| anonim_4396 a întrebat:

de cand eram copila mama si tata se certau, el era gelos pentru ca prietenii lui erau alcoolici si il influentau negativ, apoi ne-am mutat in alta tara. Aici, a inceput sa bea foarte mult si cand bea un pic se agita foarte rau, nu a batut-o pe mami, dar se insulta si isi vorbesc urat, fratele meu e mare dar nu se baga pentru ca nu este tatal lui si ii este frica, dar eu da, si de multe ori vorbesc cu el pentru ca ma asculta uneori... il rog sa taca, si pe mama la fel, dar atunci cand incerc sa o calmez si pe ea spune ca il iubesc mai mult pe el, si ea isi iubeste mai mult copilul, adica fratele meu vitreg, dar se cearta si cu el foarte rau pentru ca nu e cuminte, nu stiu ce sa fac, tata a avut probleme acum putin timp pentru faptul ca bea, s-a lasat si acum s-a reapucat, si revin problemele, as vrea sa se desparta, dar ei stiu sa se desparta cu vorbe urate, injuraturi sau poate chiar bataie si nu vreau asa ceva, de ce nu se pot purta ca oamenii? M-am saturat, anul trecut din aceasta cauza am invatat foarte putin, dar anul asta am inceput bine si o sa invat cum invatam si pana acum...

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Din pacate problema e a lor; nu prea poti face nimic sa remediezi situatia din casa.Treaba ta e sa inveti cat mai bine si sa speri ca lucrurile se vor indrepta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astaa este o hotarare pe care trebuie sa o ia parintii tai. Din pacate copiii sufera. Vorbeste cu amandoi cand sunt sobri, spune-le ca te deranjeaza comportamentul lor si ca ar fi cazul sa-si rezolve problemele ca niste oameni maturi. Sa se impace sau sa se desparta, este treaba lor ca tu oricum ii iubesti in continuare pe amandoi la fel de mult, dar tu ai scoala, ai de invatat si sa inceteze cu certurile.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Este de apreciat ca ati influentezi tatal sa apuce calea cea buna, felicitari! incearca sa vorbesti cu el si sa-l lamuresti ca nu se mai poate convietuii impreuna cu femeie respectiva si ca certurile nu duc decat la posibile boli, poate ca te asculta si o sa se desparta de respectiva, va doresc numai bine

| BlueViP a răspuns:

Ai putea sa-i sugerezi tatalui tau asta. Sa puna punct dar va fi greu cu impartirea bunurilor.