| BlackStar99 a întrebat:

As vrea un sfat.Pur si simplu nu mai pot! Tatal meu ma dispera.Am 15 ani, si nu mai pot sta langa el.Mereu ma acuza de lucruri pe care nu le fac,nu-i de acord cu prietenii mei,nu ma lasa sa socializez...CE PNM!
Inainte,dadea mereu vina pe sora mea,acum, dupa ce sora mea a plecat in Spania, am picat eu de fraier.Si acum, el a venit in camera mea, si a spus ca vrea sa doarma acolo.Eu l-am intrebat de ce? El mi-a spus ca el a facut camera si are dreptul...
Imi incalca spatiul personal, ma obliga sa stau cu el si eu nu vreau.Imi vine sa-l injur dat dupa aia ma loveste(sigur).
Mi foarte frica si de faptul ca devin ca el.Ca poate o sa ajung sa strig si eu la copiii mei.
E mereu stresat, si eu devin ca el.
Eu nu sunt un lenes sau ceva in genu.Am terminat cu 9, 43. El mereu zice invata invata si iar invata.Da nu mai pot!
Mi-am gasit un grup de prieteni pe skype, prieteni buni.El nu ii de acord cu ei.Nu vrea sa ma lase sa vorbesc cu ei.
Si mai sunt si altele dar mai bine nu le zic.
Dati-mi un sfat PLS!

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Comunica si tu cu el, sau cu maica ta

| StalkerSoul a răspuns:

Spune-i ce simti. numai te ascunde cat stai asa? Esti aproape barbat ce naiba spune-i tata e viata mea tu mi-ai dat nastere si iti multumesc dar daca ai probleme si esti nervos, sresat spune-mi poate te pot ajuta cumva. vreau sa stiu! bla bla si vezi tu cum o rezolvi hai ca nu e ceva imposibil

| BenWilde a răspuns:

Si parintii mei sunt cam stresanti, dar intr-adevar, al tau ii intrece. Pare un prea imposibil sa poti avea o discutie calma despre ce te deranjeaza. Daca tu consideri ca deciziile pe care le iei sunt bune, iar el te trage in jos, poti sa devii putin mai nesimtit si sa spui "da" la orice zice, si sa faci dupa cum vrei tu. Sa nu incerci niciodata sa te razbuni pe el, pentru. ca are putere prea mare asupra ta deocamdata, si in plus oricum ar fi, ti-e tata. Poti sa ii ceri si surorii tale sa vorbeasca cu el. In definitiv, incearca sa-l suporti cat mai e de suportat, si pe urma o sa pleci pe picioarele tale. Succes.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Incearca sa ii explici ca ce face el nu e corect... Si daca nu treci la amenintari, il duci la protectia copilului, poate se mai linisteste sau vorbeste cu sora ta sa te ia la ea.

| BlackStar99 explică (pentru DianaDobritoiu):

Nu vreau sa exagerez.Nu zic ca e un tata rau.Dar, cum sa zic....sunt 2:unul bun, calm, care-mi ia ce vreau...si unul rau, nervos si tot asa.Imi ia ce vreau dar degeaba imi dai ceva daca mi-l dai cu sila.

| BlackStar99 explică:

Mama e psiholog si ea ma calmeaza.Cu ea vorbesc TOT. Absolut tot.Deci rezulta ca am un calmant.

| maniacutz2003 a răspuns:

Spune-i ce simti(da cartiile pe fara) si spune-i tot cap-coada BFT!

| pumpkinbc a răspuns:

Liceu-camin=liber

| BlackStar99 explică (pentru pumpkinbc):

Facultate+camin=liber.(ma duc la facultatea de medicina)

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackStar99):

Ai zis ca ai 15 ani...la 15 ani te duci la facultate?

| BlackStar99 explică (pentru anonim_4396):

Cand o sa merg la facultate o sa-mi iau un apartament.

| xDanix a răspuns:

Te lnteleg cum e si eu am 15 ani si am parinti... ei nu ma lasa sa ies cu prieteni prea departe de casa si etc dar pana intr-un anumit punct le-am spus ce aveam pe suflet iar acuma se comporta altfel cu mine, spune-le ce simti tu. Succes sper ca ti-am fost de ajutor