| Batista43 a întrebat:

Bună, TPU.Am o problema locuiesc cu mama mea adevarata si cu tatal deal doilea.Pe mine tot ma inerveaza ca tatal deal doilea intruna repeta cuvantul "aşa", il repeta si cand nici nu ar trebui sa il folosească. Inainte nu folosea cuvantul "aşa". Nici nu stiu ce sa mai fac mi-am bagat si castile in urechi ca sa nul mai aud, eu cred ce repata acest cuvant intentionat ca sa ma inerveze.De exeemplu inainte cand ma inervam imi dadeam ochii peste cap ca sa imi slabesc mușchii de la ochi, adica ma razbunam pe ochii mei.Dar acuma cand ma inervez nu ma mai razbun pe ochi
, acuma mai rau imi vine sa ma razbun pe alunițe, am uitat de ochi. Dati-mi niste sfaturi pentru ca tatal meu deal doile tot ma inerveaza repetand cuvantul "aşa" si imi vine sa imi zgarii alunitele.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Problema este la tine nu la el, daca a devenit o obsesie pentru tine ceva atat de marunt.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand iei legatura cu el nu-i mai zi tata, daca are un nume de familie haios il chemi dupa numele de familie, daca nu dupa prenume.

| pisoias a răspuns:

Mai bine spune-i lui ceea ce te deranjeaza, sau nu lua in consideratie acest mic defect de exprimare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui sa te enervezi si pe tine ca scrii cu multe greseli gramaticale. Vezi? Intotdeauna vedem paiul din ochiul altuia si nu barna din ochiul nostru. Ia-l asa cum este.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca nu stii limba romana, nu vezi si mai si jignesti. Eu n-am scris "inervat" care are senul de a excita un organ. Eu am scris "enerva"pentru a-l corecta. Nu stiu de ce ai sarit la gatul meu?! Oricum o sa te raportez pentru jignire. Sper sa-ti blocheze contul.

| milan9 a răspuns:

Amuza-te pe seama asta (bineinteles daca poti face astfel de glume cu el- daca incerci fara ironie, doar in gluma, vei reusi), si repeta si tu obsesiv cuvantul. Il vei face sa se jeneze si se va corecta.
Formuleaza si tu o propozitie cu "asa" de fiecare data cand el exagereaza (nu poti intotdeauna happy ) si vei vedea ca se va stradui sigur... happy

| milan9 a răspuns:

O altă cauză a neintelegerilor ar putea fi lipsa in general a dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor a specificului vârstei tale (mereu în schimbare)...

Este important un cadru neutru al dialogului, undeva in afara rutinei casnice care prin obisnuinta raportarilor de un anumit tip ar putea sufoca dialogul...
Numai bine! happy

| danay72 a răspuns:

Pentru ca sa iti imbunatatesti relatia cu el, pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| ywar a răspuns:

... lasa ca nici tu nu ne impresionezi cu gramatica limbii romane. Shh! Ciocu mic! ca ma "inervez" happy

| Salontanul a răspuns (pentru ywar):

Mai citeste si pe aici inainte de a posta aiurea: http://scri.ro/enervat-sau-inervat-1061.html/comment-page-1
Si cand te "enervezi" ia cartea de gramatica dati una in cap.

| Radu284 a răspuns:

Tu esti troll, nu?

| Batista43 explică (pentru Radu284):

Ce inseamna troll?

| unprietenaproape a răspuns:

Zii ce te nemultumeste. spune i ce ne ai spus noua
app. enerveaza nu inerveaza si de al (despartit, cu cratima) nu deal fiindca deal e ala pe care urci

| TruewordxD a răspuns:

Te duci la el si ii spui:Weeii tu nu mai spune ''asa'' ca ma ''inervez'' si dau ochii peste cap imi rup alunitele
sunt periculos. Faza e ca o sa te lase in pace de tot..adica cand o sa vada in ce familie de ciudati a intrat o sa fuga prin usa.

| eueueu68112 a răspuns:

Vrei un sfat? Mai mergi pe la scoala. Si la problema cu taica-tu incepe si tu sa zici "asa". Sigur o sa observe si o sa zica ceva