| CaLyStuu a întrebat:

am 15 ani acusi, iar parintii mei vor divorta ( motive personale ). Eu de ce voi beneficia? Am o colega in clasa care parintii ei au divortat, si primeste 370 ron. Acum de ce depinde? Cine imi explica? Nu vreau lick-uri, vreau o explicatie, daca se mareste sau nu alocatia, etc.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banii se duc la maicata nu vin la tine, si stai sa vezi daca o sa-i dea pentru ca multi nu platesc pensia alimentara.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta.Cel care nu locuieste cu tine it va da pensie alimentare.Dar pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintele care va pleca, adica cel care nu va avea custodia ta, va fi obligat prin lege sa-ti plateasca o pensie alimentara. Cat va fi aceasta pensie depinde de salariul lui, depinde de ce va hotari judecatorul, si depinde si cat de smecher va fi acest parinte al tau in a ocoli legea pentru a nu-ti plati acei bani (daca sunt mai multi). Se intampla frecvent acest lucru, din pacate pentru copii! Asta din cauza neintelegerilor, imaturitatii si egoismului parintilor, a razboiului dintre ei. Sa speram ca nu va fi si cazul tau!

| CaLyStuu explică:

Pai, eu raman cu tata, si s-ar putea sa plece mama. Ea castiga 1400 ron. Dar banii astia pot intra direct pe card, ca eu am cont bancar unde se duce alocatia...

| Ioandelasal a răspuns (pentru CaLyStuu):

Daca ramai cu tatal tau mama va fi obligata la pensie de intretinere, aceasta poate fi de pana la un sfert din venitul lunar net al ei, daca esti singurul copil. Daca venitul net este de 1.400 lei atunci pensia alimentara poate fi de maximum 350 lei. Pensia alimentara o stabileste judecatorul sau notarul public, dupa caz, prin hotararea de divort.

| CaLyStuu explică:

Pai... nu sunt singurul copil. Mai am o sora si ea are 21 ani. Deci pana la urma de ce beneficiez? Si cum poate evita parintele care pleaca sa plateasca aceasta pensie alimentara? Adica totusi daca statul obliga aceasta chestie...

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns:

Aia care o ia colega ta e pensie alimentara. Daca parinti tai chiar divorteaza si ca un exemplu vei sta cu mama ta dupa tatal tau va trebuie sa plateasca o pensie tie pana cand vei avea 18 ani. Acea pensie este 20% din salariul tatalui tau. Ex: daca el are salar 2000 de lei vei primi tu 400 si el ramane cu 1600. Sau invers daca vei sta cu tatal tau. Asa deoarece ai peste 12 ani si peste pragul de 14 ai dreptul sa alegi cu cine vei ramane pana la 18 ani. Dar si judecatorul poate obiecta decizia ta daca unul din parinti tai are o stare materiala buna veu ramane cu acela. Sper sa nu fie valabil ceea ce iti zic dar macar esti mare. Succes!