| Anonima888 a întrebat:

am nevoie de niste pareri sau sfaturi, am 17ani, fac 18peste cateva luni, iubitul meu are 24, avem o relatie superba de 2ani si 3luni,meseria lui de baza este electrician da se mai pricepe extrem de bine la tamplarie,zugravit,constructii, frizerie, deci la orice, eu de la 13-14ani,ii fac lu' mama toate in casa cand este la lucru,de la mancare,curatenie,animale,Imi dadea si imi da bani pentru cumparaturi in casa,tot,ea lucreaza ca barmana la baru ei,adica este administratoare,cand este acasa,la fel,eu fac toate,si ea sta juma de zi prin oras la saloane,si cealalta jumatate de zi doarme si sta pe site-urile de socializare,este o femeie extrem de dificila,ii place sa fie purtata in palme,sa faca toata lumea ce zice ea,este violenta cu mine,si nu pot purta discutii cu ea, si tata la fel ii tine partea,nu stiu daca este normal ca o mama sa -si faca copilul handicapat,panarama,jigodie,putoare si in alte multe feluri pentru ca am vrut merge la un suc cu prietenul meu dupa atata munca, si plus sa ma bata si sa ma invineteasca la ochiul stang si sa ma umple pe fata de zgarieturi, doar pentru ca am insistat sa ma duc la sucul acela, iubitu meu in 2ani de zile i-a facut de toate, ne-a zugravit casa pe gratis, i-a facut poarta noua la bar, ar fi costat-o 2500lei da iubitu i-a lasat la 1000lei,ne-a facut bancuta de lemn in curte, gratis, i-a carat marfa la bar pe gratis, i-a fost DJ la bar 2ani de zile,gratis,si alte multe,si tot nu-i multumit de el,si pe el il face in tot felul de la mucos pana la nesimtit pentru orice,este o femeia chiar imposibila,uraste pe toata lumea,pe mama ei,pe fratele ei,pe sora ei,pe tata, pe iubitu,deci pe absolut toti,am o viata extrem de grea,plus ca m-am angajat la baru ei sa numai lucreze deloc, s-o pot multumi, sa ma lese sa ies si eu in oras ca orice fata de varsta mea, am imediat 18ani,da inca n-am vazut in viata mea un club,nu disper sa vad,doar dau detalii mai amanuntite,si acum mi se baga in relatie,iubitu meu este singura mea fericire,relaxare,calmare,este tot pentru mine,de n-ar fi el as fi cazut demult in depresie,de mica duc o viata foarte grea,ca o sluga sunt,si as vrea sa fug de acasa,sa plec cu iubitu meu,intr-o garsoniera sau ceva,sa scap de ea,sa -mi fac viata cum vreau eu, sa fiu si eu insfarsit fericita, oare asta ar fi solutia, sa plec de acasa?

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu are rost sa mai stai acasa. Pleaca, gaseste-ti un apartament sau o garsoniera cu prietenul tau. Eventual iti poti gasi un job pe care sa il poti imparti cu studiile. Oricum, iti va fi mult mai usor sa ai grija doar de tine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sadop a răspuns:

Ești o fată muncitoare, la fel și iubitul tău.
Nu mai sta să-i faci menajul mamei tale doar pentru a te lăsa la un suc sau pentru a o mulțumi.
Nu știu în ce situație ești cu studiile, dar dacă ai cum imediat ce împlinești 18 ani mută-te la iubitul tău, dacă se poate, sau dacă nu într-o garsonieră. Dacă nu mergi la facultate găsește-ti ceva de muncă, dar nu mai sta în asemenea condiții.
Muncește pentru tine, nu pentru ea!
Baftă!

| Anonima888 explică (pentru Sadop):

Cu studiile stau destul de bine, acum am terminat clasa aXIa cu media 8.87, eu zic ca este o medie destul de buna, fata de alti elevi care nu muncesc nimic, au toata ziua la dispozitie si n-au responsabilitati cum am eu...Iti multumesc mult pentru sfat!

| Sadop a răspuns (pentru Anonima888):

Dacă tu te descurci bine și la școală în situația dată, ești de admirat. Nu am niciun dubiu că te vei descurca să te întreții și alături de prietenul tău și va merge bine și școala.
Succes!

| Anonima888 explică (pentru Sadop):

Mama nu are nimic bun sa-mi ofere decat bani,avere si sa ma sustina la o facultate,iubitul meu,si el nu sta atat de bine cu banii da nici rau,are o masina,are un loc de munca stabil,isi permite sa iesim saptamanal la un restaurant,la o piscina,la o plimbare,etc.(asa a fost inceputul relatiei,cand ma lasa mama sa ies)dar cel mai important ma simt fericita cu el,in siguranta si cu el pot sa ma relaxez,sa uit de probleme,in concluzie ar trebui sa aleg intre ce spune mintea (mama= bani, viitor asigurat) sau ce spune inima (iubitul meu=siguranta, iubire, viitor fericit), ce ar fi bine sa aleg?

| Sadop a răspuns (pentru Anonima888):

AI o relație minunată de 2 ani și 3 luni, e clar că vă iubiți mult. El te-a ajutat când aveai nevoie, a fost alături de tine, e muncitor. cu alte cuvinte te iubește enorm.
Gândește-te că dacă alegi să te muți cu el vei avea parte atât de satidfacție pe plan sentimental, vei fi mai liniștită, mai relaxată, ți-ai putea vedea de viața și viitorul tău, și nici nu vei muri de foame fiindcă el are un loc de muncă stabil și nici tu nu ești vreo leneșă.
Poate nu să trăiți în lux, dar decent veți putea trăi.
Scapi de tot stresul și nebuneala de acasă.
Mama ta îți poate oferi bani, ok, dar aceștia nu te vor ajuta cu nimic atunci când îți va fi dor de iubitul tău, când te vei simți singură sau când vei avea parte de abuzurile mamei tale.
Încearcă să te muți cu iubitul tău să vezi cum merg lucrurile, eu zic că vă veți descurca. Poate mama ta va realiza în ultimul ceas că a greșit enorm comportându-te așa cu tine și te va ajuta și ea.

| mihaicelsfant a răspuns:

Pleaca

| Anonima888 explică:

Ii fac toate in casa lu' mama (nu iubitului meu, sa nu se inteleaga gresit)