| camiitsu a întrebat:

Am o situatie foarte urata cu familia mea! Adica mama si bunica mea. Am 17 ani jumatate, si nu am voie sa ies afara seara, mai mult de ora 11-12 si o data pe saptamana, asa ca de vreun an, ies pe ascuns din casa. Ai mei si -au dat seama, de doua ori, si am avut certuri foarte urate! Dar nu ma inteleg, nu mi dau libertate deloc, si alta varianta nu am! Acum vin mereu la mine in camera sa vada daca sunt, si nu mai am cum sa ies! Ele spun ca le am dezamagit, ca nu se asteptau, ba chiar m au si lovit! Dar daca as avea libertatea necesara n as face asa! va rog ajutati-ma! nu stiu ce sa mai fac! vreau sa plec de acasa! Plang mereu, nu mai mananc, ma gandesc la suicid, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| watashiwa a răspuns:

Nu vorbi si nici nu indrazni sa te gandesti la suicid. Te inteleg bine. Si eu am libertate limitata... foarte limitata, dar incerc sa-mi inteleg parintii. Isi fac si ei griji pentru mine. Nu sunt de acord in toate cu ei. Pot spune ca ideile mele sunt opuse lor. Dar stiu ca candva voi ajunge sa le multumesc pentru acest lucru. E o perioada foarte complicata de adolescenta. Nu e usor sa te supui tuturor regulilor si cerintelor. Te maturizezi si iti creezi si formezi pareri despre viata unice. Prin asta trece fiecare. Dar intreaba-te de ce familia se poarta asa de sever. Ma rog, la varsta asta nu mai esti limitata in iubire, sunt mii de baieti care folosesc fetele in tot felul etc. etc. etc. Si amandoua stim bine ca ideile astea sunt absolut stupide, dar nu ai cum sa-i faci sa inteleaga, pentru ca s-au obisnuit cu mica si vesnica fetita. Nu vor suporta sa te vada cu un baiat si e normal pentru parinti. Sunt foarte posesivi si cu cat trece timpul cu atat de mai neinteles devin. In astfel de cazuri, unica optiune e comunicarea. Poate nici nu ai vreun motiv sa le trezesti astfel de ganduri, dar, din nou, nu ai ce le face. Asta le e viziunea si in acelasi timp cosmarul. Te vreau fericita si "intreaga". Crezi ca ei nu te iubesc? Tin la tine enorm. Si daca nu te-am convins, priveste partea buna : peste jumate de an faci 18, varsta independentei. Daca se mai intampla ceva, imi scrii, ok? Si nu te gandi la prostii. Suicidul e unul din cele mai mari pacate si gandeste-te unde vei ajunge cu el. Dumnezeu nu iarta niciodata acest lucru! Traieste-ti viata si bucura-te de ea. Fie rea, fie buna, e viata pe care Ti-a dat-o Domnul si pe care doar El are dreptul sa o ia. Vei vedea ca in curand se vor calma apele. Te rog, nu lua toate aceste lucruri foarte aproape de suflet si incearca sa le faci cat de cat lor pe plac. SI vorbeste cu ei! Spune-le totul, chiar si gandurile tale. Sunt 100% sigura ca te vor intelege. Din nou, daca se intampla ceva sa-mi scrii, promiti? Sper ca vei lua in consideratie acest msg. :* Bafta

| camiitsu explică (pentru watashiwa):

M-ai facut sa plang! Vreau sa vorbim mai mult, lasa mi mesaj cu adresa facebook-ului tai, te rog mult!

| watashiwa a răspuns (pentru camiitsu):

Sorry, dar compul e virusat si s-a virusat si profilul meu si nu pot sa intru sad E posibil sa vb aici pe TPU? Este vreun privat? happy Si cum imi fac facebook-ul, iti trmit imediat adresa, s-a facut? big grin

13 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Daca ar fi asa toti parintii Romania ar merge mult mai bine, nu ar fi cocalari si pitipance. Felicitari parintilor stiu ei ce stiu. Asa as face si eu ca sa cresc un copil de calitatewinking. Dar exagereaza cu iesitul doar odata pe saptamana totusi. Probabil nu au incredere in tine ai facut tu ceva sti tu baietei, facebook alea aleawinking. Sau poate pur si simplu stai intr-o zona nesigura.

| Satango a răspuns:

Bună!
Nu cred că un părinte ar ajunge la un astfel de comportament fără un motiv. Ştii motivul pentru care ei te ţin închisă? Pentru care nu-ţi oferă libertate? Dacă nu, încearcă să vorbeşti cu ei. După ce afli motivul gândeşte-te dacă poţi să faci ceva în privinţa asta, dacă-i poţi mulţumi. Încearcă să le câştigi încrederea. Baftă! happy

| camiitsu explică (pentru Satango):

Nu exista un motiv. S-au obisnuit asa cu mine, inainte nu ieseam. Si li se pare ciudat acum. Sunt cu idei vechi, au ramas la acelasi tipar din adolescenta lor.

| Satango a răspuns (pentru camiitsu):

Vorbeşte cu ei! Nu fă o trecere bruscă de la ''obişnuit''. Ia-i uşor... Nu le cere mult odată. Repet, poartă o discuţie cu ei.

| horansgang a răspuns:

Si nu poti si tu sa faci ce zic ele? mie mi se pare destul sa stai pana pe la 23 noaptea, ce, vrei sa stai toata seara? si nu conteaza ce varsta ai, atata timp cat ea e in viata, mama ta, fa-i pe plac deoarece odata n-o s-o mai ai si ai sa regreti sa ai stat noaptea pana tarziu in loc sa stai acasa, cu mama ta.
in fine, eu iti zic asa: mai stai tu oleaca acasa si cand o sa fii la casa ta, o sa-ti pierzi nopti intregi la club sau unde vrei tu, dar acum lasa asta si respecta ce ti se spune. esti de acord cu mine?

| camiitsu explică (pentru horansgang):

Ies la ora 21, ma intorc la 23?! Si o data pe saptamana? Nu, nu vreau sa mi petrec timpul cu ele. Mereu au stiut doar sa ma critice, atat. Si eu am incercat sa trec peste toate jignirile, stau si plang si sa consum pentru ele, pana cand voi pleca definitiv

| Ry0010 a răspuns:

Mai asteapta o jumatate de an si o sa fi majora si atunci poti sa le spui lucrul acesta. Totusi esti mare si ar trebui sa stie si sa iti acorde mai multa libertate. Nu te gandi la prostii. Viata e cel mai de pret dar. Eu cred ca la 18 ani te vor intelege si te va lasa mai mult afara. Succes happy

| camiitsu explică (pentru Ry0010):

Multumesc! Nici la 18 nu ma vor intelege, te asigur, ii cunosc prea bine. Pun numai raul in fata. Si nu accepta sa ies, doar sa invat, de parca as invata noaptea cand ies. Le am explicat de atatea ori, ca fetele mult mai mici decat mine ies afara, si stau mult mai mult decat mine, si mereu aud aceeasi chestie "nu ma intereseaza, tu nu esti "ele" " la chestii de-astea nu compara, in schimb la lucruri rele, mereu! M am saturat

| watashiwa a răspuns:

Cum te simti? In urmatoarele 2-3 zile iti trimit adresa de fb. Sper ca pana atunci sa se clarifice ceea ce-i mai greu. Sa nu uiti de mine :*

| Sanny1956x a răspuns:

Ciao bellissima, eu non ne farei un dramma, da sempre ci sono conflitti nelle famiglie sopratutto alla tua eta', pensa che fra non multo sarai maggiorenne e potrai fare delle scelte in liberta', ma il mi-a consiglio e' non mollare mai la famiglia il mondo fuori e' troppo crudele e malvaggio, stai in casa finche' puoi ok, Auguri, sanny

| leon333 a răspuns:

Draga mea te rog caută răspunsuri în biblie, părinți tai te iubesc și ar face orice sa te protejeze. daca am fi fost creați sa ne facem de cap eram toți frumoși sănătoși și bogați, dar nu uita viața aceasta se va termina o data și o data.Isus iubește oameni în ciuda faptului ca este prigonit.