aceleasi probleme mai putin bataia si la un moment dat s-a "razvratit" sa zicem, au fost certuri, discutii, si iar certuri, multe certuri si acum s-au mai conformat cu ideea ca nu mai are 5 ani desi inca mai sunt discutii...
Si chestia cu manastirea... o sa fi majora nu o sa te poata obliga si nici cei de acolo nu cred ca o sa fie de acord cu asa ceva.Acolo mergi de bunavoie.

Răspuns utilizator avertizat
| Slavian a răspuns:

Mai asteapta un an si totul va fi ok.
In privinta ca nu vei mai fi un copil si vei puta decide singura de soarta ta.

| Robert92 a răspuns:

Wow, destul de aiurea.De ce s-ar purta asa cu tine? Ce motiv le-ai dat sau de cand au inceput sa se poarte asa? Incearca sa porti o discutie cu ei, spune-le ca nu mai suporti si spune pe fata tot ce nu iti convine, doar sunt parintii tai.Nu sunt sigur dar ai putea apela chiar la protectia copilului (sau cel putin sa le spui asta) in cazul in care continua sa te bata.Nu are rost sa fugi de acasa, sau mai ales sa pleci din tara(ceea ce oricum nu este posibil pentru ca esti minora). Chiar sunt curios cum ar decurge lucrurile, daca iti iei inima in dinti si porti o discutie cu ei lasa un mesaj aici sau trimite-mi un mesaj si mie (eventual alte sfaturi)

| bluedotz a răspuns:

Te uiti la prea multe telenovele.

| puiu_7602 a răspuns:

Daca esti fata desteapta poti sa-ti pigmentezi viata zilnica frumos, dar sa-ti schimbi modul de abordare a problemelor in fata parintilor cu multe subtilitati ca sa ii faci sa inteleaga unele doleante ale tale. Iar daca te pui contra ai sa pierzi si acum si mai tirziu, pentru ca daca nu iti faci opregatire acum si visezi cai verzi, neprevazuturi sint la tot pasul ai sa regreti tot restul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa nu ajungi prin Italia sechestrata si obligata sa intretina relatii sexuale pentru bani! Mai bine vorbeste cu parintii/rudele tale. Vorbeste si tu cu ei poate v-or intelege ca ai si tu nevoie de un iubit/spatiu/libertate/drepturi.Mult noroc si ai grija ce facihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, zici ca ai 17 ani.
La 18 ani, le spui sa te mai lase putin.si cum face prietenul tau 18 ani si gaseste ce trebuie, n`ai decat sa fugi.
insa gandeste`te ca: daca fugi si numai poti sa faci ceva, cu ce pleci? unde vei sta cand vei veni in tara? nu sti limba italiana? toti italienii incurca rromi cu romanii.deci te vor trata ca p un... nu zic.
Si totusi, la 18 ani esti majora!
Nu au cum sa te inchida la o manastire fara acordul tau! n`ai cum sa pleci, m`ai bine ramai in tara, cauti un serviciu ceva.chiar dk rar gasejti.
mai bine la noi decat in Italia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda deci aud ca multi zic ca vai doamne la 18 ani nu mai au voie sa dea in tinerolling on the floor) asta e valabil doar in alte tarii fratilor ca la noi mai sunt parintii care au ramas cu mentalitatea de pe vremea lu bunica, eu de exemplu am 20de ani, am fost casatorita apoi am divortat, si sincer nu a schimbat nimic in viata mea, acum am un prieten de un an jumate, ai mei nu sunt deaccord cu el, mereu ma cearta din cauza ca sunt cu el, ba chiar taicameu m-a batut grav de trei ori, daca ies in weekend in oras inainte de 12 trebuie sa fiu acasa dk nu ma suna imediat ca unde is sa vin ca e tarziu, ma vad mai mult pe ascuns cu iubitul meu, el ma cerut in casatorie dar nu pot sa le spun parintilor ^ca vreau sa ma casatoresc cu el pentru ca mi-e frica de reactia lor, vedeti voi mai sunt si parinti cu care poti sa vb orice dar pana la unele chestii, nu pot sa zic ca nu pot sa vb cu ai mei, dar stiu ca o sa aiba o reactie aiurea pentru ca nul suporta pe prietenul meu si ar da orice doar sa ma despart de el, si eu ma gandesc la faza cu fugitul da mi-e frica de ai mei, de el nu pentru ca stiu sigur ca ma iubeste am trecut prin multe amandoi, dar frica de parinti nu imi da voie! deci cine are niste raspunsuri si pentru mine sunt bine venite! multumesc

| alexandrucorsate a răspuns:

Daca tot ai vrea sa pleci cea ce nu e o idee buna, ca lumea e foarte cruda din momentu ce ai iesit pe usa, ai putea sa stai undeva 2-3 zile, si atunci o sa iti simta lipsa cu adevarat parintii tai si se vor ruga de tine sa te intorci, atunci ar fi momentul sa iti exprimi vocea de fata a casei si sa se poarte dragut cu copila lor, ca au sa vada ei cand vei pleca la casa ta. sper ca te-am ajutat.

| dany3la_7325 a răspuns:

Off...si eu am problema asta dar nu trebuie sa fugi de acasa ca asa va fi mai rau. vorbeste cu parintii tai si daca nu inteleg incepe sa plangi si spune "voi nu ati fost tanari niciodata?"laughing poate va functiona

| nicodraguta a răspuns:

Nu poti sa treci vama fara imputernicire

| Josphine2994 a răspuns:

Buna tuturor! Mi-am pierdut soțul unei alte femei, după patru ani de căsătorie. Am avut o căsnicie minunată, dar a început o relație cu un colaborator care a urmărit după el. El trăiește departe lângă munca sa și a refuzat să vorbească cu mine sau să vină acasă. Am fost atât de devastat și mi-a fost greu să fac față. Am devenit foarte îngrijorat și am avut nevoie de ajutor. Pe măsură ce navighez prin Internet într-o zi, am dat peste un comentariu al lui Amber, care a sugerat că DR PRINCE IDIALU a ajutat-o ​​să-și rezolve problemele conjugale, să restaureze relațiile rupte și așa mai departe. Deci, am simțit că ar trebui să încerc. L-am contactat și mi-a făcut o vrajă. După 28 de ore, soțul meu a venit la mine și mi-a cerut scuze pentru greșelile pe care le-a făcut și a promis că nu o mai face niciodată. De atunci, totul sa întors la normal. Eu și familia mea trăim împreună din fericire din nou. Toate datorită DR PRINCE IDIALU. Dacă aveți nevoie de o mașină de vrăjitor care să poată face o vrajă care funcționează cu adevărat, vă sugerez să-l contactați. Nu te va dezamăgi. Vă ofer 100% garanție că vă va ajuta. E-mailul său princeidialu@outlook.com sau sunați sau ce puteți face +1 (845)731-5643 VĂ MULȚUMESC DR PRINCE IDIALU.

| cornycoco a răspuns:

Nu te du cu prietenu tau in Italia in primul rans si eu am cam aceeasi problema cu parinti mei cerele voie parintilor la petrecere adu o prietena mai apropiata ca sa te sustina si faza cu prietenu ce trebuie sa stie mama tata ce faci tu vezi-ti de viata si iti spune o fata de 15 ani sa stii si eu am 2 frati mai mici si mie cida ca lor nu le face nimic lasa tu sa fii sanatoasa si o sa cresti la 18 ani nu au voie sa se atinga de tine daca e asa nu stiu dui la 33 poate e loc si pentru ai mei la noi in oras 33 e sc pentru nebuni

| alina_6500 a răspuns:

Mda deci aud ca multi zic ca vai doamne la 18 ani nu mai au voie sa dea in tinerolling on the floor) asta e valabil doar in alte tarii fratilor ca la noi mai sunt parintii care au ramas cu mentalitatea de pe vremea lu bunica, eu de exemplu am 20de ani, am fost casatorita apoi am divortat, si sincer nu a schimbat nimic in viata mea, acum am un prieten de un an jumate, ai mei nu sunt deaccord cu el, mereu ma cearta din cauza ca sunt cu el, ba chiar taicameu m-a batut grav de trei ori, daca ies in weekend in oras inainte de 12 trebuie sa fiu acasa dk nu ma suna imediat ca unde is sa vin ca e tarziu, ma vad mai mult pe ascuns cu iubitul meu, el ma cerut in casatorie dar nu pot sa le spun parintilor ^ca vreau sa ma casatoresc cu el pentru ca mi-e frica de reactia lor, vedeti voi mai sunt si parinti cu care poti sa vb orice dar pana la unele chestii, nu pot sa zic ca nu pot sa vb cu ai mei, dar stiu ca o sa aiba o reactie aiurea pentru ca nul suporta pe prietenul meu si ar da orice doar sa ma despart de el, si eu ma gandesc la faza cu fugitul da mi-e frica de ai mei, de el nu pentru ca stiu sigur ca ma iubeste am trecut prin multe amandoi, dar frica de parinti nu imi da voie! deci cine are niste raspunsuri si pentru mine sunt bine venite! multumesc si pentru domnisoara de mai sus sincer ink e prea devreme sa te gandesti la plecat, strainatatea nu-i usoara eu sunt in franta de 7 ani si abia de ceva vreme m-am acomodat cu viata de aici, nu sunt cainii cu colaci in coada cum se spune, asa ca mai suportai un an si dupa ai sa decizi uh mai bine, te inteleg e greu sa stai de vb cu iiei dar intr-o zi trebuie sa ne luam inima in dintiii si sa le spunem in fata ce avem de zis

| B3b3lusha_3454 explică:

Imi cer scuze pentru.greselile facutesad.