| DoubleCaramell a întrebat:

Bună TPU,am o problemă.
Mai de mult,am făcut karate, și m-am lăsat. Tatăl meu mă tot sâcâie la cap să mă reapuc.Cum i-aș putea spune că nu mai vreau să fac niciodată?

Răspuns Câştigător
| alexbvrgd a răspuns:

Tu nu realizezi ca Tatal tau vrea sa ajungi cineva, vrea sa fie mandru de tine! Reapucate! Asta e sfatul meu pentru tine!

| DoubleCaramell explică (pentru alexbvrgd):

Dragă Alex, din karate nu primești bani, adică nu poate fii o meserie.Eu deja am alt vis, să fiu arhitectă, dar mulțumesc pentru sfat!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Simplu, ii spui ca nu-ti place ceea ce faci si nici nu este normal sa faci ceva numai ca doreste el.

| Apokales a răspuns:

Nu stiu de ce, dar si eu as vrea sa faci karate. Sportul in general iti formeaza caracterul. In fine, ai mai multe variante poti sa ii spui ca vrei sa iti folosesti altfel timpul si sa ii sugerezi un altfel de hobby, sport sau sa ii spui direct ca nu vrei ( asta in cazul in care nu este un tata autoritar si intelege ) sau poti sa imbratisezi problema si sa faci karate.

| DoubleCaramell explică (pentru Apokales):

Dragă Oracle, mulțumesc pentru răspuns, dar când te gândești că ai 10000000000000 de lucrări la desen și pictură de făcut, meh, nu-ți mai vine să ieși la 6 sau la 7 seara să stai două ore de exerciții fizice obositoare.Recunosc,mi-a plăcut să fac asta, și cine știe, poate într-o zi mă voi reapuca.Cred (totuși) că mi s-a format un caracter mai serios, sunt mai ne-emotivă (ca să zic așa).Dar până atunci nu mai doresc să aud de acest sport. meh...

| AnielAn a răspuns:

Discuta mai mult cu el si da-i motive ca nu iti mai place. Spune-i ca nu te poate obliga sa faci ceva ce nu vrei sau gaseste-ti un lucru de care ai vrea sa te apuci si convinge-l sa te lase mai bine sa faci acel lucru.

| Annef a răspuns:

Ii spui pur si simplu ca nu vrei, si ca este foarte periculos.
Sau ma rog, spune-i motivul pentru care tu nu mai vrei sa faci Karate.

| Saskia818 a răspuns:

Ai o pasiune anume? daca da, spune-i ca vrei sa te ti de acea pasiune
daca nu, incearca sa ii explici ca nu iti mai place si nu lasa dupael doar pentru ca e tata spune-i ce simti si ce vrei cu adevarat de la viata