| HazalCristina a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru de un sfat pentru ca nu știu ce sa mai fac...
Îmi urăsc viața și vreau sa mor,nu mai suport,vreau sa mor, ma rog in fiecare seara sa mor in somn sa nu simt nimic, toata lumea ma judeca, ma simt inferioara fata de toți, cred ca aduc numai nefericire persoanelor din jurul meu!
Am mai încercat sa ma sinucid de câteva ori și nu am dus-o pana la capat pentru ca mai aveam o speranța ca totul o sa fie bine, dar nu este și nu îmi mai văd rostul.
Chiar dacă am 20 ani viața mea este de **** și nu vreau sa o duc așa mereu... asta este ultima mea șansa sa scap definitiv de tot.
Sigurul pentru care mai trăiesc este prietenul meu care ma face fericita in rest nimeni și nimic!
La el ma gândesc atâta tot.
Dacă nu era el nu mai eram de mult!
Nu cred ca o sa ma ajute niciun psiholog sau psihiatru pentru ca nu cred in așa ceva!

Familia mea se gândește doar la bani,de când sunt mica nu am stat cu ei,am avut bone si bunici,nu suntem o familie, sa ieșim undeva cu toții parc sau sa luam masa împreuna undeva nu s-a întâmplat niciodată asta sau sa ieșim la un amarat de film, spun mereu ca nu au timp și ca sunt obositi sau ca n-au chef, dacă imi dau bani nu înseamnă ca suntem o familie! Ei asta cred ca dacă îmi dau o anumita suma de bani și nu vorbim toată ziua, sunt cea mai "fericita"...
Toate astea m-au afectat...

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai un iubit? Ai mult! Ai ceva in viata asta! Nu te uita doar la ce nu ai. Priveste si la ce ai. Avindu-l pe el, ai mai mult decat multi altii care ar vrea sa aiba ce ai tu.
Hai, capul sus, viata e dura uneori, stie sa fie si curva, dupa cum a definit-o cineva aici, dar trebuie sa treci peste toate cele rele si sa te axezi pe cele bune, ca sunt destule, iar daca nu sunt, cauta-le, descopera-le, ca sunt, sau cel putin pot fi.

| mgtow a răspuns:

Esti contagiata de mentalitatea negativa schimba perspectiva gandirii in +

| anonimg a răspuns:

Viața adevărată aceea este pe care o doreai și tânjeai după ea -a relației cu familia. Dar chiar și așa pot spune că tu ești un caz fericit, binecuvântat pentru că ai fost sprijinită măcar financiar.
Niciodată banii nu pot înlocui relațiile. Dar sufletul tău rănit va fi vindecat dacă îți vei îndrepta privirea către Dumnezeu.

| SkyPilot a răspuns:

Starea ta este o alegere personala. Nu depinde de ceea ce este in jurul tau. Ai in interiorul tau puterea de a schimba aceasta situatie.
Aduna-te! Il ai pe iubitul tau. Ajuta-te cu el sa te pui pe picioare. Stabileste-ti obiective mici, lucreaza la ele cat poti de bine iar cand le atingi sarbatoreste-ti succesul si simte-te bine ca ai reusit. Lucreaza sa-ti faci o cariera si o familie a ta.

| sofisis a răspuns:

Wow...deci tu in loc sa iti ridici curul de pe scaun si sa iti creezi o viata asa cum o vrei, vrei sa mori? laughing)))) iarta-ma dar esti ori foarte proasta, ori foarte imatura. Ai bani multi si parintii tai nu se "joaca" cu tine? Vai, mai ca as plange, dar nu pot. Sunt oameni fara membre care vor sa traiasca, sunt copii abandonati care stau, nu cu bone fata mea, ci abuzati prin orfelinate, batuti, violati etc, si tot vor sa traiasca frumos.Sunt copii care isi fac temele la lumanare si mananca paine cu ceai toata ziua si se zbat sa isi faca o viata frumoasa.Iar tu vrei sa te sinucizi ca ai tai muncesc mult ca sa ai tu bani si confort? Te rog! Iar cu replica "Nu cred ca o sa ma ajute niciun psiholog sau psihiatru pentru ca nu cred in așa ceva! " m-ai dat gata. Sa stii ca psihologii nu sunt ceva creature mistice, nu sunt unicorni sau stafii, ca sa zici ca nu crezi in ASA CEVA. Sunt niste oameni reali, care fac niste multi ani de scoala si de practica, pentru a ajuta alti oameni atunci cand ei nu se pot ajuta singuri,.
Concentreaza-te pe tot ceea ce ai si inceteaza sa dai vina pe cei din jur pentru starea ta. Fericirea NU ne-o asigura altii.

| Donsavas a răspuns:

Depresia este o boala a creierului. Nu trebuie sa crezi tu in pastile ca ele sa ai dacă efectul. Este real, Nu placebo. Antidepresivele chiar functioneaza. Te fac sa vezi viata mai frumoasa si cu ajutorul prietenului tau, dar mai ales al tau, poti depăși Depresia! Trateaza te pentru început, n o sa ti para rau.

| mentholinks a răspuns:

Pe iubitul tau sigur il faci fericit cel putin cand faci sex cu el. Bucura-te ca macar ai unul. Sunt oameni pe lume care nu au pe nimeni si nu stie nimeni de existenta si sentimentele lor.

| ywar a răspuns:

1. Nu tot ceea ce tie ti se pare acum bun, e musai si alegerea potrivita! Prietenul tau este probabil un pasaport (fals!, de cele mai multe ori) catre o libertate emotionala pe care ti-o doresti.
2. Nu Tu esti cea care ti-ai dat viata si deci nu poti sa tii-o iei.
3. Roaga-te, spune "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine pacatoasa!" Spune din tot sufletul o rugaciune. Puterea rugaciunii este miraculoasa.
Mintea si sufletul sa-ti fie senine!

| Uvox a răspuns:

Fericirea vine din interior. Nu o mai lega de prieteni, familie sau orice altcineva sau altceva. Ca ma crezi sau nu, daca vrei sa te simți nefericită o sa reușești, este câteodată mult prea ușor.
Nu ai greutăți financiare, nu ai cancer sau mai stiu eu ce boala incurabilă.
Eu am cunoscut pe cineva care s-a luptat cu cancerul si a învins.
Ai/am avea multe de învățat.
Nu ne-a promis nimeni ca viata va fi un concediu etern pe o insulă tropicală.
Dar TREBUIE să găsim in fiecare zi motive de bucurie, chiar si cand este aparent imposibil. Si daca nu se poate azi, mai este si maine. Nu poate sa ploua si sa fie urat in fiecare zi, decat daca tu crezi asta.
Tu esti responsabilă de viata ta, nimeni altcineva!
Asumati-o acum! Nu maine, nu peste o lună sau un an. TU, AZI, ACUM!

| Subsemnatul123 a răspuns:

Mare chestie, te sinucizi pentru ca parintii nu ti-au dat suficienta afectiune? Mai ai pe deasupra si prieten care te sprijina. Ce zici de aia care n-au parinti sau de aia care n-au pe nimeni care sa-i sprijine si trebuie sa inghita singuri tot rahatul si sa mearga mai departe? Aia de ce nu se sinucid? La 20 de ani ar trebui sa gandesti mai matur, acum ar trebui sa te intretii singura (daca nu esti la facultate), nu ar trebui sa mai depinzi in niciun fel de parinti. Deja ai prieten care te sprijina, nu ai idee de altii care si-ar dori un/o prieten/a cu care sa aiba o astfel de relatie bazata pe sprijin si din anumite motive nu au. Din contra, ar trebui sa fii fericita, nu ai zis nimic de boli, nu ai zus nimic de probleme financiare, nu ai zis nimic de certuri in familie. Alea sunt probleme, mu faptul ca la 20 de ani nu prea mai primesti afectiune de la parinti. In lumea asta te rahat trebuie sa inveti sa te sprijini si sa te ajuti singura.

| simpluone a răspuns:

Ma asteptam sa gasesc probleme grave pentru dorinta ta! E adevarat ca lipsa senzatiei de familie poate fi usturatoare insa eu cred ca in sinea ta alta este problema iar parintii sunt doar o scuza. Cred ca e timpul sa-i asezi la masa in jurul tau si sa stai serios de vorba cu ei. O vacanta impreuna cred ca ar face minuni, ei deconectandu-se de la problemele cotidiane fiind mai relaxati iar tu avandu-i pe amandoi langa tine, observand ca banii nu ar fi o problema. Hai capul sus si incearca sa iti creezi tu viata asa cum doresti. Gaseste-ti orice altceva de facut care sa-ti starneasca pasiunea pe care o ai lipsa. Iesi cu prietenul la film la un restaurant, lectii de dans si tot ce tine de o socializare mai puternica! Viata in familie nu este numai despre tine este si despre ei!

| Rotazi a răspuns:

Decat sa te omori, mai bine schimba-ti viata. Cum spunea Gyuri Pascu intr-un scheci: "la tăț ni-i geu". Crezi ca altii duc o viata pe roze?

| HelpingHands a răspuns:

Bună, Cristina! Te înțeleg pentru că și eu am încercat să mă sinucid. Eram o pagubă pentru ceilalți, dar ghici ce: pe ceilalți cu greu îi mulțumești. Ceea ce m-a salvat este credința în Dumnezeu. Pentru El ești foarte important. Gândește-te că timpul va trece și, peste câțiva ani vei avea motive să te agăți de viață. Dacă acum este iubitul tău, în viitor vor fi mai multe: cariera, familia, prietenii, momentele frumoase... Eu mă uit înapoi la acea perioadă nefastă și pe de-o parte mi-e rușine că nu m-am orientat către Dumnezeu, iar pe de altă parte îmi pare rău că gândeam negativ. Acum sunt complet schimbat. Îl port pe Dumnezeu în gândul meu în fiecare clipă și tot ce fac, fac cu gândul la El. Încerc să-mi șlefuiesc constant caracterul și să schimb lumea în bine. Cel mai frumos lucru mi se pare să mă gândesc cum pot să-i ajut pe ceilalți. Dacă vei face și tu aceste schimbări îți garantez că vei fi mulțumită de tine.

Am încredere în tine, Cristina!
Contactează-mă, dacă ai nevoie de sprijin,
Valentin!

| Ela05 a răspuns:

Măi eu am avut o perioadă la fel ba chiar mai rău decât tine și încă nu reușesc să ies din ea, totuși la tine se poate soluționa cu o vizită familiară la psiholog, vorbesc de o terapie familiară. La mine situația este alta. Soluția nu este să te sinucizi mai ales că ai doar 20 de ani, ai o viață frumoasă înainte ce îți poți clădi singură. Eu zic că dacă încercați și terapia de familie și nu funcționează nu se schimbă nimic soluția ar fi să pleci să îți iei viața în mâini singură și să trăiești așa cum vrei. În ziua de mâine vei putea avea tu propia ta familie și le vei putea da copiilor tăi ceea ce tu nu ai avut de la părinți tăi.
Nu știu încearcă să faci toate astea și nu te mai gândi la sinucidere pentru că ești foarte tânără suflete. Ai și tu vreun scop în viața asta.

| lovebyby a răspuns:

Pentru nimeni si nimic nu merita sa faci asa ceva. Iti spun din proprie experienta. Incearca sa te detasezi

| Noname1923 a răspuns:

La noi in tara e mantalitatea asta tampita cum ca daca te duci la psiholog inseamna ca esti nebun.Nu este deloc adevarat, psihologii sunt persoane experte in a ne ajuta sa trecem peste diferite tragedii sau depresii etc.Eu iti recomand sa cauti ajutor profesional fara nici o frica.