Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

eu sunt o fire mai timida si sincer mi s-a luat! Cum as putea deveni mai vorbareata... tupeista?

Răspuns Câştigător
| Iwao a răspuns:

E bine asa cum esti, incercand sa devi altcineva "vei sari" la extrema numita obraznicie."Tupeul" nu este altceva decat indrazneala si nu-l dobandesti brusc.

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prin experienţă, treptat, prinzând curaj, socializând, dar nu forţând să pari ceva ce nu eşti. Va da foarte urât şi doar te va discredita în ochii celorlalţi.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crede în tine și intră în contact cu ceilalți, conversează.
Pa, pa.

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu incerca sa fii altcineva, doar din cauza anumitor persoane. Fii tu insuti si gaseste persoane care sa merite timpul pe care il petrec in compania ta.

| Trolli a răspuns:

Si eu sunt timida. Nu sunt prea vorbareata, ma imprietenesc destul de greu cu cineva, nu sunt "tupeista", dar cu prietenii mei sunt un pic altfel: glumesc, ma simt bine, vorbesc deschis cu ei, ma distrez.
Timiditatea nu e un defect, e felul tau de a fi, nu cred ca trebuie neaparat sa te schimbi. Sfatul meu e sa te accepti asa cum esti, sa faci ceea ce simti. Daca esti tupeista, nu inseamna ca esti mai "cool".

| raluca0306 a răspuns:

Incearca sa gasesti subiecte cat mai multe de discutie.

| bradysandro a răspuns:

Nu am ce sa iti fac din moment ce nici la mesajele mele numi raspunzi

| anonimg a răspuns:

Nu cauta sa te schimbi. Daca asa esti, asa ramai. Cauta sa acumulezi cunostinte, sa ai rezultate bune la scoala.
Cauta de asemenea sa iti construiesti un caracter frumos, care sa fie vrednic de admirat.
Cauta sa devii buna, sa nu raspunzi niciodata cu aceeasi moneda, sa alungi resentimentele (daca sunt), si sa traiesti in pace cu toti oamenii -atat cu cei de acasa cat si la scoala.
Timiditatea este un lucru bun; si vei vedea lucrul acesta in timp.
Este ca si cu virginitatea: pentru ce ai dori sa scapi de ea mai inainte de vreme? Toate lucrurile isi au vremea lor.

| Dariusuu a răspuns:

Si eu sunt timid, dar cu prietenii pot fi eu insumi.

Probabil ca e normal sa fi timida cu peroanele care nu sunt asa de apropiate.

Ai incredere in tine.

Te pup.

| AtateaConditii a răspuns:

Fa ca mine, bea inainte de orice eveniment care iti provoaca emotii.

| trăncănici a răspuns:

Comunicarea face bine, dacă se realizează în limitele respectului."Tupeul"este latura negativă a personalităţii dominatoare.Tu de fel nu eşti dominatoare, chiar ne-ai confirmat.Deci,n-are rost să joci teatru, atribuindu-ţi un rol atît de blamat în lume! Fi aşa cum ai fost şi pînă acum, adică tipul "principesă".Vei avea de cîştigat.Domnişoarele "Tupeiste"dau aer vulgar, urît.

| ihacoswhy a răspuns:

Sunt niste cursuri de comunicare si atitudine si multe altele la Clever children http://www.cursuricopii.ro/public-speaking-superstar.html
ELEGANT e pentru comportament, bune maniere si altele
SUPERSTAR este pentru curs de oratorie si conversatie(atitudine) in lb engleza
CREATIV e pentru abilitatea de a gandii, oratorie, atitudine

| ihacoswhy a răspuns:

Oratorie - curs de atitidine, comunicare sociala si ca sa te dezgheti
Crede-ma si eu sunt la fel ca tine si vreau sa ma duc happy

| whattt a răspuns:

Mai iesi si tu la o petrecere cu prietenii...

| OnlyTheScript a răspuns:

Si eu sunt tupeista si a fost o vreme cand am vrut sa imi schimb felul meu de a fi. Mi-am dat seama insa ca persoanele mai timide sunt mai "misterioase" fata de cele tupeiste care nu sunt decat "vulgare" si stau rau in ochii lumii. Parca e altceva atunci cand esti cu o persoana mai timida fiindca ai impresia ca ai vrea sa o descoperi, sa-i descoperi secretele. Eu iti dau un sfat : Nu incerca sa te schimbi intr-o persoana tupeista fiindca uneori nu o sa iti para asa de bine si in plus nici nu prea ai cum sa te schimbi oricat ai incerca. Stii tu cum se zice: " Obiceiul vechi cu anevoie se schimba." te pup.pa:*

| Liviu4you a răspuns:

Timiditatea este de fapt o frica; frica de a fi respins de ceilalti, iar cu totii stim ca cel mai bun mod de a invinge o frica este sa o infrunti. Bafta!

| Wrufloukel a răspuns:

Încearcă să te uiți la clipul acesta de pe youtube și încearcrcă să te așezi în postura lor și vei observa că nu este nimic rău sau bun. Ideea este să fii natural, chiar daca te faci de răs, dar baremi știi că ești natural. Dacă vrei respectul celor care sunt prin preajma ta, înceacă pe căt de mult poți tu să nu vorbești în dodii, adica la prea multa mangleala din asta ieftină! Dacă te apuci să vorbești în dodii mereu și mereu e nașpa! Vizionare plăcută la clip, sper să et amuze! http://www.youtube.com/watch?v=XNfVen0ILRk

| DinamoPCH a răspuns:

E mult mai bine sa fii mai retrasa...crede-ma, iti va aduce multe beneficii in viata!

| euu33 a răspuns:

Si eu sunt mai timida dar nu ar trebui sa incerci sa te scimbi.Fi tu insati si crede in tine! Te pup!:*

| Đεмоη a răspuns:

Si eu sunt genul de persoana "blanda/retrasa/timida" Nu prea poti face nimic in sensul asta.cel putin eu nu am gasit o rezolvare.dar mi-am dat seama ca atunci cand sunt cu persoanele pe care le cunosc de mult timp nu mai sunt asa, deci trebuie sa stai mai mult timp cu prietenii..genul de persoana asa ca noi ii trebuie mult timp sa se acomodeze cu prieteni noi.Si eu imi doresc sa fiu mai tupeist sa fiu mai tare in viata..este foarte greu cand esti asa ...DECI iesi la film cu prietenii fa ceva! pentru ca timpul trece si o sa regretam timpul pierdut. Take care :p!

| Anonymous112 a răspuns:

Conteaza te tine insuti!

| junkistul a răspuns:

Asa eram si eu dar acum sunt foarte tupeis poate prea tupeis ca era sa ajung la inchisoare ca am facut talhari dar in fine schimba anturajul cu uni oameni mai vb si umbla cu ei si o sa te adaptezi

| lahme a răspuns:

Daca vrei cu adevarat o sa reusesti. Incearca prima data cu un grup mai mic de persoane, in timp o sa progresezi.
Din cate am vazut, cei timizi se gandesc prea mult la ei, adica la reactia pe care ar putea sa o aiba ceilalti asupra spuselor lor... si pana la urma aleg sa taca. Incearca sa nu gandesti ca un pesimist si concentreaza-te asupra celorlalti... adica trebuie sa nu-ti pese ce cred ei de tine.
Sper ca ai inteles la ce am vrut sa ma refer big grin.

| ExiT90 a răspuns:

Socializeaza!

| Arama_Denisuta_Pisicuta_1998 a răspuns:

Eu sunt vorbareata si vreau sa fiu timida asa ca daca vrei sa facem schimb de roluri nu-i problemalaughing dar ca sa fi vorbareata trebuie sa te iei cu lumea sa comunici si sa faci glume etc. dar nu uita toate au o limita

| Nicolae_Nicoleta_1997 a răspuns:

Bagate mai mult in seama cu persoanele populare.