| Hrapov_Vladislav_2000 a întrebat:

am 14 ani.Totdeauna mama mea ma bate, si gaseste totdeauna motiv ca eu sa fiu de vina. Si totdeauna ma ameninta ca ma va lasa si va pleca si nu se va mai intoarce. Ma ameninta ca voi trai cu tata(p.s. imi urasc tatal este un betiv spurcat si noi nu traim cu el, ne-am mutat)si totdeauna se uita la mesajele mele unde vorbesc cu fetele, etc. Nu stiu ce am facut eu ca sa fiu asa batjocorit. O urasc pe mama. Ce sa fac ca sa fie totul bine((

8 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Discuta cu ea calm
incearca sa nu o enervezi
sa nu gresesti si sa-i faci pe plac

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu-ti urasti mama. Nu vei mai avea alta. Nu mai sta mult timp la PC, citeste ceva( chiar daca e vacanta) si mama ta nu te va mai bate. Mama stie mai bine

| AndyLavy a răspuns:

Aiurea. mama ta sigur nu e prea sanatoasa daca face aceste lucruri. incearca sa discuti cu ea cand e mai calma, sau cu o ruda prieten/a ceva apropiat, cineva matur care sa te inteleaga si sa faca ceva pentru tine. nu mai lua in seama toate cacaturile pe care ti le spune, incearca sa te concentrezi pe altceva, de exemplu scoala, sa iti faci un viitor independent de parintii tai.

| NoRegretsxx a răspuns:

Ce sa iti spun..auzi la astia. Ma-ta te bate si iti vorbeste de parca esti ultimul gunoi si astia iti zic sa o iubesti si sa o apreciezi. Really? Poate sa aiba si alta mama(nu trebuie sa fie biologica) si sa ii fie mult mai bine. Bine situatia asta era ideala daca tatal tau era un om ok.
Ma-ta in schimb e nebuna, nefutu_ta si proasta. E frustrata si isi varsa pe tine toti nervii.
E aiurea situatia ta.
Da ma...nu-ti uri mama. Da-i flori eventual dupa fiecare bataie ca nah...te pregateste pentru viata.
Tu sa nu te simti vinovat ca vai saraca "se strufoca eventual" sa te intretina.
E obligatia ei, responsabilitatea ei pana esti major. Daca stia ca nu e capabila sa aibe grija de un copil nu trebuia sa faca. (Nu ma intelege gresit nu zic ca tu nu trebuia sa te nasti ci ea sa isi asume responsabilitatea fata de tine ca esti inca un copil).
O ruda ceva la care sa apelezi nu ai?
Ar fi pacat sa nu iti traiesti copilaria cum ar trebui doar pentru ca e ea dusa cu pluta.
Zi-i mai in gluma, mai in serios sa ia medicamente/ sa se duca la psiholog ca are nevoie.
Mult succes!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa asculti ce are de spus Asociatia Telefonul Copilului in legatura cu asta.

| Hace a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa iti urasti mama ci sa o apreciezi. Ar trebui sa vezi cate eforturi face pentru a te intretine si a se intretine. Situatia in care se afla ea nu este deloc usoara. Iar atata timp cat te controleaza, o face din instinctul de a te proteja, de a se asigura ca nu o iei pe cai neortodoxe big grin. Atata timp cat ea este deprimata si ii e foarte greu sa depaseasca perioada, vine acasa si tu esti cu o falca in cer si una in pamant si ii mai si raspunzi in contradictoriu (ca asa sunteti voi adolescentii), ea cedeaza nervos si singura cale de a-si varsa frustrarile acumulate, este violenta. Numai bine happy

| vanesaandra a răspuns:

Imi pare rau de soarta ta sad Sti..Nu toti parintii sunt la fel.Uni sunt buni alti rai. Poate mama ta vreaa sa te obisnoiasca cu viata.Vei da de momente mai grele in viata.Nu trebuie sa iti urasti mama pentru asta.Si poate in unele situati esti vinovat.Incearca sa vorbesti cu ea si o intrebi cu ce greseti mereu.Nu stiu daca chiar te-ama jutat dar Succes :*