| Ande20 a întrebat:

sa incep

sunt pedepsita o saptamana, e a patra pedeapsa. una dupa alta. tata m a pedepsit pt ca am ajuns la 9 acasa. e o poveste destul de complicata. ideea e ca m am saturat sa stau inchisa intre patru pereti, si nici in ruptul capului nu ma mai lasa afara ..am incercat sa vorbesc deschis cu ai mei si sa ma inteleaga. dar nimic

mama nu ma ajuta cu nimic, zice sa vorbesc cu tata. parca ar fi stalp in casa asta.

si cand imi vad colegii ca ies afara pur si simplu ma copleseste durerea.
ce as putea sa fac?
funda
ps am 14 ani

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Ce parinti ai si tu... Unii parinti se enerveaza daca copiii lor stau in casa tot timpul, altii pentru ca ies afara prea mult, in vacante.

Din nefericire pentru tine, nu prea ai solutii bune. Daca as fi in locul tau, as incerca sa le spun cu frumosul ca am nevoie de mai multa libertate pentru a ma dezvolta, si ca sunt foarte deprimata daca ma tin cu forta in casa.

Probabil ca asta nu ar functiona, si as trece la solutia 2: Le-as spune ca daca nu sunt dispusi sa faca compromisuri, nici eu nu o sa mai fac compromisuri, si nu o sa mai ascult de regulie lor, mai ales ca nu le-am acceptat. Si as iesi afara oricum.

Acum eu nu-ti zic sa faci ce am zis eu ca a-si face, dar cel putin ai niste optiuni in plus.

| Ande20 explică (pentru Radu284):

Le am zis si cu frumosul. am incercat sa discut cu ei, dar nimic, din pacate.
m au pedepsit ca am venit la 9 acasa, am intarziat cu 10 min, ca sa nu mai zic dr faptul ca eram la o aniversare, si ei stiau asta. inainte nu erau asa ai mei.
multumesc de raspuns :*

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata sa-ti asculti parintii si sa nu mai intarzii acasa. Asa nu vei mai primi pedepse bine-meritate. Ai 14 ani si nu reusesti sa respecti o regula simpla, mai rau ca un copil de 5 ani? Cand te gandesti la asta ar trebui sa te compleseasca durerea. Gandeste-te cum se simt parintii tai cand fiica lor de 14 ani nu are maturitatea unui copil de 7 ani si nu e nici macar in stare sa respecte o regula simpla si de bun-simt, instituita in interesul ei (e periculos si rusinos ca o domnisoara de 14 ani sa stea afara noaptea)

| unknøwn a răspuns (pentru Brigaela):

"Gandeste-te cum se simt parintii tai cand fiica lor de 14 ani nu are maturitatea unui copil de 7 ani "
Gandeste-te cum ar trebui sa se simta parintii ei care habar n-au sa creasca un copil si-l priveaza de drepturi fundamentale ale omului(dreptul la libertate) si-l tin inchis in casa ca pe un animal in cusca, privandu-l de orice contact cu societatea.
Nu asa se educa un copil, cu acelasi tip de pedepse pe care le primeste un infractor.
Asa-i cand esti plin de frustrari si complexe de inferioritate. Vrei sa te simti si tu sefulet undeva. Dai unde poti. Inclusiv in propria familie.

Mi-e mila de copiii matale.

| Radu284 a răspuns (pentru Brigaela):

Mi se suie sangele in cap cand citesc ce scrii tu uneori. Parca as citi ceva scris de o persoana care adera la doctrina celor de la IS[IS]...

De unde stii tu daca este periculos sau nu ca o dominisoara sa stea afara noaptea? Stii tu unde sta? Cunosti tu statisticile despre criminalitatea din zona unde iese ea afara? Si de ce exact este rusinos sa faca asta? Cine decide ce este rusinos sau nu? Tu? De ce? Esti arbitrul universal al adevarului absolut, sau ce?

Si de ce ar trebui sa o copleaseaca durerea pentru ca nu vrea sa adere la o regula ce i-a fost impusa cu forta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Corect.Totusi ora 21 e o ora inaintata si traim intr-o lume nesigura in care dipar copii, tineri etc.Parintele sta cu frica in san ce ar putea pati copilul lui daca se innopteaza. E forte periculos in ziua de azi la o ora... tarzie ca sa zic asa. Inteleg ca acesti copii nu isi dau seama, dar e periculos. Parintii dau aceste pedepse din dragostea lor pentru copii, poate vor invata sa vina la ora stabilita in casa. Daca azi te iert, maine la fel, poimaine vin in casa la 12 noaptea si mai apoi dimineata, drogati, beti, fumati etc.

| mgtow a răspuns (pentru Brigaela):

Pana la urma isi face de cap mai tarziu daca acum nu o lasa, asta e problema parintilor ei cred ca o educa bine dar in zadar, e ceva temporar

| darrio2007 a răspuns:

Daca te-ai saturat sa stai inchisa in casa atunci fa cum iti spune el.Intra mai devreme.

| Oana92 a răspuns:

Trebuie sa le dovedesti ca esti matura si ca meriti sa iti ofere incredere. Asculta-le cererile si incearca sa le faci pe plac. Eventual incearca sa "negociezi"cu tatal tau anumite aspecte, ofera ceva in schimbul unei jumatati de ora in plus de stat acasa. Eu stiu ca acum parintii tai par niste tirani si e drept ca si ei gresesc prin comportamentul lor, dar o sa iti dai seama la un moment dat ca fac asta pentru binele tau.

Pana trece pedeapsa incearca sa iti ocupi timpul cu ceva interesant, citeste ceva, urmareste un serial, etc.

Bafta! happy

| ywar a răspuns:

Bai copila proasta! Ai 14 ani, poate arati si bine, nu stiu asta... te prinde unu, te trage intr-o masina si te violeaza de-ti merg fulgii. Pe urma te vedem pe site la IGP la persoane disparute. Ce parere ai de asta? E normal sa se ingrijoreze ca iti faci aparitia glorioasa la ora 21 cand e deja intuneric. Parintii tai te iubesc si iti vor binele si tu esti prea chioara si proasta sa vezi asta. Gandeste-te la situatia descrisa mai sus si o sa vezi ca le dai dreptate. Si crede-ma nu ai cum sa stii cum face un parinte cand e ingrijorat pentru copilul lui. Chiar nu ai!

| Radu284 a răspuns (pentru ywar):

"te prinde unu, te trage intr-o masina si te violeaza de-ti merg fulgii."

Hmm, interesant, nu m-am gandit la asta. La cati ani poti merge pe strada la ora 21 fara a exista acest risc? 16? 20? 30?

| Ande20 explică (pentru ywar):

Si pentru chestia asta ma faci tu proasta? este strict problema mea ce fac afara, eu v am cerut parerea in legatura cu faptul cum as putea sa scap mai repede de pedeapsa. comentezi aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neavand multe detalii despre situatia ta, dar si pentru ca este riscant sa le faci publice, intrucat unii vor abuza de ele ori te vor judeca gresit, te indrum citesti pe acest website, si cine stie, daca suni la telefonul copilului, la celalat capat iti raspunde o voce care te poate ajuta mult mai mult decat colegii din acest website.

http://www.telefonulcopilului.ro/dupa-ce-apelezi-tc

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se baga protectia copilului in acest caz.E o metoda de educatie.Nu a batut-o sau abuzat de ea.Si nu cred ca protectia copilului vine la usa lor si le va spune parintilor sa o lase afara pana la ce ora vrea ea.Inca e sub tutela parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii niciodata nu iti doresc raul, vor sa te protejeze de anumite pericole, daca la 10 noaptea te rapeste cineva?

| MauvaisRose a răspuns:

Pfa!
si pe mine la 7 ani ma arunca din casa bunica-mea (avea grija de mine) sa-mi fac prieteni...pedofili, ca sa se babardeasca ea in toate camerele cu nu stiu cine.

dar si astia ai tai sunt dusi cu pluta, nici asa nu e bine.

| Holograf1100 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti intelegi si tu parintii deoarece au o varsta si isi fac griji pentru tine, sunt parinti in pana mea. daca nu le-ar pasa deloc nu ai sti ce ar fi de capul tau.Cred ca atata timp cat esti sub acoperisul parintilor tai ar trebui sa ii asculti si sa-i intelegihappyEu am 18 ani impliniti recent si iti spun cu sinceritate ca la 14 ani nu puteam sa stau mai mult de ora 5 in orasstraight faceCu trecerea anilor o sa vezi ca te inteleg si ei pe tine, o sa-ti acorde mai mult timp, o sa fie diferit.Momentan inca nu este timpul..nu stiu ce sa zic..In loc sa te superi mai bine iti cauti ceva de facut.te poti uita la un film, la serialul preferat...Bafta in continuare si intelege-ti parintiihappy