| Diia94 a întrebat:

Stiu, e mult de citit :d

Trebuie sa gasesc neaparat o solutie.Am mai pus intrebarea asta dar degeaba. Cum sa incep... sunt intr-o situatie extrem de dificila nu stiu ce sa fac, mama la fel.Nu am la cine apela pur si simplu suntem in pom si pomu-n aer. Mama nu are loc de munca, vrea sa plece in curand in strainatate(luna asta) eu mai am un an de liceu(asta e mai rau) si tata se crede zeu.Totul trebuie sa fie ca el, nimeni nu e ca el,el e perfect(ca sa intelegeti genul de familie unde cocosul canta,ati vazut la tv multe cazuri) Noi nu putem comenta,nu putem face nimic.Faza e ca eu ma cert rau cu el,am ajuns chiar sa ne injuram(bine eu il injur(depinde cat de nervoasa sunt,si orqm mai incet),el ma da dq(cam asa sta treaba).Ca din cauza mea a stat cu mama si nu are bani(cred ca stiti genul).Ce sa zic,eu cu el nu pot sa mai stau in casa,mai ales daca pleaca si mama (nu il suport,cand il vad vreau sa moara).M-am gandit sa ma mut in gazda,dar problema e ca nu sunt bani de niciun fel, el refuza sa dea si pentru ce trebuie in casa dar ei(mamei). Oricum ne considera o responsabilitate, niste straine de care trebuie sa aiba "grija". Acum 2 saptamani cand m-am certat cu el imi spune "de ce trebuia sa te mai nasca, terminasem cu copiii gata"(fratele meu a murit(raceala la pamani)cand avea 1 an si ceva,nu eram eu nascuta). Spune ca nu ne vrea,dar de ce s-a insurat? De ce a facut copil? Nici nu stiu ce sa va mai zic cate prostii spune, cred ca are si ceva la cap, pentru ca numai judeca normal.Inainte,sa zic era de la alcool, dar el face scandal si treaz si beat, ca dq.Domne el e puterniclaughingLa dq! E cu noi dar in lume nu misca.Azi cica ma ameninta cu bataia laughingDar important e ca nu recunoaste nimic din ce face.Spune tot felul de aberatii apoi"n-am zis eu asa ceva,ce-i astaoh go on " O crede pe sorusa un idol,cand eram mica eram batuta din cauza ei(si nu aveam nici o vina). Cate ne-a facutoh go on(Nu stiu daca credeti(scuze cacofonia) in farmece dar dupa ce vine acasa(fiind plecat la ea) e schimbat si in rau(stiti nu e de ajuns raul facut,trebuie adaugat) si nu stiu cum sa va zic...e ciudat)
Eu cred ca are si vreo parasuta(alta n-ar sta cu el,scuzati expresia)orqm ce face cu banii aia el stie. Spune mereu ca pleaca,i-am aratat usalaughing dar degeabaoh go on.
Faza e ca nici nu ne convine sa-l lasam sa stea aici, el sa n-aiba nici o grija, ce e in casa nu e cumparat numai de el si in plus cat sa chinuit mama cu el 21 de ani rolling eyes.
Daca as sta sa va spun tot as scrie un roman,nici nu-mi aduc aminte acum,imi vin asa in minte... Ce as putea face? Nu cred ca aveti solutie, dar am incercat.
Acum mi-a intrat in cap sa ma angajez(stiu nu e bine, si nu cred ca o sa gasesc)dar chiar nu stiu ce sa fac.

Multumesc daca ati citit tot. Sper ca ati inteles ceva, la mine in cap e un haos total.

10 răspunsuri:
| lo a răspuns:

E unul dintre cazurile o tipice intr-o familie:tata alcoolic, violent si o nevasta chinuita de soarta care are in grija si in protectie un copil nevinovat; care nu are curajul sa paraseasca un cosmar.
Spune-i mamei tale sa divorteze, se face partaj la bunurile mobiliare si imobiliare adauga si un ordin de restrictie si in teorie treaba ar fi rezolvata.In schimb in practica o sa fie ceva mai greu dar cu rabdare si nervi de otel va reusii.Cat despre tine esti prea tanara sa iti mananci nervii cu el. Poate distanta va face sa va respectati mai mult...
Totusi lucrurile trebuie grabite daca mama ta pleaca sau sa isi amane putin plecarea.Ganditi-va bine la ce aveti de facut pt.ca in momentul cand mama ta va pleca tu vei fi singura care trebuie sa ii suporte toanele si daca va trimite bani el ii va cheltuii aiurea.Pe de cealalta parte poate trebuie sa il intelegi si pe el. poate are vre un motiv sa fie suparat pe mama ta.Voi stiti orice ar fi :tine cu dreptatea si incearca sa te mentii la margine.Gandeste-te ca ambii sunt parintii tai, buni sau rai.Succese!

| Arekandera a răspuns:

O poveste demna de un roman! dar din pacate asta e realitateamultor familii! sincer imi pare rau pentu tine, dar stii si tu ca la nervi se zic multe chestii urate, nu le pune si tu la inima! si in privinta angajatului, eu zic sa te mai gandesti... daca zici ca esti in ultimul an, mai bine te-ai concentra asupra scolii...cred ca ai vazut si tu care au fost rezultatele de la bac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca ai povestit aici toata viata mea.
Si eu sunt la fel cu tata, inainte era la fel ca al tau, bea si fuma, bine inca fumeaza si asta nu e o problema.

Cand venea acasa o batea pe mama si pe sora mea care avea vreo 8-10 ani (acum are 23), o tinea pe mama mea de par cu o mana si cu cealalta mana o tinea pe sor.mea sa nu fuga pentru ca o batea pe mama si sa nu poata sa faca nimic.

A venit odata acasa si a dat cu pumnul in usa unde noi aveam geam si i-a intrat ciobul in mana si era numai sange pe acolo.
Inca imi mai amintesc. chiar daca aveam vreo 4-5 ani.
Asa ceva nu trebuie sa vada niciun copil.

In fine acum nu mai e asa, nu mai bea, doar fumeaza si e agresiv.Nu ne bate dar ne ameninta si ne jigneste in ultimul hal.
Mama mea naturala a murit acum 1 an si ceva luni, iar acum avem o mama vitrega,(care pot sa spun e cat de cat buna desi nesimtita), a batut-o si pe ea, de 2 ori pentru ca voia sa plece in Romania cred(noi stam in Anglia).

Am coborat jos intr-o dimineata sa imi pun suc si am vazut-o pe canapea jos si pe obraz avea rana dar era mica precum o zgarietura.

L-a parasit de nu stiu cate ori dar o inteleg cateodata sincer, inainte nu ne lasa sa stam in camere diferite, daca ea era in dormitor trebuia sa fim pe langa ea mereu, iar acum cand e la munca o intreaba la telefon unde suntem ce facem tot, iar noi daca facem cea mai mica greseala trebuie sa ii spuna ca daca nu ii spune o bate sau o cearta.

Trebuie sa ii zica si cel mai mic detaliu.
Cum am zis sora mea are 23 de ani si fumeaza, iar tatal meu tot ii impune aproape toate chestiile pe care le face, asta e si fumatul.

Mama vitrega a ascuns-o pe sora mea ca fumeaza si a batut-o rau doar pentru asta.De fapt cu asta este 3, de 3 ori a batut-o.

Nici noi nu avem ce sa ii zicem ca se ia de noi din orice. happy

| RaduMD a răspuns:

Spui că mai ai un an până termini liceul. Asta înseamnă că acum nu e momentul nici să te angajezi, nici să pleci. Tot ce trebuie să faci e să ai un pic de răbdare. Ştiu, e greu, dar aşa cum au trecut atâţia ani, va mai trece unul: mult a fost, puţin mai e. Pe urmă, cu bacul luat şi fiind, probabil majoră, altfel ai să te poţi angaja şi ai să ai un statut ca să pleci (observi: întâi angajarea, pe urmă plecarea, în această ordine).
În acest an, ai grijă să nu mai înjuri. Acolo unde nu există dragoste, e bine să existe măcar politeţe. Dacă tatăl tău te înjură, e un lucru rău. Dacă tu îi răspunzi înjurându-l, e un lucru şi mai rău. A-ţi contola reacţiile ţine de înţelepciune. O deosebire între o persoană matură şi o puştoaică este că prima ştie să se controleze. Deja nu mai eşti chiar o puştoaică, deprinde-te să fii mai matură.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Deci omul asta e nebun de legat.Dar mama ta ce zice? Nu ai rude unde te-ar putea trimite, ceva? Si tatal tau ar trebui sa fie dus la psihiatru, la spitalu 9 si dupa ce termini liceul ar trebui sa pleci din oras, sa faci facultatea in alt oras iar in timpul facultatii ai putea sa te angajezi. Daca va loveste, eu zic sa chemati politia

| gfghn a răspuns:

Pot sa jur ca si eu am fix aceeasi problema.Parca ai descris sitoatia in care ma aflu eu chiar acum. Stii multe famili sunt nefericite poate pentru ca "capul de familie"nu are destula responsabilitate, nu aduce bani in casa sunt foarte multe motive. cel mai bun lucru este sa va separati de el daca nu o sa continuati acceasi sitoatie mult timp pentru ca orice persoana se va schimba foarte greu si nu cred ca tatal tau se va schimba pentru ca el are motive sa aiba macar respect si responsabilitate fata de voi si te are pe tine dar daca acceste motive nu sunt suficientre pentru el sa se schimbe nu va face asta niciodata.Nu stiu dar tu ce crezii adica in cazul meu un "tata " care m-a parasit cind eram mica ear dupa multi ani s-a intors si-a batut joc de mine si mama mea asta doar pentru ca am fost naive... si ia-m permis sa intre oarecum in viata noastra din nou.El nu s-a schimbat.peste putin timp am sa imi reau viata frumoasa si linistita si am sa il scot pe el din viata mea ASA ESTE CEL MAI BINE. eu te sfatuiesc daca sitoatia ta va continua si din ce in ce mai rau voi sa mergeti inainte si sa incercati sa va faceti ordine in viata fara el este mai bine pentru ca un om care ati face rau si te abuzeeaza phsihic va reusi doar sa te distruga si atat. daca vrei sa vorbim tr id tau. sper ca tea-m ajutat. papa

| SweetyღGirl a răspuns:

Il poti duce pe tatal tau la un psiholog sau daca se face mai rau sa anunte mama ta politia(in caz de ametintare sau bataie)

| Diia94 explică (pentru SweetyღGirl):

NU e atat de simplu, puteam sa sun si pana acum, dar noi ce face? Unde stam? Asta e problema, pana se pune mami p picioare ...eh ..navem cf

| Flower02 a răspuns:

Parca ai fi sora meahee hee. Adica parca traim in aceeasi familie...
Mda, e groaznic, dar chiar nu e nimic de facut. Sau cel putin nu am gasit noi o solutie inca. Cand nu bea, parca e mai calm totusi. Dar cred ca devine mai neun odata cu varsta.hee hee
Sper sa gasim candva o solutie...

| Diia94 explică (pentru Flower02):

Psihiatruwinking

Dar peste un timp ...pana atunci ...eh