| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de sfaturile voastre o sa incerc sa fiu scurta.Parintii mei sunt divortati iar eu stau cu mama de vreo 2 ani traiesc un cosmar nu ne mai putem suporta de niciun fel de certam din orice nimic mă injura ca la usa cortului nici nu pot sa le reproduc inainte o divinizam acum nu pot sa o mai suport nici nu mai spun ca e uneori e violenta ma face c...ă si mult mai urat dar nici la tata nu pot sa ma duc ca nici lui nu-i pasa de mine in plus ca nu am 18 ani am incercat sa vorbesc cu mama dar mereu iese cu cearta nu pot sa ii zic ce am pe suflet si multe altele incepusem la un moment dat sa imi inchei socotelile cu viata asta sa scap de toti si toate si mai ales de mama si incep sa ma gandesc din ce in ceai serios la asta. puteti sa ma ajutati cu un sfat va rog frumos multumesc anticipat

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Draga mea..incearca sa vorbesti cu mama ta cand este calma si cand vezi ca este in toane bune.
Daca nu, trimite-i un mesaj pe telefon si zii ca ai mare nevoie de ea, ca o iubesti, ca ii simti lipsa si ca ea, ca mama, trebuie sa te ocroteasca pentru ca acesta este rolul unei mame, sa isi ocroteasca ingerasii.
Nu stiu ce varsta ai, dar trebuie sa gandesti pozitiv si nu te gandi la tot ce este mai rau, alunga gandurile negre si gandeste pozitiv, multumeste-te ca esti intreaga/sanatoasa si ca ai un acoperis deaspupra capului.
Incearca si vezi ce iese.
Daca vrei sa vorbim mai mult, trimite-mi un mesaj in privat si te voi asculta cu mare drag.
O zi frumoasa sa aihappy

| ridhimagupta a răspuns (pentru caramela):

Am 16 ani

| caramela a răspuns (pentru ridhimagupta):

Multi inainte, deci depinzi de mama ta, asa ca, trebuie sa faci in asa fel sa te apropii de ea.

| ridhimagupta a răspuns (pentru caramela):

Multumesc frumos la fel pai cum sa ma aproorii de ea daca imi zice ca mai bine nua facea

| caramela a răspuns (pentru ridhimagupta):

Poate are o durere mare in suflet, nu cred ca are sufletul de gheata, intelege-o si tu..procedeaza cum ti-am explicat cu mesaju.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. îmi pare rău că treci prin aşa momente. Nu justific aşa comportament cum ai descris, doar mă gândesc că poate mama ta trece şi ea printr-o situaţie grea fiind singură ce trebuie să aibă grijă şi să te întreţină, poate se gândeşte că nu va putea să-ţi ofere tot ce-i mai bun deoarece e singură, fără soţ, grijilile care poate le împărţea cu tatăl tău acum le duce singură. Nu îţi poţi reveni aşa uşor după divorţ. În plus se adaugă şi ceea ce se întâmplă cu tine, eşti în perioada adolescenţei, iar asta înseamnă multe schimbări şi uneori nu uşoare pentru alţii. Nuştiu dacă ai luat în calcul aceste situaţii, poate te vor ajuta să priveşti lucrurile mai uşor.
Încearcă să vezi şi 1 şi 2 capitol de aici:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011184

Cele bune.

| Purec a răspuns:

Nu cred ca e nimeni in masura sa iti dea un sfat. Sau cel putin eu nu pot. Pot doar sa iti spun ce sa nu faci. Incearca sa nu ii reprosezi lucruri mamei tale. De niciun fel, si mai ales nu lucruri legate de tatal tau. Inca ceva, nu mai gandi despre parintii tai ca nu le pasa de tine. Daca tatal tau nu mai locuieste cu tine nu inseamna ca nu ii pasa. Poti discuta cu el, dar nu recomand sa incepi sa ii spui cat de rea e mama ta si cum se comporta. Pot sa iti mai zic ce as face eu, poate nu are relevanta pentru tine, dar poate te ajuta totusi. Daca as fi sa ma pun in locul tau, m-as apuca sa filmez lucruri importante care le fac intr-o zi( si care inainte poate le faceam cu mama mea, sau cu tatal meu). Si pe filmarea respectiva as spune absolut tot ce am pe suflet, dar fara sa o acuz de nimic. Apoi as pune filmarea respectiva pe un cd, si l-as lasa undeva la vedere pe o masuta, insotit de o mica felicitare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| NoRegretsxx a răspuns:

Urate ganduri mai ai.
Gandeste pozitiv. Ignor-o.
Fa-ti de lucru cand ea e acasa sa nu ii simti prezenta.
Iesi pe afara daca vezi ca o ia razna si se apuca de injurat.
Daca iti cere sa o ajuti cu ceva sau sa faci ceva, ca sa eviti certurile inutile fa. Oricum faci. Dar macar daca iti tii gura eviti scandalurile.
Nu ai de ales atata timp cat depinzi de ea.
Sa iti iei viata nu e o optiune.
O sa vezi cate lucruri minunate te asteapta in viata. Cat de frumoasa e viata si cu bun si cu rele.
Nu te mai lua dupa basme si filme.
Realitatea e alta.
Nici un om nu duce o viata roz, cu unicorni, toti avem probleme.
Ale tale nu sunt grave. Tu le amplifici pentru ca e varsta si esti mai irascibila decat de obicei.
Nu uita, altii nu au ce manca, nu au unde locui si totusi nu se omoara. De ce? Simplu..pentru ca spera la mai bine, ca ziua de maine va fi mai buna.
Asa trebuie sa gandesti si tu. O sa vezi ca asta este doar o faza prin care treci si pe care trebuie sa o depasesti. Viata o sa te puna la incercari si mai grele. Fii puternica nu o lasa care la primul hop se da batuta.
Mult succes si nu te mai gandi la prostii nu te ajuta cu nimic.

| puscahoreangaion a răspuns:

De ce sa-ti iei viata? ignor-o pentru o vreme pe mama ta si cauta-ti singur raspunsurile! bafta!

| mircea_7061 a răspuns:

Nu e cea mai buna solutie sa te mai gandesti sa inchei socotelile sincer asteapta si accept-o pana faci 18ani sa nu mai depinzi de ea dupa singura chestie e sa te gandesti ca trebuie sa incepi sa iti croiesti singura drumul in viata dar nu te gandi sa renunti la viata

| Gliganandreeateodora a răspuns:

Sfatul cel mai depret care ti-l pot da ii sa nu mergi la parinti sa ceri sfaturi pentru ca ei is doar buni ascultatori si nu apela la prieteni pentru ca ei sunt dusmani, crede-ma! Nu-ti face un jurnal pentru ca risti sa ti-l gaseasca cineva si atunci ii foarte rau. Incerca sa stai in camera ta, sa fi sigura ca nu ii nimeni sa te asculte si incepe sa vorbesti singura incet si spune-ti toate problemele, incerca sa vorbesti cu tine si dupa ce ai terminat spune-ti si tie asta si apoi o sa vezi ce bine te simti, n-ai nevoie de sfaturile nimanui pentru ca in viata oricum faci cum vrei si cum simti. Pusi, sper ca te-am ajutat!:*