| Maya2004 a întrebat:

Stau in camera cu sora mea mai mica si nu imi place deloc... Face dezordine, imi umbla prin lucruri....etc.
Nu as putea sa am camera mea deoarece stau intr un apartament de 2 camere:intr una eu si sora mea iar in cealalta parintii mei...
Nu vreau raspunsuri de genul acela : impartiti camera!
PS: daca totusi vor fi astfel de raspunsuri explicati si cum sa impartim camera!
Funda!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema se poate rezolva daca discuti asta cu parintii tai, iar ei vor lua masuri sa o educe pe sora ta, sa fie cuminte, sa te respecte si sa nu-ti mai umble prin lucruri.
Acum, depinde si cati ani are surioara ta, ca de-i sub 7 ani, atunci este o problema greu de rezolvat, ea fiind mult prea mica, sa discearna ce-i bine si ce-i rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Incearca sa o manipulezi. Spune-i ca daca nu va mai face dezordine si va avea grija de camera ii vei da o bomboana, o ciocolata, etc.

| KillaNoFilla a răspuns:

Spunele parintilor ce se intampla si ce nu-ti convine si ce vrei.

| Lola05 a răspuns:

Explica-i ca nu iti place ceea ce face si spune-i foarte clar ca daca se mai intampla sa iti gasesti spatiul tau personal rascolit, vei proceda la fel cu lucrurile ei. In felul asta va vedea si ea cum e sa nu isi gaseasca lucrurile pentru ca i-a umblat altcineva prin ele si poate ca va sta departe de ale tale.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

In primul rand, vorbeste cu ea si spune-i ce te deranjeaza. Pute-ti face un program(1 saptamana tu, 1 saptamana ea, sau 1 zi tu, o zi ea)
Daca iti umbla prin lucruri spune-le parintilor, si incercati sa gasiti o solutie. Amenint-o(spune-i ca daca mai face asa, mamam ta va face asta.)
Si ar mai fi o solutie sa iti pui lucrurile tale intr-un dulap cu cheie.