| Dracușor24 a întrebat:

Am o prietena careia ii place de un coleg din clasa de la mine ea il place foarte mult dar nu stie daca si el simte la fel pentru ea. Este cam timida acasta nu stie cum sa ii spuna ce simte pentru acesta. ii este rusine sa ii zica, Ce sa faca? Funda cel mai bun sfat!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Intreaba-l tu pe baiat daca are prietena si daca nu, pe cine ar alege din clasa voastra.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Spune-i prietenei tale ca dragostea nu este pentru adolescenti.
Tinerii sa isi caute prieteni persoane de sex opus doar atunci cand amandoi sunt pregatiti din toate punctele de vedere pentru casatorie. Ratiunea trebuie sa conduca sentimentele, si nu invers.
Ii intelege pe tineri ca isi doresc sa iubeasca si sa fie iubiti -ca in familiile lor nu prea au parte de asa ceva; dar totusi, dragostea este rationala. Nu putem sa intram in relatii unii cu altii doar de dragul de a avea pe cineva. Noi trebuie sa avem o tinta, un scop bine definit pentru care ne dorim pe cineva. A placea pe cineva nu este suficient. Toate se fac cu cap s cu socoteala. Cand incepem sa contruim ceva, o fara fara rost, fara scop si fara tinta? Cu cat mai mult cand contruim o relatie trebuie sa avem un scop si o tinta, si aceasta nu este alta decat casatoria. Altfel, vom ajunge sa ne ranim unii pe altii, deoarece intr-o relatie se doreste mai mult si mai mult. Si daca nu se obtin lucrurile dorite, nu se va ajuge la frustrari si la neintelegeri?
De aceea noi trebuie sa ne stapanim dorintele, astfel ca ele sa fie conduse de ratiune, si sa nu ne lasam condusi de inima. Dumnezeu a lasat o randuiala tocmai spre binele si fericirea noastra. Daca vrem sa iubim pe cineva, atunci primii ar trebui sa fie parintii si apoi prin ei pe Dumnezeu. La urma Dumnezeu ne va scoate in cale persoana care stie ca ne potrivim; caci El ne cunoaste mai bine decat ne cunoastem noi.
Relatia cu Dumnezeu este promordiala; viata chiar. Caci fara Dumnezeu noi nu vom putea fi fericiti vreodata. Ascultarea de poruncile Lui aduce sanatate atat trupului cat si sufletului.
Aici este o carte pe care m-as bucura sa o cititi amandoua, si nu numai:
http://www.google.ro/......http?/url

| Love4Music a răspuns:

Cel mai usor scapi de frica infruntand-o.

| Maria_Luiza_1999_QrDp a răspuns:

Sai lase un mesaj cu ce simte pe banca sau prin mesaj pe tel