| Allyna87 a întrebat:

am si eu o nelamurire poate ma puteti ajuta, lucrez la o firma din octombrie anul trecut, si mi-am luat concediul de odihna de 21 de zile, in conditia in care eu in octombrie am un an.Am fost la medic si mi-a dat si un concediu medical de 21 de zile, intrebarea mea este daca eu voi avea toate zilele lucratoare pentru a primi indemnizatia, precizez ca sunt in 25 de saptamani.
Multumesc mult

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere ca ai cca 6 luni de sarcina si urmeaza sa nasti peste cca 3 luni, respectiv prin luna noiembrie(la o sarcina normala) vei avea perioada de 12 luni lucrate, care este o conditie pentru primirea indemnizatiei si concediului pentru ingrijirea copilului. Sanatate si numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Numai bine si sanatate tie si familiei tale! Da, perioadele de concediu, in afara de CFS, intra in calcul ca si cele lucrate si vei putea beneficia de CM.
Domnul sa fie cu voi.

| m77 a răspuns:

Concediul de odihna si concediul medical intra la calculul bazei pentru indemnizatia de ingrijire copil. nu prea inteleg care e intrebarea ta. oricum, pentru a avea dreptul la concediul de ingrijire copil pana la 2 ani, ai nevoie de un stagiu de cotizare de 12 luni anterior datei nasterii copilului.