| MatsaMica a întrebat:

am o problema de familie. astazi l-am prins pe tata vorbind cu o alta femeie pe mess... diferite obscenitati intrebari intalniri etc. nu este prima oara cand il prind... l-am prins si in primvara si astazi. In primavara i-am spus mamei si s-au certat nu au vorbit 2 luni acum am tipat la mama pentru ca nu vreau sa se repete scena din primavara trecuta. M-am dus la tata in camera unde vorbea cu aia l-am spionat din spatele unei usi si am sarit si am facut scandal. Mama a venit in camera punea intrebari si i-am spus sa nu se bage. El m-a facut nenorocita si in toate felurile. Am vorbit acum cateva luni frumos cu el, i-am zis mamei am tipat si eu cum sa il fac sa se lase de chestia asta? ma simt aiurea plus ca tipa respectiva are un copil de varsta mea si tata sta mai mult cu el decat cu mine. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Criiss16 a răspuns:

Complicat. Spune-i tatalui tau, ca, decat sa o insele pe mama ta, sa divorteze. Va fi mai bine pentru amandoi, dar si pentru tine. Bineinteles, nu o sa fie usor, e un divort.

| doc69 a răspuns:

Nimeni nu traieste in locul nimanui.Problema relatiei intre doi oameni este doar problema lor ei sunt cei care iau deciziile in ceea ce priveste prorpia viata.te-ai fixat pe posibilul adulter al tataului si ai neglijat propria relatie cu parintele tau.Ia gandeste-te ce e mai important? sa iti accepti parintele asa cum e sau sa devii indiferenta? cum te-ai simti mai bine? Oricum indiferent cum vor fi urmarile, mama si tata nu se schimba relatia parinte fiica ramane dar in ce context?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Invitatia noastra de a ne contacta ramane valabila.

| eurynomus a răspuns:

Lasa omu sa se simta bine, ce crezi ca face rau?

| Maya2014 a răspuns:

Aici vorbim de o situatie destul de grava. Tatal tau pare a fi un afemeiat incurabil cu un apetit sexual greu de stapanit.
Eu stiu ca te doare, dar mama ta trebuie sa decida ce sa faca. Daca are respect de sine, ar trebui sa dea divort fara a sta pe ganduri! Spui ca s-a mai intamplat odata? Acest barbat pe care tu il numesti tata, nu este tocmai un familist convins ci ma degraba ii plac aventurile.
Faptul ca te jigneste pe tine din cauza unei femei practic necunoscute, nu face decat sa demonstreze ca nu are nici respect nici iubire pentru tine si mama ta.
Solutia? Vorbeste cu mama ta.Cel mai bine ar fi sa divorteze.Nu te condamn daca nu vrei sa iei aceasta solutie in calcul,dar,el e putin spus un "nenorocit"(scuza-ma ca imi permit) deoarece nu numai ca distruge viata mamei tale, dar si pe a ta, marcandu-ti adolescenta.
Mama ta are dreptul sa-si refaca viata, asa cum el deja a inceput sa faca.El va ramane mereu tatal tau, dar in astfel de situatii e mai bine sa se incheie relatia dintre ei.