| eSc a întrebat:

Nu stiu cum sa incep, nu stiu ce sa fac! Parinti mei vor sa ne mutam in Olanda. Eu unu nu as vrea am 12 ani si nu inteleg limba deloc! Nu stiu ce sa fac! Help me, please!

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Limba o vei invata, si inca repede.Ai sa vezi ca te vei adapta foarte repede si iti vei face prieteni noi. Spre deosebire de multe alte tari europene in Olanda nu vei avea parte de rasism, nu se vor uita la tine de sus ca esti roman.Te vor cantari ca om, ca persoana si te vor indragi ca pe unul de-al lor.In afara de asta,Olanda e tara cea mai dezinhibata din Europa, vei vedea locuri si obiceiuri noi, o sa-ti placa.Stiu ca ti-e greu sa-ti lasi prietenii si tot ce ti-e drag si sa pleci.Dar,trebuie sa fii constient ca daca asa au hotarat parintii tai,inseamna ca acolo viitorul si viata ta vor fi mult mai bune decat aici.Tu nu vezi ca toata Romania vrea sa plece in strainatate? Chiar daca fac cea mai oribila munca, romanii pleaca.Tu de ce zici ca pleaca, de bine? Nici vorba.Vei pleca impreuna cu parintii tai, vei incepe o viata noua si vei pastra in sufletul tau tot ce iubesti de aici.Si daca pleci si daca ramai, tot roman esti.Dar daca pleci, vei fi unul din cei norocosi.Capul sus si nu te da batut! Nu e dracul chiar asa de negru!

| Șosețică a răspuns:

Eu am 11 ani si m-am mutat de 5 luni in Franta...
Cand am venit nu stiam nici un cuvant sad acum am printre cele mai bune note din clasa la franceza straight face... am invatat toata ziua limba dar acum sunt fericita ca inteleg ce se vorbeste pe langa mine...
Sa fie acum intre noi, sper sa nu te superi dar o sa te plictisest foarte tare daca vei merge in Olanda... eu am ajuns sa stau toata ziua cu ochii in calculator de cand sunt aici straight face TT__TT

| Jacquelinor a răspuns:

Salutare! Si eu am cam aceeasi problema. Ai mei vor sa ne mutam in Franta iar cunostiintele mele in limba franceza sunt medii. Desi cred ca se vor razgandi.
Gandeste pozitiv! In timp vei invata limba si iti vei face noi prieteni. Stiu ca este foarte greu, dar doar la inceput. Cine stie pe cine vei intalni? happy poate un soulmatewinking
Te sustin din toate punctele de vedere deoarece nici eu nu vreau sa accept alegerea parintilor mei. Dar tot trebuie sa fim optimisti
Daca iti doresti foarte mult sa ramai in Romania, discuta deschis cu parintii tai si cere-le sa ramai la un internat sau la niste rude.
Nu pot sa spun ca iti va fi usor, dar eu iti urez mult succes happy

| eprubetă a răspuns:

Iti zic ca este mai bine sa te muti!
Orice plecare din tara noastra iti va aduce muult noroc!
Si din moment ce stai acolo vei invata usor limba!