| Paulaa02 a întrebat:

De cateva saptamani ma apasa o durere si as fi foarte recunoscatoare sa ma ajutati cu un sfat. Am o relatie de 3 ani de zile iar peste 9 luni urmeaza sa fac nunta. Pe scurt la inceput totul era bine pana sa plece logodnicul in Anglia. Eu sunt in primul an de master si de la un timp ma forteaza sa las studiile pentru a merge la el. Nu sunt de acord pentru ca imi place meseria care am ales sa o am. El a devenit foarte influentabil in ultima perioada, asculta de mamica iar pe mine a inceput sa ma jigneasca la cea mai mica cearta. Am incercat sa stau de vorba insa nu am cu cine discuta. Eu trebuie sa las studiile si sa vin la el, punct. Apeleaza la santaje sentimentale de ultima speta sa ma simt eu vinovata. Nu stiu cum sa abordez problema cert este ca mai sunt 9 luni pana la nunta si nu vreau sa ajung sa imi para rau mai tarziu.

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Eu unul zic sa te mai gandesti in privinta nuntii. Oricum aceasta decizie iti apartine in totalitate. Nu imi doresc sa te influentez in vreun anume fel, insa aceasta problema a ta ridica multe semne de intrebare. De ce vrea neaparat sa te duci la el? Ce anume castigi daca renunti la studii? Daca totusi decizi sa renunti la studii si peste 5 ani relatia nu mai "merge" ajungand la un divort ce anume vei face atunci? Eu sunt ferm convins ca un barbat trebuie sa-si sustina femeia mai ales fiind vorba de viitoarea sotie. Ar trebui sa se mandreasca cu tine si cu faptul ca vrei sa realizezi ceva pentru a va fi mai usor amandurora pe parcursul vietii. Iar faptul ca recurge la jigniri, amenintari si santaje emotionale denota faptul ca este oarecum intr-o inferioritate mentala demna de mila.
Maximus

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Zboara spre libertate acum cat mai ai timp.

| sofisis a răspuns:

Deci el a devenit autoritar si dintr-o data momma's boy?
Nu cred ca e cazul sa renunti la studii, mai ales pentru ca asa latra el la tine de se aude din Anglia si pana aici.
Daca te iubea si daca te respecta, te lasa sa faci ce ai tu de facut. Tu ai pus conditii si ai facut ca toti dracii cand a plecat el in Anglia?
Daca a inceput sa te jigneasca, nu ti-e clar ca asa va continua?
Parerea mea e ca are nevoie de un soc. E singura varianta prin care mai ai un 1% sansa sa isi revina.
Paraseste-l!
Daca nici asa nu pricepe sa te lase in pace sa iti termini scoala si sa nu mai fie egoist si nesimtit si idiot, oricum nu cred ca e cazul sa te si mariti in conditiile astea.

| Felys a răspuns:

Au pierit barbatii de pe fata pamantului sau tu esti muma padurii si nu esti capabila sa iti gasesti un barbat pe masura ta,cine se crede el sa iti dea comenzi,ordine, sa mai si jigneasca, parerea mea e ca el te cheama pentru propriile lui nevoi fara sa tina cont si de nevoile si aspiratiile tale, punct si de la capat, renunta tu la el pana nu iti va distruge viata

| Lawliet14 a răspuns:

Pentru ce faceti nunta daca nu va intelegi perfect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca de pe acum e asa ce sa mai zic peste 5 ani cand nu veti mai fi impreuna si tu nu ai macar o scoala terminata. Ai de ales se pare, el sau scoala. Daca dadea 2 bani pe tine nu cred ca te forta sa faci ceea ce nu iti convinte, zic si eu. Plus ca nu imi place deloc partea cu jignitul, repet, daca de pe acum faceti asa, ce naiba va fi peste 5 ani cand va veti plictisi unul de altul

| zElley a răspuns:

Buna,nu pot zice ca sunt mai trecuta in viata ca tine dar poate sfatul meu iti este de vreun folos. Daca o mica perioada de timp cat el a fost plecat te-ai simtit ignorata sau te grabea la telefon sau spunea ca are treaba si vorbiti mai tarziu eu zic sa te gandesti de 2 ori inainte de nunta. Sunt multe cazuri in care cuplurile se despart din aceasta cauza, unul dintre parteneri lucreaza in afara, intalneste o alta persoana (mai ales ca barbat, mereu va exista scuza " Sunt barbat am nevoie") si devine rece, nu mai e tandru.nu te mai pretuieste. Poate fix pentru ca stie cat de mult iti place ceea ce faci de aia te pune sa renunti, poate cu speranta ca vei alege sa continui si nu pe el. Eu nu pot sa iti spun sigur nimic, iti spun prin doar ce am trait eu. Sper sa nu fie asa totusi, multa grija sa ai in continuare!