| Balustrada_Gherghinel_1990 a întrebat:

Buna TPU.
Tatal meu este alcoolic si are o boala destul de grea, nu stiu cum se numeste, dar este la ficat.
El stie cat de grea e boala asta, a trecut prin multe in spital, a stat o gramada de timp internat etc etc. Si el tot continua sa bea.
Ce as putea face eu, ca copil? (va rog sa nu ma corectati, stiu ca este o cacofonie, nu e timpul.). Adica. mama mea se chinuie cu el foarte mult si a luat decizia sa il lase in pace. Dar eu tot o vad foarte trista si nu stiu ce sa fac ca sa nu mai bea tatal meu si ca sa fie si mama vesela.
Ce as putea sa fac eu? Nu suport sa o vad pe mama trista, si pe tatal meu ca se auto-distruge.
Adica. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| DanielBogdan a răspuns:

Incearca sa fii tare si sa vorbesti cu el din calitate de "cel mai bun prieten", sa ii explici ca nu este in regula ce face si ca ar trebui sa renunte, spune-i ca ai nevoie de un tata si nu poti trai fara el, daca te iubeste, ceea ce e sigur, o sa te asculte. O alta varianta buna ar fi sa petreci mai mult timp cu el sa vorbesti cu el despre orice, sa te simti liber/libera in ai cere ajutorul si o sa simta si el caldura asta si probabil pentru tine o sa se opreasca, el acum este ca un copil, spune-i ce sa nu faca si exact aia face!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciroza hepatica se cheama boala pe care tatal tau o are la ficat.
Nu cred ca mai poti face nimic, doar sa-l ajutati sa treaca mai usor peste necazul asta, pentru ca, odata instalata ciroza hepatica, este chestie de luni sau saptamani, pana va murii.
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar, mama ta stie si de aceea este atat de trista.

| Balustrada_Gherghinel_1990 explică (pentru Violleta2022):

Esti tu atat de sigura.
Nu are ciroza hepatica.
Nu stiu ce este cu atata incredere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Balustrada_Gherghinel_1990):

Uff... da, sunt 100% sigura...
Stiu ca raspunsul meu ai vrea sa nu fie adevarat, dar, intreaba-ti mama!
Imi pare tare-tare rau sa-ti spun adevarul crunt, chiar daca nu esti de acord, trebuie sa stii adevarul.
Nu exista alta boala la ficat provocata de alcool, decat ciroza hepatica (cancerul de ficat).

Alcoolismul reprezinta cea mai importanta cauza a cirozei in Europa
http://www.csid.ro/......-12801333/

http://www.sfatulmedicului.ro/......patice_537

http://www.romedic.ro/ciroza-hepatica

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu ai ce sa le faci decat sa le fii aproape ambilor. Taica-tu are probabil ciroza, asta nu se vindeca. De baut nu se lasa ca nu-i mai pasa ca stie ca oricum nu scapa. Pentru el ori cu o luna de viata in plus ori fara e tot aia. In afara de asta bautura il amorteste si nu mai are dureri asa mari. Posibil ca ei stiu dar nu ti-au spus tie. este o etapa grea din viata cum avem multi dar trebuie sa ti-o asumi si sa treci prin ea. Imi pare rau, consider ca adevarul e preferabil.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa-l iei de-o parte candva si sa-i vorbesti foarte sincer despre cum voi il iubiti si ca trebuie sa renunte la asta pentru ca trebuie sa aiba grija de voi. Vorbeste-i foarte sincer si daca reusesti sa incepi sa plngi putin sigur l-ai convinge. Dupa discutia asta lasa-l cateva zile. As putea sa-i recoamand multe chestii. De la psihologi la grupuri pentru alcoolici. Dar venind de la tine nu stiu cat de bine o sa le primeasca. Incearca doar sa-i vorbesti sincer si vezi ce se intampla apoi. Nu uita si da mama ta. Stai si langa ea si sustine-o. Si ea are nevoie de tine in situatia asta.

| Lawliet14 a răspuns:

Sa va rugati si tatal tau trebuie dus la dezalcoolizare.