| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU sunt asa de supărată sad nu imi mai suport fratele.Este un derbedeu,golan,fura si mi se pare ca din cauza lui am doar ghinion, nu am intrat nici la ce liceu am vrut poate nici nu ma pot transfera ca ma pedepseste Dumnezeusad

Răspuns Câştigător
| Kettolix a răspuns:

Eu in afara casei nici nu il cunosc pe fratele meu sad e un nemernic si cum ai zis tu un golan, sta doar cu cei mai needucati copii si se inbraca doar in negru... Rupe legatura cu el si spune-i ca nu mai e fratele tau

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu e bine sa dam vina pe altii. Daca invatai, intrai. Nu vrei sa stii in ce conditii invata altii. O zi buna.

| mentholinks a răspuns:

Incearca sa comunici cu el si poate poti sa il ajuti cu ceva, nu la furat sau golanii bineinteles.

| AliGab a răspuns:

De ce dai vina pe altii pentru ce nu poti tu sa faci? Rezultatele la scoala nu tin de fratele tau, ci numai si numai de tine. Pe mai departe studiaza mai mult, ia bacul cu nota mare daca vrei sa reusesti la facultatea la care doresti...asta daca doresti sa mergi mai departe. Nu conteaza cum ti-e fratele si ce viata are el ca tu sa obtii rezultate bune in viata. El cu viata sa tu cu a ta, cert este ca indiferent cat va ignorati acum, frati tot veti ramane pana unul din voi va intra in groapa intre patru lemne. Fa tot posibilul sa il accepti asa cum este, ignora-i faptele, dar nu il ignora cand are nevoie de un ajutor real (nu sa fure sau sa iti asumi o responsabilitate in locul lui, dar merge sa ii dai un sfat si sa fii indiferenta cand incearca sa te necajeasca)

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| IonuţR1995 a răspuns:

Ai si tu o mica parte din vina ca n-ai intrat la liceul preferat. Dar, fratele tau, daca fura ar trebui denuntat. Si dupa primul semestru te poti muta la liceul preferat, daca poti.

Mult succes in noul an scolar.

| Monyyyyy explică:

Este mai mate are 17 ani eu nu am facut nimic sa il sustin Nici nu pres mai Vb cu el e in Golan

Răspuns utilizator avertizat
| romaniaTEiubesc a răspuns:

Rudele ti-le da dumnezeu nu le poti alege tu. si nu neaparat din cauza lui ai tu ghinioanele astea.nu ne-ai spus daca fratele tau este mai mic sau mai mare decat tine si nici cati ani are.parintii tai sunt cei care incam mai pot indrepta lucrurile in privinta lui, apoi scoala si nu in ultimul rand societatea, cercul de prieteni sau cunoscuti.asta inainte de a deveni un infractor si un delicvent. aveti subiecte comune atunci cand sunteti impreuna? ti-a cerut vreodata sa nu le spui parintilor anumite chestii pe care el le facea? daca da si tu ai acceptat atunci fara suparare devi partasa la ceea ce este el acum. iar daca pe viitor vei continua asa vei fi partasa la ceea ce va deveni mai tarziu. parintii trebuie sa stie totul despre copii lor atata timp cat locuiesc sub acelasi acoperis. ei raspund in fata legii de faptele unui copil minor.nu cred ca ti-ai dori ca parintii tai sa aiba probleme din cauza lui.

| SD_5363 a răspuns:

De ce nu incerci sa rupi orice legatura cu el..nu neaparat sa il renegi dar consider ca o departare de el ar fi cea mai buna metoda

| anonimg a răspuns (pentru SD_5363):

De acord. Fiecare pentru el.