| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Aș dori să aflu și părerile altora despre situația mea.
Sunt căsătorită de 1 an. Însărcinată in a 6-a lună. Nu muncesc.
Locuiesc la mama mea. Ea este peste hotare și stau doar cu soțul și frații mei mai mici. Socrii mei nu-mi zic direct, dar se comportă de parcă eu daca nu sunt angajata undeva, și am timp liber ..sunt obligată să îi ajut cu treburile soacrei mereu. Eu nu știu ce fac ei dar nu mai păstrează curățenia. Și la ei mereu este treabă, când merg la ei la ajutor, stăm pana se înnoptează și facem treabă. Luăm cina și abia apoi plecăm acasă. Acum recent ei au început a face reparație în casă si au și mai multă treabă. Am mai fost și i-am m-ai ajutat. Dar eu obosesc repede, am dureri foarte dese de cap. Mă doare spatele foarte tare când stau mult in picioare ori stau aplecată ca după abia mă scol din pat și abia merg. Dar chiar și fără acestea nu mă consider obligată să-i ajut. Înainte îi ajutam cu plăcere dar mi se pare ca mă considera slugă. Foarte des observ ca se plânge și mie și soțului ca vai ce e necăjită, acum ca e stresată din cauza la reparație, ca nu poate sa se concentreze, bla-bla-bla. Plus ca ei își permit reparația își permit și de un designer. Nu înțeleg care-i faza ca se plânge și de ce au mai început reparația dacă e așa de necăjită. Când merg să o ajut stă des pe Facebook. Nu stă nici așezată, e mereu în picioare să pară ca e ocupată mereu, însă treabă practic nimic nu făce. Ba vorbește cu o vecină jumate de oră. Ba dispare nu știu unde.
Poate face treabă când nu vin eu. Dar când eu sunt mai mult se învârtește și se plânge. Și își laudă nora cealaltă care locuiește peste hotare.
În fine. Eu nu doresc să merg să îi fac treaba lu soacră mea prin casă ori prin ogradă. Plus ca sunt chestii cu care singură se complica dar cineva trebuie să i le facă ca așa vrea ea. Nu vreau să mă înțelegeți greșit. Eu sunt de părere ca părinții trebuie să fie ajutați. Dar ei exagerează.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trimite-ti sotul sa-si ajute parintii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

își bat joc de tine. Mai ales că ai și un copil și ești tratată în ultimul hal de către familia ta ei își bat joc de tine...

| LaviniuA a răspuns:

Dupa ce nu o sa mai poti munci din cauza spatelui, crezi ca o sa vina soacra sa munceasca in locul tau?
Protejeaza-te singura, nu astepta sa te protejeze altii.
Daca nu locuiesti cu soacra nu vad care e problema. Stai la tine acasa si iti vezi de viata ta.

| KovacsB a răspuns:

Trebuie sa inveti sa zici NU.

| Miaomg a răspuns:

Mi se pare că mânâncă rahat lăudând nora aia pe care o văd din an în Paști. Fac asta ca să te simți tu datoare și să îi ajuți mai mult.
Niciodată nu va fi destul și mereu vor cere mai mult. Bătrânii îs frustrați de faptul că nu mai au forța tinereții, este de înțeles asta, doar că devin ca niște copii plângăcioși care vor ceva atunci și acum să fie gata.
Apoi probabil fiind singura sursă de ajutor te exploatează psihic și fizic și devin iritați dacă nu le faci pe plac.
Ai grijă de tine în perioada asta ca copilul să fie sănătos, du-te mai rar și amintește-le că nu ești doar tu ci și copilul care se hrănește cu vitaminele din corpul tău. Doar nu cu aer.
Apoi când o să naști va trebui să stai cu copilul tău 24/24, ce vor face atunci?! Tu stai cu copilul clar, nu are decât ca soțul tău să meargă mai des în perioada ce urmează! Tu nu ai o datorie specială asupra socrilor tăi și îi ajuți din bunătate și moralitate, în schimb fii-su a fost crescut de ei, să se mai ducă și singur că tu ai alte pe cap!

| TurusNicolae1968 a răspuns:

O femeia aflată în situația ta, eu sunt de părere că ar trebui protejată. Pesemne că nu ești iubită de către soț, dacă nu ia măsurile care se impun...
Ai trebui ajutată, nu subjugată, slugărită. Părerea mea...