| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de sfaturile voastre o sa incerc sa fiu scurta.Parintii mei sunt divortati iar eu stau cu mama de vreo 2 ani traiesc un cosmar nu ne mai putem suporta de niciun fel de certam din orice nimic mă injura ca la usa cortului nici nu pot sa le reproduc inainte o divinizam acum nu pot sa o mai suport nici nu mai spun ca e uneori e violenta ma face c...ă si mult mai urat dar nici la tata nu pot sa ma duc ca nici lui nu-i pasa de mine in plus ca nu am 18 ani am incercat sa vorbesc cu mama dar mereu iese cu cearta nu pot sa ii zic ce am pe suflet si multe altele incepusem la un moment dat sa imi inchei socotelile cu viata asta sa scap de toti si toate si mai ales de mama si incep sa ma gandesc din ce in ceai serios la asta. puteti sa ma ajutati cu un sfat va rog frumos multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Buna! Viata este frumoasa, incerca sa vezi partea plina a paharului, nu te demoraliza singura., Discuta cu mama ta, clam si incerca sa i explici ce doresti de la ea, cum vrei ca ea sa fie cu tine, sa te inteleaga, sa te sfatuiasca de bine tu ai nevoie la varsta asta de o vorba buna, nu de tipete si jigniri.Nu stiu din ce motiv ea se poarta asa cu tine, dar probabil ca trece printr o perioada urata, poate nu a depasit momentul divortului, comunica cu ea si incerca sa o faci sa te inteleaga, voi doua ar tr sa va sprijiniti si sa existe o relatie armonioasa intre voi doua. Deci lasa gandurile negre ca o sa vezi ca in timp toate se vor aseza, Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce in viata asta! happy

7 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

Scoateti tampenile din cap. Frati/ surori sau rude apropiate nu ai sa te duci la ele o perioada? Incearca sa gasesti o rezolvare, mereu exista.

| ridhimagupta a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Toate rudele mele tin cu mama chiar ei se baga si zic sa las de la mine

| GabrielaIoana a răspuns (pentru ridhimagupta):

Atunci ai rabdare, e familia ta nu te poti pune impotriva lor. Si sa nu iti treaca prin cap sa faci ceva necugetat. Vorbeste cu prietenii si lasa cearta cu ai tai. Accepta situatia macar pana te poti descurca singur/a.

| lastOne a răspuns:

Nu pot decat sa fiu de acord cu @GabrielaIoana. Zici ca nu ai 18 ani inca, gandeste-te ca viata ta nici nu a inceput inca.

| Osyyy a răspuns:

Incearca sa o intelegi, trece printr-un moment greu, incercati sa faceti cat mai multe lucruri impreuna, ca de ex gatitul, cumparaturile, si intr-un moment de intimitate spune-i ce te doare dar cu multa grija si atentie.

| ridhimagupta a răspuns (pentru Osyyy):

Prin ce moment sa treaca ca sunt divortati de mai bine de 5 ani

| Osyyy a răspuns (pentru ridhimagupta):

Crezi ca e usor? sunt rani care se vindeca greu iar altele niciodata.