| Denisadraguta a întrebat:

Deci am o problema. Acum cateva zile parintii mei s-au certat urat de tot, cum nu s-au certat niciodata in 16 ani.Au inceput sa tipe unul la altul si acum nu isi mai vorbesc. Au trecut 6 zile si ei tot nu isi vorbesc, abia daca isi spun 2 cuvinte pe zi. Acum...in cateva zile e Craciunul si ma gandeam sa le fac la amandoi un cadou care sa ii faca sa se impace. Idei va roog! puppy dog eyes Cum sa ii fac sa se impace?

Răspuns Câştigător
| qAleexa a răspuns:

Spune-le cum te simti. Parintii nu ignora copilulwinking or sa isi dea seama ca(.) cu cearta lor prosteasca te raneste. Asta e partea dura.
Partea mai draguta ar fi sa le pregatesti o cina romantica sau sa vorbesti cu tatal tau sa ii cumpere un buchet de trandafiri, daca chiar isi doreste sa schimbe ceva.
Daca nu, nu tebaga. happy

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Se impaca singuri.

| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Ai putea eventual vorbi cu părintele de care ești cea mai apropiată (și reciproc).
Dar într-o situație deja tensionată în care fiecare e stresat de consecințele, poate și de motivele, acelei cerți, numai tu mai le lipsești.
Cel mai bine e să mai aștepți, să-și rezolve singuri problemele. O altă variantă ar fi să vorbești cu bunicii tăi (dacă mai trăiesc și să le spui cum te simți și din ce motiv). Poate ei, ca părinți ai părinților tăi, și cu ceva mai multă experiență și înțelepciune, vor reuși mai mult.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Denisa,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu fiecare in parte si pe urma daca vezi ca nu se impaca sa incepi la plangi isteric pe acolo si sa le reprosezi cum ca alti parinti nu fac asa ceva, si in preajma Craciunului. Intr-un fel, suparate tu pe ei, sa nu le mai vorbesti. O sa vina amandoi si o sa incerce sa te impace.

| Nonameagain a răspuns:

Alexa are dreptate. Dar trebuie sa convingi pe fiecare separat, sa nu stie unul de altul. Si, sa-i pui in fata faptului implinit.