| LinDaStAr a întrebat:

De la un timp am inceput sa ma simt cam prost...si tot timpul imi vine sa plang... ba chiar devin si geloasa. Am constatat ca m-am cam schimbat de la un timp, numai sunt glumeata, zambitoare, vesela
doar trista. sad Nu stiu cum sa imi revin din starea asta crying,
nu stiu de ce am devenit asa crying am nevoie de un sfat crying

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

Din pacate fiecare dintre noi mai avem astfel de momente, sa stii ca de obicei, sau din punctul meu de vedere aceste stari sunt cauzate de cineva/poate mai multi din jurul tau, anturajul tau, persoane dragi..., care au un foarte mare efect asupra ta, acele persoane la care tinem mult, ne pasa de ei, si ei in schimb se comporta urat, nu te respecta, te jigneste, nu te incurajeaza in diferite probleme/momente, vreau sa iti spun ca in primul rand tu sa ai incredere in tine, sa nu te iei dupa acele persoane din jurul tau care nu te respecta, iti fac rau, din potriva fa tot ce poti sa "te scapi" de ei din viata ta, sa numai iesi cu ei, si incearca sa iti faci, cauti ocupatii noi pentru a petrece timpul, cand esti ocupata cu ceva, iti ea atentia de la tot felul de ganduri ca de exemplu cum esti tu acum.
Si neaparat sa nu petreci timp cu oameni, persoane cu care nu te simti bine si care nu te accepta asa cum esti tu, care nu pot sa te ajute sa fii exact asa cum esti tu, sa arati tot ce e mai bun si frumos happy.
Cateodata se mai intampla sa ai astfel de stari daca ai suparat tu pe cineva, daca ai jignit, ranit pe cineva si acum iti pare rau de ce ai facut, cand se intampla asta atunci trebuie sa te gandesti ce ti-ar aduce echilibrul inapoi, ca de exemplu sa ii spui acele persoane ca iti pare rau, sa discuti problema..., dar din ce scrii tu mai jos "pe mine mereu ma fac proasta si pe altii nu", mai mult ca sigur ca prima varianta e valabila.
Ai incredere in tine (in primul rand tu trebuie sa ai incredere in tine), fa-ti ordine in anturaj, mergi inainte cu zambetul pe buze si capu sus happy, vor veni si zile mai bune, o sa fii din nou cum erai inainte, ai sa vezi happy!

4 răspunsuri:
| effect a răspuns:

Stai linistita este doar perioada adolescentei,cand ai stari naspa,ti se pare ca nimeni nu te intelege,ai impresia ca toti iti vor raul
Asa e perioada asta mai schimbat-oare
Dar incearca sa vorbesti mai mult cu prietenii, sa incerci sa iesi mai mult in oras
Incearca sa fii optimista nu sa gandesti mereu pesimist ca esti trista si numai stii ce sa faci
Starile astea trec, vei vedea!

| GenetiX a răspuns:

Imi pare rau pentru tine sincer daca ai ajuns deja sa constati ca viata nu prea e o gluma si nimic amuzant. Ai nevoie sa vorbesti cu cineva mai mult despre asta pentru un sfat. E prea generic sa-ti spuna cineva cum sa nu mai fi tu trista, chiar daca se va incerca asta. Ceva din exterior sau din interior iti face starea asta. Stii ce la ce ma gandesc acum? Stiai ca.organismul cand sufera de ceva tacit te face trist? Si oricum nu am inteles prea bine cu gelozia aia. Esti geloasa pe ceva anume sau pe faptul ca altii rad si tu nu?
Un sfat generic ar fi sa faci ceva nou. Experientele noi au capacitatea de-a te reanima.

| LinDaStAr explică:

A da, la partea cu gelozia ei bine... alti sunt mai tari decat mine si pe mine mereu ma fac proasta si pe altii nu, dar cred ca voi trece peste asta... in fond nu o sa imi fac rau din cauza ca cineva m-a facut asa, pana la urma am constatat ca parerea mea conteaza. A si mersi pentru sfatwinking

| mihaela_8638 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic ca si mie mi se intampla astasad