| 12345Anonim a întrebat:

Buna TPU.Ma deranjeaza comportamentul abuziv al angajatilor de la magazine.Cand merg la cumparaturi imi iafurasacosa cu mine ca sa nu fiu nevoita sa cumpar mereu una noua.Lucrul care ma enerveaza e ca mereu mi se cere la casa sa arat sacosa,sa se uite sa nu fie ceva in ea.E normal? Odataam mers la un supermarket (nu ii dau numele),avem un rucsac la mine, deoarece veneam de la meditatii. Dupa ce am asezat produsele pe banda, casiera mi-a cerut sa il dau la percezitionat.Am refuzat.In acel moment a venit un om de la paza.M-am speriat si pana la urma l-am lasat sa se uite.M-am simtit oribil.In ghiozdan aveam si lucruri personale (tampoane ) si nu mi-a placut sa fiu tratata ca o infractoare.Nu au gasit nimic,dar nu si-au cerut scuze
Stiu ca am scris mult, dar nu mai indur astfel de tratamente.Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema e ca la intrare sunt niste cutii, rafturi sau cum vrei sa le spui.Acolo iti lasi bagajul cand intri in market.Este normal sa te perchezitioneze. Daca tie iti este greu sa il lasi acolo e alta problema.

| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere mi-se pare normal ceea ce ti-s-a intamplat, totusi acele persoane care sunt la casa au si ele ceva responsabilitiati, nu pot trece cu vederea peste aceste lucruri, stiu ca te simti prost in astfel de momente dar asa e normal.
Si eu mai intram uneori in hipermarket cu rucsacul in spate si il aratam de bunavoie la casa, nici macar nu se prea uitau in el, uneori amici mei nici nu il mai aratau.
Ideea e ca nu ai de ce sa te simti prost, e normal, e responsabilitatea celor de la casa si a celor de la pasa sa evite orice furt.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! De aceea la marile supermarket-uri se gasesc la usi anumite locuri speciale (dulapioare cu cheite in care poti sa-ti lasi lucrurile) Inteleg oarecum felul in care te-ai simtit dar trebuie sa intelegi ca au si ei dreptatea lor in asta. Este o masura de precautie...
Mi se pare normal ce ti s-a intamplat doar ca nu mi se pare drept sa dea asa buzna in intimitatea ta. Pana la urma nu au vazut decat ei ce aveai acolo...
Asta e, ce mai poti sa faci acum?
Data viitoare cauta sa lasi ghiozdanul intr-un loc special, fiecare magazin care se respecta are un loc pentru bagaje.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,controlul la alte sacose sau rucsacuri cu care ai intrat in magazin e unul foarte normal.Ei nu au de unde sti cine fura si cine este cinstit. Inchipuieti ca ar fi magazinul tau si cum nu cunosti lumea,poti lasa pe cineva sa ascunda in rucsac marfuri. Nu conteaza ce ai in poseta,rucsac sau alte bagaje,chiar daac ai tampoanele invata sa nu fii afectata, ei sunt obisnuiti si iti vor multumi dupa control.
Bagajul cu carti, telefon, lucruri personale, le poti declara la intrare in magazin apoi dupa ce facicumparaturile te lasi controlata in rucsac de o angajata.Refuz frumos sa fii controlata de barbati angakati si vor intelege.Bagajele cu cumparaturi din alte magazine, se declara si se lasa la intrare unde vor fi pazite de personal specil pus, am vaut in multe magazine. doua fete angajate sau una macar, la intrare.

| mariusmac85 a răspuns:

Buna dimineata,din pacate nu inteleg prea bine,nu are acele sertare unde sa lasi lucrurile din ce oras esti si ce varsta ai,dupa ce ai scris si stai linistita ca n-ai scris mult
Eu scriu si mai mult si asta pentru ca imi pasa
Imi dau seama ca esti fata
Inainte de a intra in magazin daca vorbim de hipermarket,supermarket tu ca client/a clienta trebuie sa prezinti dupa ce anterior ai verificat si in buzunare si in ghiozdan,plasa,sacosa sau ce ai tu, esti obligata sa prezinti produsele similare fie ele incepute sau neincepute chiar daca paza nu te intreaba tu c, client trebuie sa constientizezi acest lucru, ca poate ai vreo fizionomie a fetei dubioasa si te ia drept hoata
Eu lucram la paza in oras la mine la un supermarket acum cativa ani si puneam etichete cu "PAZA" pe toate produsele similare, insa stiam ce trebuie sa fac
Stiam sa intreb clientul/clienta daca are produse simulare
Acum te intreb tu unde te duci nu ai si unde sa lasi bagajul?

| Valenziana a răspuns:

Salut! Nu stiu ce sa spun despre comportamentul lor, pe o parte ii inteleg, dupa ce am vaZut atatea furturi si pe langa asta refuzul tau de a-l da. Oricum, data viitoare pune-l in dulap sau pe un raft special amenajat, de obicei asa au toate magazinele. Si eu fac asta, asa evit sa am probleme. Nu te speria, nu iti va disparea nimic de acolo, pe langa ca au camere mai au si agenti de paza plus ca nu cred ca cineva care vrea sa fure ceva se duce la bagaje, se duce direct in magazin ca are de unde alege laughing. Sau daca nu, poti face cum am facut eu:inainte sa intri te duci frumos la paznic si ii arati in mare ce ai in el, ma refer la lucrurile care s-ar putea sa existe si in magazin, de exemplu daca ai caiete dar si magazinul acela le vinde, ii arati ca ai caietele dinainte sa intri tu acolo, asa nu dai de banuit. Pe mine m-au lasat sa intru. Totusi mai bine ar fi sa alegi prima varianta, nu de alta, dar e si mai comfortabil si pentru tine si pentru ei, si nu te speria, nu dispare nimic. Spor la cumparaturi happy

| 12345Anonim explică:

Nu aveam in ghiozdan produse.in ghiozdan erau caiete vechi, scrise si unele cu coperta rupta si cateva manuale

| 12345Anonim explică:

Bine de acum voi lasa geanta pe unde apuc la intrare. Sper sa nu imi dispara telefonul,castile, actele, chieile de la casa, etc. Stiu ca infractorii creaza probleme, dar asta nu inseamna ca trebuie sa suportam umilinte publice

| 12345Anonim explică:

Multumesc ca ai avut bunavointa de a-mi raspunde la intrebare. Stiu ca probabil exagerez, dar in momentul acela m-am simtit prost

| dannyel86 a răspuns (pentru 12345Anonim):

Iti mai dau un pont foarte util: cand alegi de acasa sacosa cu care vrei sa faci cumparaturi, cauta una de la concurenta (alt magazin). Astfel, nu te vor suspecta ca le faci gaura in buget luand o sacosa din "lotul" lor. O singura data mi s-a intamplat sa am plasa chiar de la magazinul de la care am cumparat si mi-au marcat-o cu pixul, ca sa se stie ca nu e luata din stoc.
Asa cum s-a spus deja, la Relatii clienti sunt spatii de depozitare, unde iti poti lasa bagajele de mana. Primesti un numar de raft, ca sa se stie de unde sa-ti inapoieze lucrurile. Daca locurile sunt ocupate, unele magazine au si dispozitive de sigilare a obiectelor personale, astfel incat sa nu se creeze suspiciuni de luare a produselor fara drept din magazin.
Stiu ca e deranjant, te simti ca ultimul infractor, dar tu nerespectand procedura, personalul autorizat avea tot dreptul sa verifice continutul rucsacului tau.
E o lectie de care va trebui sa tii cont in viitor. happy