| AlexandraMihaelaCirtita a întrebat:

Buna TPUhappy Am o mare problema. Si as vrea sa va cer sfatul, sa ma ajutati pentru ca sincer nu stiu ce sa fac.Totul incepe de la faptul ca eu am intrat la Facultatea de Litere specializarea: engleza-germana doar ca la taxa, pentru ca, pffff eu nu am avut pile pe acolo am mers pe propriul spate. Ideea ii ca eu la germana sunt praf, adica am invatat acuma in vacanta ceva ceva. Am increderea in mine ca as putea face fata doar ca am niste parinti mai naspa care imi reproseaza din orice si nu sunt multumiti de mine..parca ii aud cand incepe facultatea :Ca numai bani sti sa ceri si bla bla bla. Nu stiu ce sa fac sa continui cu facultatea asta suportandu-mi parintii cum imi reproseaza la fiecare banut stricat, sa incerc sa ma inscriu in toamna la alta facultate in speranta ca voi intra la buget sau sa inghet anul. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Daca tie iti place aceasta specializare,eu zic sa nu renunti doar din cauza parintilor.Ei nu ar trebui sa te influenteze.
Incearca sa vorbesti cu ei,sa spui si tu, dar si ei, ceea ce va nemultumeste. Poate veti reusi sa ajungeti la un numitor comun.
Si repet: daca iti place foarte mult aceasta specializare, ramai aici, daca nu...Nu stiu ce-as putea zice, depinde foarte mult si de preferintele tale.
Succes mai departe si sper ca te-am ajutat, macar putin!

3 răspunsuri:
| Assy99 a răspuns:

In locul tau as incerca sa imi caut un job, ceva simplu care sa nu iti incurce studiile. Iar daca tie iti place la Literatura, continua. Nu iti stica visul, intr-un final parintii tai vor intelege.

| AlexandraMihaelaCirtita explică:

Tin sa precizez faptul ca la Bac am avut media 8.70 iar la probele orale am luat: engleza: 6, franceza: 10, germana:5 si la facultate (taxa) am intrat cu media: 6.14

| overkill220 a răspuns:

Parerea mea e sa dai odata lovitura si sa ii faci atit de mindri incat sa te lase in pace. Pune burta serios pe Germana si sa pari interesat ca sa isi faca inpresi bune despre tine.Sau mai incearca sa faci vreun serviciu unui prieten si sa ceri in schimb bani casa nu le mai ceri lor atitia.
Bafta amicewinking