| Shontellle a întrebat:

Buna tpu.Toate lucrurile de la
Un timp imi merg foarte prost..nu am intrat la liceul dorit, ma cert cu parintii si multe altele..sunt epuizata, ma simt distrusa.nu mai am puteri.plang si iarasi plang..va rog, un sfat.

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Incearca sa te linistesti, spune-le parintilor tai ca nu te ajuta cu nimic daca te critica intrucat si asa te simti rau pentru acele momente in care nu ai avut noroc.
O sa tragi tare la anul si o sa faci o medie destul de mare ca sa te poti muta, nu e mare lucru, doar linisteste-te.
Asculta muzica, citeste ceva frumos si incearca sa te calmezi. O sa treaca si aceste momente si o sa vezi ca o sa fie mai bine. "Soarele o sa rasara si pe strada ta." Ai rabdare si roaga-i si pe parintii tai sa aiba rabdare cu tine.
Succes!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Asculta muzica, iti linisteste sufletul dezamagit.Stii ca daca in semestrul intai ai media mai mare decat ultimul de la liceul unde ti-ai fi dorit sa intri te poti muta?(asta daca nu e militar). Spune-le parintilor tai ca ai nevoie de liniste si vrei sa te lase in pace daca nu sunt in stare sa-ti fie aproape in momente de deceptie ca si acesta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Darr1u5 a răspuns:

Sfatul meu e sa te impaci cu parintii tai, care tin foarte mult la tine, insa tu poate nu observi acum, sa-i ierti daca ti-au gresit si sa nu te simti dezamagita pentru ca nu ai intrat la liceul dorit. Toate lucrurile nu sunt la voaia intamplarii. Poate acolo era prea greu sau poate acolo ti se intampla ceva mai rau. Fi optimista, crede ca va veni o zi cand toate lucrurile o sa mearga bine. Uite: http://fs68.trilulilu.ro/......a3e420.jpg si aici poti asculta asta: https://www.youtube.com/watch?v=yz6FugXljFk

| SebastianBoanca a răspuns:

Salut! Eu am trecut prin mai multe experiente, dintre care multe negative, dar am invatat in timp cum sa ies cu zambetul pe buze din orice situatie.
De curand m-am apucat de vlogging. Daca vrei trimite-mi problema ta mai detaliata printr-un mesaj privat pe youtube si eu iti voi raspunde printr-un video. Nu te ingrijora, daca vrei numele tau YouTube va fi anonim, dar spune-mi ca vrei asta in mesajul privat.
Acesta e canalul meu:Eu am fost foarte timid, dar acum sunt social si am trecut peste multe chestii. De curand m-am apucat de vlogging. Daca vrei trimite-mi problema ta mai detaliata printr-un mesaj privat pe youtube si eu iti voi raspunde printr-un video. Nu te ingrijora, daca vrei numele tau YouTube va fi anonim, dar spune-mi ca vrei asta in mesajul privat.
https://www.youtube.com/channel/UCmb5NjB3jS4qFjqDRZbzfZw
O zi frumoasa! :)

| StefanR0 a răspuns:

Am patit ceva de genul de mai multe ori...
De fiecare data, din lucruri banale ma certam cu ei.Cand incercam sa le spun sa ma lase in pace, era mai rau.Bine,acum depinde si de parinte dar, parerea mea, spune-le simplu:"Lasati-ma, am zile proaste!". Bineinteles ca n-o sa inteleaga dar, cu timpul o s-o faca.Si ei au fost adolescenti si stiu ce inseamna sa ai dificultati in viata.
Cat despre ideea de a promite ca vei face mai bine, nu stiu ce sa zic.Pentru mine dintotdeauna este:"Un almagam de cuvinte moarte ce nu spun nimic despre adevarata ei intentie".De aceea spun ca trebuie sa te bazezi mai mult pe incredere si nicidecum pe promisiuni cand vorbesti cu parinti tai.
Ca sa te mai linistesti, incearca sa vorbesti cu un prieten/o prietena care te intelege.Credema,nu e bine sa ti in tine tot stresut(mai tarziu se ajunge la lucruri nedorite).
Nu stiu despre tine dar, uitandu-ma la verisoarele mele, statul pe telefon a devenit o problema.Pe strada, in masina, seara tarziu...
Si ca sa te gandesti la altceva, explicati asta in minte:"Poate ca-m devenit slaba de la atatea suferinte ce mi-au sfasiat trupul dar, inauntrul meu inca mai port speranta aproape de inima"