| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema: sunt majora, anul I de facultate, dar totusi tatal meu nu ma lasa sa ies seara afara, si daca reusesc uneori sa ies nu am voie sa stau mai mult de ora 21. Am un prietene de 1an, i'am spus de el cu gandul ca ma va lasa sa ies seara mai mult, dar nu este de acord cu el, neavand voie nici sa ies cu el. Ce as putea sa fac ca sa pot sa ies afara cand vreau si sa stau mai mult timp? sad

13 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

E o situatie foarte nasoala.
Adica, parintii ne vor binele, insa unii exagereaza, aici si cazul tatalui tau care e muult prea protectiv.
Incearca sa vorbesti cu mama ta despre asta, macar ea sa te inteleaga.

| Ramy_Ramonaa_1989 a răspuns (pentru ascovit):

Stie situatia, insa relatia dintre ei nu este una placuta. se cearta si nu-si vorbesc mult timp cand ajung sa se certe, iar cand se inteleg nu dureaza mult sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca zici ca esti majora, e posibil ca taica-tu sa fie de generatia mea, adica sa aiba vreo patru`j de ani…
Ori pe vremea noastra era altfel.De aia e el asa.In primul rand noi nu faceam chestiile astea pe care le faceti voi acum…
Nu chiuleam de la ore, nu fumam, nu ne pupam prin parcuri si nu faceam sex.Nici nu ne masturbam.
Nici nu se auzise de asa ceva pe timpu` ala,Doamne fereste…
Eram educati - cu fetele vorbeam frumos,le spuneam ``domnisoara``,iar daca il auzeam pe unul dintre noi ca se exprima putin mai necivilizat,il excludeam din cercul nostru de prieteni imediat si era marginalizat de catre toata lumea.Dar nu se intampla asta,pentru ca toti aveam o educatie aleasa, cum spuneam.
Odata un baiat, coleg de liceu, a atins din greseala fundul unei fete, la ora de sport – adica.Nu stiu ce exercitiu se facea de-ala mai complicat-asa,la aparatele alea,si nu spui ca ea de fapt nici nu prea sesizase gestul lui,era adica putin confuza,dar el s-a simtit atat de vinovat incat a doua zi n-a mai rezistat si i-a marturisit totul…
Ea l-a iertat,dar el nu a putut trece peste rusinea asta,iar dupa o saptamana s-a transferat la alt liceu…
Un gest de onoare as spune…
Nu?
Bine,recunosc,despre mine e vorba…
In fine,sa ne intoarcem la subiect.
Deci metoda noastra e sa tinem copilu` incuiat in casa, chiar daca nu invata nimic de la noi, ca suntem la fel de incuiati, dar ideea e sa-l ferim de relele din jur.
A! Era sa uit – nici sexul oral nu era pe atunci, adica acum 20 de ani….
Bine – intai a aparut expresia ``e buna bagaboanta - iti vine sa-i bei apa din pasarica!``…Iar dupa aia cineva,nu stiu cine, a venit cu ideea sa puna in practica chestia asta, si asa au aparut prostioarele astea rusinoase, adica sexul oral, cum spuneam.
Ok.Recunosc,eu am fost si-aici...

| piticelm a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga ''domnule'' si ce ati vrut sa demonstrati prin tot acest roman interminabil? Ca tineretul s-a schimbat? Ca mintea oamenilor era incuiata atunci? Da, stim cu totii acest lucru. Daca vrei sa ai o educatie buna, o poti avea si in ziua de azi.Nu conteaza timpul,ora,minutul,secunda,ci ceea ce doresti sa fii. Tatal meu e mai mare ca ''dumneavoastra'',insa are o gandire moderna,pentru ca in primul rand un parinte trebuie sa fie prieten, nu un jandarm pensionat! V-as scrie ''dumneavoastra'', fara ghilimele, insa ma tine ceva, POZA.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

EEE, la naiba! Tata are pe la vreo 60 si generatia lui a facut tampenii mai mari ca mine, ce spui pe aici sunt povestiwinking

| anonim_4396 explică (pentru piticelm):

Bine.Acuma recunosc ca am vrut sa fiu funny, da` daca nu mi-a iesit e tot din cauza voastra, ca tocmai ce nimerisem pe la alt profil unde povestea o fata de 16 ani cum ea se taie cu lama in timp ce parintii ei se cearta cum sa divorteze, pe motiv ca el umbla pe la curve.Nu-ti mai dau sa citesti, ca sa nu ne stricam ziua si mai tare.
Ce nu s-a schimbat de acu` 20-30 de ani e ca si atunci si acum unii facem copii da` nu stim de ce-i facem.
Deci fato, care pui intrebarea asta, iti zic cum sta treaba pe bune:ai ghinion. Taica-tu e asa pentru ca isi aminteste perfect ce-a facut pe la 16-17 ani, cand se ducea cu fetele prin parc si astepta sa se intunece, ca sa poa` sa le bage mana pe la pasarica, in intimitatea intunericului complice, daca imi permiti aceasta metafora.Iar dupa aia tot el a tras concluzia ca fetele sunt curve.Si radea de ele.Si acuma vrea sa te protejeze de exact genul lui de tineri cuceritori,pentru ca atata poate.
…N-ai ce sa mai faci,parintii nu ti-i poti alege.
Iar cu maica-ta nu se intelege tot din motivul asta,pentru ca e slab la creier si s-a blocat,poate ca s-au iubit putin la inceput,n-au stiut nici ei de ce,da` acuma s-a ales prafu`,cred ca regreta amandoi ca s-au complicat pana aici…
Oricum,vorbim degeaba,ca de rezovat nu mai avem ce sa rezolvam…
Da` era bine daca stia si el sa se apropie de tine,de cand erai mica – ma refer,ca sa fiti acu` buni prieteni,cum zicea si colega mai sus…
Nu?
Sau cand vii acasa si n-ai pofta de mancare, sa poa` sa glumeasca cu tine - ``da` ce-ai fata? nu mai gateste maica-ta bine, sau nu te mai place iubi-al tau? Sau l-ai prins ca a dat like la vreo`una?``
Iar tu sa-i zici - ``Ma lasi, ca sunt nervoasa!``
``Am inteles, si maica-ta e.V-ati sincronizat perfect luna asta…Felicitari!``

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Da,draga,m-ai prins – sunt povesti.In primul rand fumam prin toalete sau in spatele scolii, iar daca ne turna vreun prof mai al dracu` ne luam cate-o palma si ramanem si fara tigari; de chiulit – care eram de meserie o faceam cate 2-3 zile la rand, altii mai slabi se tirau doar la cate-o ora-doua la care le era frica sa stea ca nu invatasera…, iar cu fetele e mai complicata treaba…Eram 2 tabere – aia care le invitam frumos la o plimbare si incercam sa ne tragem cate-o gagica, iar `ailaltii care nu aveau vrajeala in ei si doar le alergau pe holuri sa le pipaie.Si care ieseau si cei mai castigati, de fapt.Ca noi astia romanticii cam aveam de munca pana ne lasa ea s-o luam in brate si s-o pupam.Eu aveam arsenalul meu(nu ma dau mare acu`)dar stiam vreo 3 din Eminescu, una din Toparceanu, una de Cosbuc, plus ca le mai inventam si eu, ca nu era mare branza sa legi 4 rime, si deci imi mai iesea combinatia, dar altii se chinuiau in zadar – nu capatau nimic…
E poveste lunga…
Dar, oricum, pe la 16 ani am reusit s-o conving pe una sa-mi arate sfarcurile…Chiar le-am si atins, da` putin de tot, ca nu m-a lasat mai mult, era rea…
In fine…
Bine, n-am povestit la nimeni, ca eram un gentelman.
Acuma vad ca povestesc…
Cred ca nu mai sunt…

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai daca ii spui tatalui tau ca mergi la cursuri sau la ceva proiecte care trebuie terminate la facultate. Cei de la arhitectura de la Timisoara, spre exemplu, au zile cand stau pana noaptea tarziu sa isi termine proiectele la facultate.
Chiar daca esti majora insa, sa stii ca pericolele nocturne nu te pot ocoli si nici nu o vor face.

| DEADON a răspuns:

Buna. Sa știi ca face bine tatăl tau deoarece sunt mulți psihopatie noaptea. Au murit mulți care stăteau afara noaptea. El va înțelege cand o sa vadaca poate sa aibă încredere in tine.

| Ramy_Ramonaa_1989 a răspuns (pentru DEADON):

Da, dar nu stau in fata blocului. iesim la o pizzerie sau o terasa si vine prietenul sa ma ia de acasa si ma aduce inapoi

| iEatYouAlive a răspuns:

Spune-le parintilor ca ai o varsta, nu mai esti un copil, te-ai maturizat si nu mai e nevoie sa te trateze ca pe un copil, vorbeste cu ei, atunci or o sa te lase mai mult de ora 21 ori o sa te dea afara din casalaughing

| Ramy_Ramonaa_1989 a răspuns (pentru iEatYouAlive):

Am incercat, dar degeaba. Ma iau cu unele persoane pe care le considera "exemple", dar nu isi dau seama ca doar par, nu si sunt straight face

| HOspeeOH a răspuns:

Ești majoră big grin. Du-te la poliție și ia-ți aprobare de cont propriu. dar să locuiești cu ei... și discută cu el. big grin