| pupicel1 a întrebat:

Sunt noua pe aicitongue am o intrebare. poate sa fie o prietenie adevarata intre un baiat si o fata fara ca unul din ei sa se indragosteasca de celalalt? ma refer la o prietenie ca intre 2 fete care sunt prietene ff bune, eu sincer am crezut ca exista... dar... m-am inselatsadnu stiu daca am formulat bine intrebarea, ma roghappyast raspunsurihappy

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Poate exista cu siguranta. Eu am foarte multe prietene fete. Mai multe decat baieti.

| Razvan a răspuns:

Exista pana intr-un anumit punct.Pana se indragosteste unul.Ala reprezinta declinul relatiei de prieteniei.Nu mai ai cum sa fi prieten cu cineva care te priveste altfel decat o facea inainte, asta daca nu ii impartasesti sentimentele. Daca da, de ce nu? Cine stie ce poate iesi?hee hee

| Anca a răspuns:

Eu am foarte multi amici baieti.
O relatie de prietenie ca intre fete am, dar e vorba de fostul meu prieten, prima dragoste laughing). Cu el dorm si acum in pat, de fiecare data cand ne intalnim ( ne intalnim f rar, pentru ca locuim in tari diferite ).
Eu nu mai simt absolut nici o atractie pentru el. Ii povestesc orice. El este persoana care ma cunoaste mai bine decat mama! Ma cunoaste asa cum ma cunosc si eu. N-am nici un secret fata de el.
El insa si-ar dori sa ne impacam si sa reindodam relatia de 3 ani care a fost.
Daca l-as mai iubi, as face pasul asta. Dar din pacate, eu nu mai simt nimic pentru el, iar de 1 an de zile suntem doar prieteni.

Intr-o relatie in care incepem ca prieteni si nu ne cunoastem sexual, cred ca la un mom dat va fi inevitabil sa nu apara iubirea. Cel putin din partea unuia.

Unde a fost iubire e greu sa mai invie, unde nu a existat e usor sa se nasca!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de fiecare. E posibil, dar e destul de probabil ca unul dintre ei să se îndrăgostească de celălalt. În momentul acela trebuie puse nişte limite dacă se doreşte să rămână la fel acea prietenie.

| deeea28 a răspuns:

Nu cred in asa ceva. Aaaa daca a-ti facut sex si apoi a-ti continuat ca amici, adica a-ti transformat vreo fosta relatie in prietenie, da, poate fi o prietenie foarte frumoasa si da, ca intre 2 fete. Dar daca nu, nu se poate. Si eu ma inteleg mai bine cu barbatii, sunt mai rationali si mai infipti in idei, dar la un moment dat tot se ajunge la asta. Iar daca exista vreun baiat care se comporta asa prieteneste cu tine de mult timp, ori nu i-a trecut inca prin cap ceva legat de o relatie inca, ori ii place de tine mult si se multumeste si cu atat in speranta ca intr-o zi, ti se va nazarii si tie in cap ideea unei relatii.Deja in momentul in care tu te-ai gandit daca poate fi o relatie de amicite intre un baiat si o fata, deja s-au aprins ceva idei. Tu deja te-ai gandit la asta, ceva ti-a dat de gandit. Poate ca tipul e mai uratel si ti-a dat cumva de inteles asta fara sa vrea iar pe tine te-a speriat ideea. Oricum ar fi, deja ceva ai in minte legat de asta, faptul e produs big grin

| Artemiss a răspuns:

Eu cred ca exista prietenie intre un baiat si o fata, doar ca amandoi trebuie sa aiba limite.

| anna01 a răspuns:

Eu consider prietenia un stagiu preliminar unei relatii de iubire, iar prietenie intre un baiat si o fata nu prea se poate, asa pentru totdeauna, decat in cazul in care niciunul dintre ei nu are o atractie mare fata de celalalt dar daca ti-e prieten este clar ca va leaga ceva mai mult.Prietenia se poate transforma foarte usor intr-o relatie pentru ca in prietenie exista comunicare si incredere, ingrediente necesare unei relatii de iubire.

| Orannginna a răspuns:

Eu cred ca se poate pentru. ca - si aici ma dau exemplu - de'a lungul timpului mi-am tot facut prieteni baieti. Ma inteleg mai bine cu ei si uite ca s-a putut. Am multi prieteni asa cum ai descris tu si de mult timp si nu ne'am indragostit cu trecerea vremii. Deci da, se poate. Poate ca si tu poti sa ai o super-relatie de prietenie cu baietii cu care esti pe aceeasi lungime de unda. happy

| SufletDeCopil a răspuns:

Eu cred ca exista! happy si se poate avea doar o simpla relatie de prietenie si atatwinking Tine minte in lumea asta : Orice este posibil!happy

| psihox a răspuns:

Da, ar spune Dumnezeu. Doar tu esti in masura sa hotarasti cum sa-ti traiesti propria viata. Si pacatele vor urma, asa ca te tine cu capul pe umeri, cum vrei.

| SiMpLa a răspuns:

Exista sa stii insa mai rar din cate vad eu.happy

| mdaaa a răspuns:

Poate exista pana la un anumit punct...la un moment dat unul tot se va gandi la ceva mai mult decat o prietenie, daca treceti de pasul ala poate exista o minunata prietenie...eu am patit-o de multe ori dar am reusit sa salvez relatia de prietenie nu e nevoie decat de un pic de eforthappy

| pupicel1 explică:

#Deeea28 nu am facut sex cu el! si-a luat inima in dinti si mi. a zis acum dupa ataatia ani ca ma iubeste de f mult timp nu mi-a zis asta pana acum pentru ca at aveam iubit, un pr comun si el e un pic rusinos cand vine vb de sentimente, insa eu nu-l pot iubi mai mult ca pe un prieten #bacemi si eu am multi pr baieti dar nu chiar asa buni ca el daca ma intelegi happy

| lolipop_7294 a răspuns:

Inteleg intrebarea si cred ca da, exista. depinde din ce motive se imprietenesc, depinde de cate vreme se cunosc. de obicei nu merge (din cate stiu eu ) dar poate exista si cazuri in care functioneaza

| papushikroz a răspuns:

Buna.Eu am un prieten baiat.Ma inteleg foarte bine cu el de mult timp.Pana acum nu ne-am indragostit.Sincer nici eu nu am crezut ca poate exista o asemenea prietenie in adevaratul sens al cuvantului. Dar mi s-a intamplat si acum stiu ca acest lucru este posibil.

| Gise a răspuns:

Eu nu cred. Am avut un prieten baiat ne intelegeam bine povesteam cu el orice, insa dupa o perioada buna de timp am aflat ca defpat el ma placea straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un prieten foarte bun...ne intelegeam ca "fetele" cum s-ar spune, probabil si datorita firii lui. a fost o incercare intre noi sa fim impreuna, insa nu a mers, am ajuns la concluzia ca ne avem ca fratii...de cand sunt cu prietenul meu ( ei se cunosc, au fost colegi, eram inainte un grupulet care ieseam in calitate de amici doar.intre timp eu m-am indragostit de baiatul acesta si etc.) din ziua aia din care i-am zis ca sunt cu B a avut o reactie gen: " si eu ce fac acum.nu o sa mai ma pot juca in parul tau, nu o sa mai pot face ce vreau". din ziua aia nu mai vorbeste cu mine. decat ne salutam; daca ne intalnim din an in paste vorbim, in rest nimic. sa zicem ca am ramas asa cu o enigma si nici in ziua de azi nu stiu de ce a reactionat asa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu se poate.pana la urma te loveste dragostea drept in moalele capului.si nu poti merge impotriva curentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai prietena mea cea mai buna mi`e ca o sora... acel baiat nu`ti poate fi frate?smug gandeste`te. e foarte bine sa se imprieteneasca ( ATENTIE! NU SA SE IUBEASCA) o fata cu un baiat. nu numai fete cu fete si baieti cu baieti. un baiat te va intelege mai bine, te va ajuta, te va sprijini si NU te va copia. sper ca te-am ajutat

| calin_8208 a răspuns:

DA! se poate, deoarece am o prietena foarte buna cu care petrec destul timp, si nu m-am indragostit de ea, ea are prieten, ma inteleg foarte bine si cu prietenul ei, deci zic un categoric DA. am mai multe prietene fete cu care povestesc, rad, flirtez, dar nu neaparat ca imi place de ele.Acuma incerc sa o scot pe alta pe care nu o cunosc la un suc si sper ca ea sa nu-mi devina o prietena ci... o iubitahappy. sers si sper ca te-am convins

| mecmecmec a răspuns:

Da eu oricum intodeauna m-am inteles mai bine cu fetele sau am fost mai bine inteles de fete decat de baietiwinking

| anca9000 a răspuns:

Salut. Dupa parerea mea, cred ca exista, deoarece eu am un piriten cu care ma integ foarte bine, si ne cunsotem de vreo 2 ani, si mi se pare foarte ok. Dar asta depinde de feicare persoana in partehappy