| Petras1254 a întrebat:

Am o intrebare si am nevoie de ajutorul unei persoane care a trecut prin asa ceva sau un specialist. Deci, o fata, cunostinta de familie urmeaza sa fie mutata intr-un centru de plasament. Parintii au renuntat de bunavoie la ea. In martie face 15 ani. Bun, familia mea, doreste sa o ia acasa, sa o crestem noi, sa avem grija de noi de ea. Fie prin adoptie sau asistent maternat(sau cum se numeste nu stiu exact). Acuma intrebarea ar fi ce proceduri se fac, sau daca sunt sanse sa o putem aduce la noi.Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fata poate fi adoptata de parintii tai, conform prevederilor privind adoptia, vezi legea nr.273/2004 privind adoptia, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare.
Primul pas este ca parintii sa se adreseze Direcţiei generale de asistenţã socialã şi protecţia copilului din judet si acolo vor primi toate informatiile necesare.