| Caprioara16 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu un sfat,o parere, orice.Mama mea are cont de facebook.De cateva luni am observat ca vorbeste cu un tip, si la telefon.Treaba este serioasa deoarece isi scriu ca te iubesc ca nu stiu ce si ca vor sa plece impreuna.Mama ii spune tipului ca daca nu as fi fost eu,demult ar fi plecat pentru ca nu mai simte nimic pentru tata.Ea de cateva luni doarme in alta camera si se poarta foarte urat cu tata,nici macar nu il baga in seama,nu o prea mai intereseaza casa,nu mai e deloc ca inainte, si asta de cand vorbeste cu acel barbat.Ea nu stie ca eu stiu tot dar nu am curaj sa ii spun.Nu pot sa-i spun nici tatalui meu deoarece stiu ce suferinta i-ar provoca.Ea ii spune tipului ca niciodata nu a avut viata buna langa tata, ca niciodata nu s-au inteles ceea ce nu e adevarat.Au existat certuri si discutii ca in orice familie dar totul a fost bine,au fost fericiti,au fost impreuna la mare,peste tot, ca o familie normala.Nu mai suport sa vad si sa stiu chestia asta, dar chiar nu stiu ce sa fac.As vrea sa fac in asa fel incat sa-i scriu acelui tip fara sa stie cine sunt eu, dar sa-i transmit un mesaj prin care sa isi dea seama si sa o lase in felul asta in pace pe mama.Va rog ajutati-ma.Cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Poate nu e o idee chiar rea sa vorbesti tu cu individul, sa ii spui ca are un sot si o fiica care o iubesc si ca nu e cazul sa intervina intre voi sa va desparta, sa isi vada de drum sa caute pe una singura nu o femeie cu familie legata

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cine esti tu sa stai in calea iubirii lor? laughing

| mihai69 a răspuns:

În primul rând nu e de loc OK să îți bagi nasul în corespondența privată a altora. Chiar dacă e vorba despre părinții tăi. Apoi, iar nu ar fi OK să te amesteci în noua relație a mamei tale, nici vorbind cu „ăla", nici cu ea.
Eventual caută să le faci o surpriză părinților și să le oferi ceva gen cină romantică și în noaptea aia să dormi la o prietenă. Poate vor înțelege că au ceva de lămurit și vor tranșa povestea doar între ei, cumva.
Iar dacă totuși mama ta va dori să iasă din căsnicia asta, fii sigură că o s-o facă, indiferent dacă îți convine ție sau nu. E doar alegerea ta să fii alături de ea (nu în sensul acceptării acestei despărțiri, ci în acela de a nu-ți „renega" mama) sau nu.
Oricum, după 14 ani, în cazul separării părinților, ai dreptul să alegi tu cu care dintre ei vei dori să rămâi pe viitor.

| Quassaar a răspuns:

Din păcate este o situație in care tu o sa fii cea care suferă cel mai mult. Cred ca cel mai indicat ar fi sa ii povestești bunicii tale( mama mamei ) despre acest lucru. Ea va știi cum sa discute cu fiica ei. Din pacate genul asta de relație la care se risca mama ta nu se termina cu happy end. Tipul respectiv poate sa își dorească numai genul de relație bazata pe sex. Mama ta risca sa-si piardă familia si ce-i mai important, pe tine. Poate ca bunica o va convinge de faptul ca familia este cel mai important lucru. Este foarte dificila situația care te găsești si-mi pare rău pentru tine. Mult noroc si curaj.

| Gabitzu246 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar mai mult ca sigur tu trebuie sa fi cea care sa puna piciorul in prag si sa vorbeasca cu tipul ala si cu mama ta.