| anabelisa a întrebat:

Buna,TPU! Stateam zilele acestea si ma gandeam la cat de norocoase sunt unele colege ale mele pentru ca au iubiti, cu care impartasesc cele mai frumoase clipe din viata.Mai am si eu putin pana implinesc 18 ani, dar niciodata n-am experimentat iubirea alaturi de un baiat.Si mai intreb:de ce? Tot timpul mi se spune ca sunt frumoasa,inalta,am un corp armonios si multi se intreaba de ce n-am inca un iubit. Dupa parerea mea,aspectul fizic nu-ti ofera un avantaj neaparat in a avea o relatie.Dar, de felul meu sunt o fire introvertita si foarte serioasa, inca prea serioasa cateodata.Invat bine,nu ies in cluburi si nu ma intereseaza ocupatiile nocive pe care le practica unii adolescenti. Oare nu tocmai asta ar fi cauza, faptul ca sunt prea cuminte? Deseori sunt destul de dura cu mine si am standarde inalte(nu prostesti)pe care cred ca nu le-ar putea accepta cel de langa mine, nu pe toate.Mai sunt fete in situatia mea?

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Treceam prin aceeasi situatie ca si tine. E absolut perfect si normal sa fii single. Doar pentru ca prietenele tale au prieten, nu inseamna ca ai nevoie si tu. In plus, este foarte important sa stii ca nu este in regula ca fericirea ta sa depinda pe o alta persoana, care este la fel de imperfecta ca si tine. Daca vrei o relatie de dragul de a avea una, este un semn ca nu esti pregatita. Suna frumos si chestii, dar trebui sa constientizezi anumite lucruri, mai ales la persoana ta, inainte de a te avanta intr-o relatie. Oricum, restul vietii cel mai probabil o vei petrece alaturi de o familie, ai putea profita de timpul acesta cat mai esti singura si sa te folosesti de avantajele acesteia cum ar fi: timp liber, mai putina drama, mai putin stres ca oare ce face prietenul tau, te cunosti pe tine, iti dai seama ce iti place, ce sa faci cu viata ta etc. Pe de alta parte, persoanele introvertite au prieteni putini, dar de valoare, deci este foarte probabil sa nu ai multe relatii, dar alea sa fie de calitate. Nu uita ca exista cineva a carei sincronizare e fara gres, asa ca toate se intampla la timpul lor, intotdeauna. happy

| jrockfreak a răspuns (pentru jrockfreak):

Si nu uita: ai grija unde il gasesti pe Mr. Cel mai Cel. Daca nu frecventezi cluburile, spre exemplu, nu incerca as il gasesti acolo daca nu esti genul cluburilor si asa mai departe.

14 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa, dimpotriva, sa ai ambitite in continuare sa isi gasesti un baiat la fel ca tine. O sa vina si cel ales, nu trebuie sa te grabesti sa ai pe cineva doar ca prietenele tale au. Poate ca ele au, dar nu inseamna ca sunt neaparat fericite. Eu nu consider ca ai standarde prea inalte, dimpotriva, asa ar trebui sa fie toate fetele ca sa isi gaseasca baieti pe masura si sa nu se mai planga pe aici ca sunt jignite, inselate etc.

| anabelisa explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc pentru sfat!

| ioandreii a răspuns:

Nu ai rabdare. Poate esti prea selectiva. Apoi cind unei persoane ii pui o eticheta "nu-i cuminte" nu mai intri in contact cu ea, dar uiti ca are alte calitati de care poate tu ai nevoie si asa pierzi un eventual prieten. Intai sa plangi ca nu ai 100 de amici si apoi sa te intrebi oare de ce nu ai prieten. Mai de folos sunt 100 de amici decat un prieten. O persoana introvertita investeste TOT intr-un om pe care il vrea perfect si doar pentru el si apoi (cum nimeni nu-i perfect si total fidel)se dezamageste si sufera. Gandeste-te si la aceste ipoteze.

| neutrino a răspuns:

Ai standarde prea inalte si este greu ca cineva sa-ti faca pe plac.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te grabi, vine si timpul tau. Nu ai gasit inca baiatul care sa-ti placa. Din ce am vazut eu, relatiile din liceu nu au durat mult. Iar relatiile altora sunt mai frumoase vazute din exterior decat din interior. Nu ai de ce sa e intristezi privindu-i pe altii.

| danay72 a răspuns:

Faptul ca ai asteptari inalte este foarte bine, pentru ca asa arati ca te respecti pe tine insuti si nu ai permite cuiva sa se comporte urat.Despre persoane care au asteptari inalte, poti gasi niste filmulete dragute pe situl jw.org sectiunea adolescenti.

| grab a răspuns:

Daca tu esti aia din avatar, mi-e greu sa cred ca nu ai castigat vreun miss pana acum, si mi-e greu sa cred ca nu sunt baieti interesati de tine macar dpdv fizic la prima impresie. daca vrei sa ai un prieten expune-te pe site-urile de socializare putin sau speculeaza printre cunoscuti vreun baiat dragut si singur si iesiti de cateva ori in oras pana te indrageste. nu te stresa totusi prea tare, o sa mergi la facultate o sa cunosti alta lume, o sa fie mai bine! succes!

| anabelisa explică (pentru grab):

Poate fizic sunt atrasi, m-am intalnit des cu situatii de genul inca de la varsta de 13 ani, dat fiind faptul ca sunt si inalta, dar ma intreb de ce doar atat? Totusi mi se pare ca impun o bariera intre mine si ceilalti prin sobrietatea mea. Oare asta sa fie problema?

| grab a răspuns (pentru anabelisa):

De ce esti asa sobra? cum faci? detaliaza. as vrea sa vorbim pe un mess ca sa pot sa imi dau cu parerea daca ce crezi e si adevarat. succes!

| Iyulia3712 a răspuns:

Tu trebuie sa ramai deocamdată asa cum esti pentru ca mai ai puțin si ajungi la facultate, iar acolo sunt sigura ca vei găsi un băiat pe placul tau. Acolo totul e la standarde înalte, asa cum iti doresti. Deci nu dispera si mau asteapta un pic.

| mleonte81 a răspuns:

Iti dai seama ca standardele tale fiind intalte orice baiat normal de varsta ta care vrea sex se duce la cea care da mai rapid din coada. Daca vrei relatie serioasa mai sunt si baieti serioasi dar probabil nici ei nu-si pierd vremea prin cluburi, discoteci, ci la fel ca si tine invata sa poata ajunge undeva in viata.
Poate astia nu or fi genu tau?

| Catacata7799 a răspuns:

Buna.Te inteleg perfect, sunt si eu in aceasta situatie, desi sunt baiat.Mi-ar placea sa vorbim :*

| Farcas_Alina_1979 a răspuns:

NU te vrea nimeni pentru ca nu sunt potriviti pentru tine tu iti vei gasi un baiat potrivit pentru tine candva se va gasi careva funda