| nicoooletaaa a întrebat:

Am o mare problema cu care cred ca se confrunta toti adolescentii de varsta mea : MAMA. de aproape 2 ani mi-am cunoscut tatal biologic. el este din medgidia iar eu locuiesc cu mama in constanta. in week-end stau la el si incerc sa petrec cat mai mult timp pe acolo deoarece prietenul meu este tot de acolo. il cheama stefan si are 22 de ani. la inceput am inteles reactia mamei, ca este diferenta cam mare intre mine si el, ca se poate intampla orice...dar au drecut deja 5 luni i.am dovedit mamei ca el chiar ma iubeste. si i-am spus ca si eu il iubesc enorm de mult. Dar ea nu intelege. aici este problema. face crize de nervi, urla la mine si imi spune sa ma mut la tata daca eu cred ca ea nu ma mai intelege.cu toate astea totusi nu ma lasa, sa plec. dar nici nu ma tine cu forta. ce sa fac? sa plec la tata macar pentru cateva luni poate asa se schimba relatia sau sa stau si sa inghit tot stresul pana la 18 ani? (adica inca 1 an.). astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

In primul rand ca diferenta de 5 ani nu e deloc "cam mare". mai e un pic si vine vacanta, ma gandesc ca esti la liceu, ai putea sta mai mult la tatal tau in vacanta. Depinde si cat de dispus e tatal tau sa vrea sa stai la el si ce parere are de relatia ta, dacalucrurile sunt ok cu el, chiar il poti ruga sa vorbeasca cu mama ta sa incerce sa-i explice.Pana la urma va accepta si mama ta ca nu mai esti mica si ca e normal sa ai un iubit.

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Chiar despartirea survenita intre mama ta si tatal biologic, ar trebui sa te faca sa te gandesti ca relatiile care par la inceput o mare dragoste, se pot dovedi ulterior a fi fost un foc de paie...

| ElenaSA a răspuns:

Da, este stresant asa. Dar ce certitudine ai ca daca te intorci lucrurile vor sta mai bine. Si ce certitudine ai ca vei fi primita de tata? Poate ca mama ta este mai atenta la relatiile tale de teama sa nu treci printr-o despartire ca si dansa.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
E o decizie pe care trebuie să o iei singură, deoarece ştii mai bine unele detalii, dar în acelaşi timp să iei în considerare şi detaliile pe care posibil nu le înţelegi acum sau nu le cunoşti. Mă refer aici şi la faptul că ca adolescentă poate îţi este greu să înţelegi reacţia mamei deoarece nu ai experienţa ei de viaţă şi încă nu eşti părinte. De asemenea îţi cunoşti tatăl biologic de doar 2 ani, şi petreci puţin timp cu el ca să ştii exact ce fel de persoană este în realitate, ceea ce nu se poate de spus de mama ta care te-a crescut, cu siguranţă nu i-a fost uşor. Toate aceste lucruri le vei înţelege cu timpul când vei fi şi tu în rolul ei. De aceea cântăreşte bine deciziile ce le iei deoarece ele îţi vor afecta viitorul.

http://www.jw.org/......intalniri/

http://www.jw.org/......-potrivit/

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011122

Cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Nicoleta,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!