| Monyyyyy a întrebat:

Bună TPU sunt cam supărata, mama mea devine cam enervantă mai inainte a intrat la mine în cameră și a zis ca nu vorbesc cu ea ca chestii etc și ca îmi da alocația să o cheltui ca s- o saturat de mine și fratele meu, dar sincer eu o ajut și povestesc cu ea, dar azi am avut treabă. Vreau să merg intr- o excursie în Cluj costa 60 de lei, a fost de acord da acum îmi arunca sad eu care îs cuminte etc. și fratele meu nu și face prostii dar tot la mine urla și mă compara cu el! Îmi vine să plâng sincer și am decis să fiu la dietă, iar ea urla ca nu mănânc ca aștept să îmi pună ea ce dracu ca eu mereu îi puneam când venea de la serviciu, eu primesc haine nu prea îmi cumpara mă simt cam prost sad și ea urla ca am avut 90 de lei și acum mai am 40 mi- am cumpărat pentru școală,nu fumez etc.M- am cam saturat cică o să regret eu care pot să fac rău ca învăț ca îs la Colegiu sad Abia aștept să mă duc la facultate și să am de muncă să nu mai stau cu ea deși ne-o adoptat,eu îs cuminte ce vrea mă face să mă simt sad nu știu ce să fac. Vreau să fiu o adolescență normală, mă tot uit pe net la haine faine. îmi ia doar căpătat foarte rar dar la fratele meu da, ca el nu are de la cine primi și no. Dar să fim serioși ma uit și la apartamente Cluj deși îs cam scumpe să pot pleca crying Ce faine haine văd păcat ca eu umblu cu aceleași de ani sad Ajutor

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Esti la colegiu, deci e bine. Invata ca sa ai o slujba bine platita! Vezi? Am citit ca deja te interesezi cum sa devii inginer. Ai incredere in Dumnezeu si munceste ca sa-ti vezi visul realizat! Uite, aici este un apel gratuit daca doresti sa stai de vorba cu cineva si sunt foarte de treaba si saritori. http://www.telefonulcopilului.ro/ Mama ta nu e perfecta dar nu cred ca e nici cea mai rea din lume. Ar trebui sa o apreciezi, sa o pretuiesti mai mult si sa fii mai silitoare. Rabdare ca esti inca mica! Si gaseste cum sa te bucuri si altfel daca nu poti mereu asa cum vrei. E mai bine decat sa fi o vagaboanda...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intrebare: Mama ta cat de des isi cumpara haine?

| KodrutZ a răspuns:

Relax, invata cit de mult poti. Nu doar porcariile de la scoala, pune-ti la punct neaparat cel putin o limba straina, vezi cum faci sa iei cit mai mult la bac si sa ai medii mari ca sa intri la stat, poate si cu bursa la facultate. Cum zicea cineva, va iesi soarele si pe strada ta. Curaj!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Mama ta e stresată, nervoasă intelege ca viata e grea, sigur ea ar vrea ca tu sa ai detoate, dar poate doar ea munceste si aduce bani acasa, si daca alocatia pe care o i ei de la scoală este mică, pretentiile tale cresc e si normal ca mama ta sa fie nervoasă, tată ai? El va ajută pe voi? Sau e asa cum am zis mama ta aduce banii, ce vârstă ai tu? O zi frumoasă si incearca sa o intelegi pe mama ta, ea sigur vine obosită de la muncă si nu m ai are nervi si pentru voi, nu are rabdare.

| InVisible99 a răspuns:

Ideea ca mama ta la nervi vad ca nu se poate controla si arunca cu vorbe grele, incearca sa discuti cu ea cand o vezi mai bine dispusa si sa-ti expui problema sau sa incercati amandoua sa gasiti o cale de mijloc...din pacate s-a ajuns la momente cand uneori copii trebuie sa fie mai rabdatori si poate mai maturi ca proprii parinti.

P.S: Cand mai cauta cearta las-o sa zice ce vrea, poate asa se calmeaza ea

| InVisible99 a răspuns (pentru InVisible99):

Si nu mai baga in seama toate cacaturile care le scoate pe gura, va aparea soarele si pe strada ta happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!